بدن پس از یک نفس عمیق چگونه می‌شود؟

14 شهريور 1396 ساعت 17:13


اگر به شما بگویم می‌توانید با تنفس عمیق شرایط سلامت خود را دگرگون سازید، چه واکنشی خواهید داشت؟ احتمالا با خود فکر می‌کنید که بیش از اندازه اغراق‌آمیز است، اما در حقیقت این‌گونه نیست.

به گزارش میزان، بیشتر مردم تنفسی کم‌عمق دارند. زندگی سریع و بسیار استرس‌زای ما موجب می‌شود تا معمولا نفس خود را به طور ناخودآگاه نگه داریم، اما با تلاش‌های آگاهانه برای تنفس عمیق‌تر، ما می‌توانیم سلامت خود را دستخوش تغییر کنیم. این روشی ساده، رایگان و سریع است. چه چیزی بهتر از این می‌تواند باشد؟

باور بر این است که تنفس عمیق پیام‌هایی را به مغز ارسال می‌کند تا ضربان قلب را کند سازد، گوارش را بهبود ببخشد و احساس آرامش و تندرستی را افزایش دهد؛ از این‌رو ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول را کاهش می‌دهد. اختلالاتی مانند اضطراب و افسردگی می‌توانند به تدریج وخیم‌تر شوند، در نتیجه، کاهش ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول، برای موفقیت در درمان این شرایط حیاتی است. خوشبختانه، یک نفس عمیق ممکن است تمام آنچه باشد که نیاز دارید!

در مطالعه‌ای که در دانشگاه بوستون انجام شد، دکتر کریس استریتر پژوهشگر و استادیار روانشناسی و نورولوژی، اثرات مثبت تنفس عمیق را روی افرادی که اختلال افسردگی ماژور در آن‌ها تشخیص داده شده بود، مشاهده کرد. پس از یک دوره ۱۲ هفته‌ای که با انجام تمرینات روزانه یوگا و تنفس عمیق سپری شد، دکتر استریتر دریافت که شرکت‌کنندگان کاهش چشمگیر علائم