چرا کسی ترور ذوالفقار را بعهده نمی‎گیرد؟

27 ارديبهشت 1395 ساعت 17:31


به گردن نگرفتن مسئولیت ترور مصطفی بدرالدین از جانب گروه‌های مسلح سوری، یا نیروهایی خارج از سوریه، می‌تواند هماهنگ و در راستای جنگی روانی علیه حزب‌الله باشد.

به گزارش مهر، حزب‌الله لبنان مسئولیت شهادت فرمانده نظامی خود، مصطفی بدرالدین را به «گروه‌های تکفیری» نسبت داده است، اما نه گروه‌هایی همچون داعش و جبهه نصرت و نه دیگر گروه‌های درگیر با حزب‌الله در سوریه تاکنون چنین مسئولیتی را نپذیرفته‌اند.

رامی عبدالرحمن، رئیس گروهی به نام دیدبان حقوق بشر در سوریه که به نوعی از ابزارهای اطلاع‌رسانی گروه‌های مخالف نظام حاکم بر سوریه به شمار می‌رود نیز در گفتگوهای متعددی که با رسانه‌های عربی داشته، گفته است که هیچ‌یک از گروه‌های مسلح درگیر با حزب‌الله در سوریه در قتل مصطفی بدرالدین دست نداشته‌اند و اساسا این گروه‌ها در روزهای اخیر هیچ راکت یا خمپاره‌ای در منطقه‌ای که قتل در آن رخ داده است، شلیک نکرده‌اند.

همزمان، موجی در رسانه‌های عربی به راه افتاده است در ترویج این نظریه که مصطفی بدرالدین قربانی تصفیه درونی حزب‌الله شده و به دست عوامل خود این حزب یا متحدانش کشته شده است.

افکار عمومی جهان عرب نیز که بویژه پس از ورود حزب‌الله به صحنه جنگ در سوریه، بخش عمده‌اش علیه این حزب برانگیخته شده است، نسبت به روایت حزب‌الله از ترور مصطفی بدرالدین ابراز تردید می‌کند. برای نمونه، در نظرسنجی سایت اینترنتی شبکه الجزیره، ۷۸ درصد پاسخ‌دهندگان روایت حزب‌الله را قابل پذیرش ندانسته‌اند.

بنا بر کارزار تبلیغاتی که بوجود آمده است نسبت دادن ترور مصطفی بدرالدین به حزب‌الله یا سوریه یا روسیه (به عنوان تصفیه داخلی) در یک کفه ترازوی احتمال قرار میگیرد و با به گردن نگرفتن مسئولیت ترور مصطفی بدرالدین از جانب گروه‌های مسلح سوری، یا نیروهایی خارج از سوریه، وجه دیگر آن می‌تواند هماهنگ و در راستای جنگی روانی علیه حزب‌الله باشد.


کد مطلب: 353877

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca0ene049nma1.k5k4.html?353877

الف
  http://alef.ir