توافق آمریکا و روسیه درباره عملیات هوایی در سوریه

28 مهر 1394 ساعت 9:07


پنتاگون اعلام کرد آمریکا و روسیه برای جلوگیری از برخورد در آسمان سوریه به توافق نزدیک شده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد واشنگتن و مسکو برای جلوگیری از وقوع حادثه هوایی بین هواپیماهای دو کشور در آسمان سوریه به امضای توافقنامه نزدیک شده اند.

جف دیویس سخنگوی پنتاگون با بیان این که این توافقنامه احتمال دارد روز سه شنبه امضا شود، گفت: «ما به امضای این توافقنامه کاملا نزدیک شده ایم. ما سندی را تهیه کرده ایم که تقریبا برای امضا آماده است.» وی تصریح کرد تدابیر پیش بینی شده بین واشنگتن و مسکو بخشی از توافقنامه گسترده تر درباره شیوه عملیات دو کشور در سوریه نیست.

دیویس افزود: «همان طوری که شما می دانید ما با کلیت آنچه که روسیه در سوریه انجام می دهد مخالفیم و تلاش می کنیم درباره مشکل امنیتی در حریم هوایی این کشور به توافق برسیم.» روسیه هنگامی که ۳۰ سپتامبر حملات در سوریه را آغاز کرد از مذاکره درباره تبادل اطلاعات خبر داده بود.

ائتلافی متشکل از ۶۰ کشور به رهبری آمریکا حملات هوایی علیه گروه دولت اسلامی (تکفیری صهیونیستی داعش ) در سوریه را سپتامبر ۲۰۱۴ چند هفته بعد از آغاز این حملات در عراق شروع کرد. روسیه اعلام کرده است علاوه بر داعش مواضع دیگر گروه های «تروریستی» را هدف قرار می دهد اما پنتاگون مسکو را متهم کرده است شورشیانی را هدف قرار می دهد که با نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهور سوریه می جنگند.

تاکنون حادثه خاصی در آسمان سوریه روی نداده است اما به گفته مقامات دفاعی آمریکا هواپیماهای ائتلاف مجبور شده اند مسیر خود را تغییر دهند تا از برخورد با هواپیماهای روسی جلوگیری کنند.


کد مطلب: 303278

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca0enea49nwu1.k5k4.html?303278

الف
  http://alef.ir