نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات فرانسه از ماکرون حمایت می‌کنند

4 ارديبهشت 1396 ساعت 8:42


نامزدهای شکست‌خورده در دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه حمایت خود را از نامزد میانه‌رو اعلام کرده و از هوادارانشان خواستند در دور بعدی به وی رای دهند.

به گزارش تسنیم به نقل از «رویترز»، نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری فرانسه حاکی است که امانوئل ماکرون رهبر جنبش میانه‌روی «به پیش» 23/7 درصد آرا شمارش‌شده را به خود اختصاص داده و «مارین لوپن» رهبر حزب راست‌گرای افراطی «جبهه ملی» به 21/7درصد آرا دست یافته است. به این ترتیب این دو نامزد به دور دوم انتخابات، که هفتم ماه مه، دو هفته دیگر برگزار خواهد شد، راه یافته‌اند.

مارین لوپن در نخستین اظهار نظر پس از اعلام اولیه نتایج، عنوان داشت که موضوع انتخابات «جهانی شدن رام‌نشدنی» است و اکنون زمان آزاد کردن مردم فرانسه از نخبگان متکبر است.

لوپن همچنین از همه وطن‌پرستان فرانسوی خواست که در دور دوم انتخابات از او حمایت کنند.

در مقابل امانوئل ماکرون شامگاه یکشنبه در سخنانی تأکید کرد که می‌خواهد «رئیس‌جمهور میهن‌دوستان» در برابر «تهدید ملی‌گرایان» باشد، و وعده داد که امید را به فرانسه و اروپا برگرداند.

در واکنش به نتایج اولیه انتخابات، «فرانسوا فیون» نخست‌وزیر پیشین فرانسه ضمن پذیرش شکست در انتخابات، از هوادارانش خواسته است که در دور دوم انتخابات از امانوئل ماکرون حمایت کنند.

فیون تأکید کرده پیروزی احتمالی لوپن در انتخابات، کشور را به شکست هدایت می‌کند.

«بنوا آمون» نامزد حزب سوسیالیست در این دوره از انتخابات فرانسه نیز با پذیرش شکست، اعلام کرده است که در دور دوم از امانوئل ماکرون حمایت خواهد کرد.

حمایت از ماکرون به این دو نامزد انتخاباتی محدود نیست و «برنار کازنو» نخست‌وزیر کنونی فرانسه هم خواستار حمایت رأی‌دهندگان از ماکرون برای شکست لوپن شده است.

«ژان مارک آیرو» وزیر خارجه کنونی فرانسه هم خواستار آن شده که گروه‌ها چپ و جمهوری‌خواه در دور دوم «به خاطر فرانسه، به خاطر جمهوری، و به خاطر اروپا» به ماکرون رأی دهند.

در عین حال نامزد چپ‌گرای این انتخابات، ملانشون گفته است که تا پایان اعلام نتایج، از پذیرش شکست خودداری خواهد کرد. او همچنین تصریح کرده که در دور دوم انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نمی‌کند.

«فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور سوسیالیست فرانسه هم که نامزد حزب او کمتر از 7 درصد آرا را از آن خود کرد، بدون حمایت صریح از امانوئل ماکرون، راهیابی به دور دوم انتخابات را به او تبریک گفته است.

«ژان‌کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا، هم ضمن تبریک راهیابی ماکرون به دور دوم انتخابات، برای او آرزوی موفقیت کرده است.

موفقیت امانوئل ماکرون در دور نخست انتخابات و راهیابی‌اش به دور دوم با استقبال آلمان نیز روبه‌رو شده است، در این مورد «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان ابزار اطمینان کرده که مکرون رئیس‌جمهور آینده فرانسه خواهد بود.

سخنگوی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان، هم برای امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات «بهترین‌ها» را آرزو کرده است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که ماکرون در دور دوم به آسانی از سد لوپن خواهد گذشت. بر پایه نظرسنجی‌ها، ماکرون موفق می‌شود با کسب 62 تا 64 درصد از آرا لوپن را شکست دهد.


کد مطلب: 465314

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca6mnyy49nie1.k5k4.html?465314

الف
  http://alef.ir