واکنش مقامات اتحادیه اروپا به اظهارات اردوغان

26 اسفند 1395 ساعت 7:23


اتحادیه اروپا ضمن محکوم کردن اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه که دولت‌های هلند و آلمان را نازی توصیف کرده بود، اعلام کرد که این سخنان با بلندپروازی‌های آنکارا برای ملحق شدن به اتحادیه اروپا همخوانی ندارد.

به گزارش ایسنا، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا اظهارات رجب طیب اردوغان را کاملا دور از واقعیت خواند و گفت: امکان ندارد کسی بتواند دوره نازی‌ها را با حوادث اخیر شهر روتردام که کاملا توسط نازی‌ها تخریب شد، مقایسه کند.

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نیز در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان گفت: از اظهارات ترکیه در خصوص هلند و آلمان شوکه شدم. هرگز نمی‌توانم مقایسه دولت‌های آلمان و هلند با نازی‌ها را بپذیرم. این به هیچ وجه پذیرفتنی نیست. کسی که این کار را می‌کند، از اروپا فاصله می‌گیرد.

بحران دیپلماتیک میان هلند و ترکیه در پی جلوگیری از دیدار دو وزیر ترکیه با شهروندان ترک مقیم روتردام با هدف جلب نظر آنها برای رأی دادن به اصلاحات قانون اساسی در همه‌پرسی ماه آینده بروز کرد.

پیش‌تر ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه در مطلبی که روزنامه صاباح منتشر شد، نوشت: کشورهای اروپایی از طریق نشان دادن حمایت از کمپین مخالفان اعمال تغییرات در قانون اساسی ترکیه و بلوکه کردن موافقان این طرح در امور داخلی این کشور مداخله می‌کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورتی که این رویداد در شرایط دیگری اتفاق می‌افتاد، سیاستمداران اروپایی و نهادهای اتحادیه اروپا آتش به پا می‌کردند و با انتشار بیانیه‌های پی در پی دولت هلند را برای اصلاح اشتباه خود تحت فشار قرار می‌دادند.

رئیس‌جمهوری ترکیه در تازه‌ترین اظهاراتش علیه هلند گفته است: ما هلندی‌ها را از کشتار سربرنیتسا می‌شناسیم. ما می‌دانیم که چگونه ۸ هزار بوسنیایی را به قتل رساندند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ملیت، رئیس‌جمهوری ترکیه در مراسم ۱۴ مارس به مناسبت روز پزشک در جمع پزشکان این کشور گفت: در جنگ یک قانون مسلم وجود دارد و آن این است که نمی‌توان به سمت مسئولان پزشکی و درمانی اسلحه گرفت اما کشورهایی همانند هلند این کار را کرده‌اند. ما هلندی‌ها را از کشتار سربرنیتسا می‌شناسیم. می‌دانیم که هشت هزار بوسنیایی چگونه کشته شده‌اند. 

او اضافه کرد: پیشانی این ملت ترکیه سفید است اما تاریخ آنها بسیار تیره و تار است. کسی نمی‌تواند به ما درس مدنیت و تمدن بدهد.


کد مطلب: 454631

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaeyny649nmi1.k5k4.html?454631

الف
  http://alef.ir