خشم سعودی از اقدام امیر قطر درباره ایران/ اردوغان هم در صف دوحه قرار گرفت

8 خرداد 1396 ساعت 17:01


امیر قطر همچنین گفت که به دستگاههای ذیربط در کشورش دستور خواهد داد با هدف گسترش همکاریهای تهران – دوحه، بر تلاش های خود بیفزایند.

به گزارش جام نیـوز، امیر قطر در تماس تلفنی با حسن روحانی پیروزی وی را در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تبریک گفت. امیر قطر در این تماس تلفنی با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، تأکید کرد: روابط ما با جمهوری اسلامی ایران، دیرینه، تاریخی و مستحکم است و ما خواهان تقویت بیش از پیش این روابط هستیم.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی اظهار داشت: ما معتقدیم که در مسیر تقویت بیش از پیش روابط ایران و قطر هیچ مانعی وجود ندارد. وی با اشاره به برخی مشکلات منطقه ای تأکید کرد: بی تردید مذاکره و گفتگو تنها راه رفع مشکلات است و روند گفتگوهایی که کویت به نمایندگی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس آغاز کرد، باید تداوم یابد.

امیر قطر همچنین گفت که به دستگاههای ذیربط در کشورش دستور خواهد داد با هدف گسترش همکاریهای تهران – دوحه، بر تلاش های خود بیفزایند. بنا بر این گزارش، این اقدام امیر قطر خشم سعودی را برانگیخت و رسانه های وابسته به دربار آل سعود به این اقدام امیر قطر واکنش نشان دادند. روزنامه سعودی الشرق الاوسط در این رابطه نوشت: "تبریک پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری توسط امیر قطر ثابت کرد که اظهارات اخیر وی درباره ایران واقعیت دارد و هک شدن خبرگزاری قطری صحت ندارد."

روزنامه عکاظ عربستان هم نوشت: "امیر قطر با تماس تلفنی خود با روحانی در حال ابراز مهر و دوستی با ایران است و قطری ها درباره ادعای خود مبنی بر هک شدن خبرگزاری قطری رسوا شدند."

روزنامه سعودی عاجل نوشت: "امیر قطر در حال ادامه مسیر گسترش روابط با تهران است و طی تماس تلفنی با روحانی به ابراز عشق به ایران پرداخت و خواستار گسترش روابط با تهران شده است."

این خشم سعودی از اعلام گسترش روابط با تهران توسط دوحه در حالی صورت می گیرد که اردوغان رئیس جمهور ترکیه هم در صف امیر قطر قرار گرفت و ضمن تماس تلفنی با روحانی، خواستار گسترش روابط با ایران شد.

به گزارش وبسایت مصری "دوت مصر"، اردوغان طی تماس تلفنی با روحانی اعلام کرد که آنکارا آماده گسترش روابط با تهران در همه حوزه هاست. این وبسایت مصری افزود: مشارکت ایران و ترکیه در مذاکرات سازش سوریه در آستانه به استقرار ثبات و صلح در منطقه کمک می کند.  اردوغان ادامه داد: طی 4 ساله اخیر روابط تجاری با ایران افزایش پیدا کرده و ما بر گسترش روابط با تهران مصمم هستیم.

 
گفتنی است که ترکیه و قطر حامیان درجه اول اخوان المسلمین در منطقه، سیاست های هماهنگی در ارتباط با پرونده ها و مسائل مهم منطقه اتخاذ می کنند.

اخیرا هم ترکیه پایگاه نظامی در محدوده آب های قطر ایجاد کرده است و این دو کشور نسبت به حمایت از چهره های اخوان المسلمین که از سوی عربستان و مصر مورد پیگرد امنیتی هستند، تأکید دارند.


کد مطلب: 477131

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcae0ny649n061.k5k4.html?477131

الف
  http://alef.ir