رای‌الیوم: ایران یک کشور عربی نیست که در برابر خواسته‌های آمریکا زانو بزند

29 تير 1396 ساعت 8:36


روزنامه رأی الیوم با اشاره به تهدیدات اخیر ترامپ علیه ایران نوشت ایران، کشور عربی نیست که در برابر آمریکا زانو بزند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ، روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به تهدیدات اخیر ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران نوشت ایران، کشور عربی نیست که در برابر آمریکا زانو بزند و قول بدهد خواسته‌های واشنگتن را برآورده کند.
 
رأی الیوم که از لندن به روز می شود ابتدا به چکیده سرمقاله خود اشاره کرد که در آن آمده است: ترامپ اعتراف کرد و دست از تهدیداتش برای لغو توافقنامه هسته‌ای با ایران برداشت ... چرا ترامپ به تحریمهای اقتصادی جدید در صورتی که ایران برنامه‌ موشکهای بالستیک خود را از سربگیرد اشاره ضمنی می کند؟ آیا از خطری که این موشکها برای تل آویو یا ریاض یا هر دو دارد می ترسد؟ و چرا برای نخستین‌بار از قایقهای تندروی ایران صحبت کرد و خواستار توقف فوری آن است؟ ما پاسخهای کافی و وافی برای این پرسشها داریم.

رأی الیوم سپس نوشت: هر بار دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دهانش را باز می کند و حرفهایی می زند یا در توئیت خود درباره منطقه خاورمیانه و به خصوص درباره « تهدید ایران» مطلبی می نویسد باج خواهی جدیدی از کشورهای عرب خلیج ( فارس) و به ویژه عربستان سعودی آغاز می شود تا صدها میلیارد دلار در قالب قراردادهای تسلیحاتی و سرمایه گذاری از این کشورها دوشیده شود و معمولا هم این راهبرد «باج خواهانه» نتیجه می دهد.
دیروز رئیس جمهور آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران که ژوئیه سال 2015 میلادی بین ایران و شش کشور بزرگ توافق شد صحبتهایی مطرح و تأکید کرد این توافق بسیار بد بود اما دولتش به پایبندی به آن ادامه خواهد داد در عین حال تاکید کرد تحریمهای اقتصادی جدیدی به ایران به سبب برنامه موشک بالستیکی که این توافق را از بین می برد و همچنین به سبب برنامه دیگری برای ارتقای قایقهای تندرو که وی مدعی شد کشتیرانی را در منطقه خلیج ( فارس) تهدید می‌کند، اعمال خواهد کرد.

پاسخ ایران نیز فوری بود و مجلس نمایندگان این کشور کار بررسی قانونی را با هدف تقویت برنامه موشک های بالستیک با اختصاص 260 میلیون دلار آغاز کرد.

دولت ترامپ از موشکهای بالستیک ایران می ترسد زیرا نیازی به تهدید دوم ندارد چرا که دولت ترامپ از تهدید کره شمالی خلاص نشده است و شاید خلاص هم نشود. علاوه بر این، موشکهایی که برد برخی از آنها بیش از دو هزار کیلومتر است در صورتیکه به هر علتی در منطقه خلیج (فارس ) جنگی به وقوع بپیوندد، یک تهدید برای دولت اشغالگر اسرائیل و چه بسا تهدیدی برای برخی پایتختها و شهرهای برخی کشورهای عرب خلیج (فارس) است .

معتقدیم دولت آمریکا به پایتختهای کشورهای عرب خلیج (فارس) به همان اندازه شهرهای اسرائیل در فلسطین اشغالی اهمیت می دهد. آمریکا در نابودی بی‌رحمانه پایتختها و شهرهای عربی، حرفه ای شده و آنان را به تلی از خاک تبدیل کرده که آخرین آن شهر موصل در شمال عراق و پیش از آن شهر بغداد و نیز شهر طرابلس است.
شاید این نخستین بار است که واشنگتن به برقراری تحریمهایی علیه ایران به سبب برنامه ارتقای قایقهای تندروی جنگی تهدید می کند و ما آن را به دو علت مهم بار دیگر یادآوری می کنیم:

یکی آنکه قایقهای تندرو و کوچک، خطری بزرگ برای ناوهای هواپیمابر و کشتی های جنگی آمریکایی هستند و می توانند این ناوها و کشتی های جنگی را از کار بیندازند. 

دوم اینکه آمریکا و هم پیمانانش در کشورهای عرب خلیج ( فارس ) می دانند این قایقها ممکن است در حمله به تأسیسات آب شیرین کن در سواحل غربی یعنی در سواحل کشورهای عرب خلیج (فارس) مورد استفاده قرار گیرند. این تأسیسات بیش از 80 درصد از آب نوشیدنی این کشورها را تأمین می کنند . این موضوع شاید به بحران شدید آبی منجر شود. 

رئیس جمهور ترامپ که یک تاجر حرفه ای است در اطراف محل جنایت یعنی کشورهای عرب خلیج (فارس) پرواز می کند زیرا تشنه پول است و هیچ چیز دیگر سیرابش نمی‌کند این در حالی است که عربستان سعودی در سفر ماه مه گذشته، به ترامپ قول داده است تشنگی وی را با بیش از 500 میلیارد دلار سیراب کند اما وی سیراب نمی‌شود.

موضوعی که مهم  است آن است که تهدیدات ترامپ برای اعمال تحریمهای جدید اقتصادی علیه ایران می تواند باعث شود توافقنامه هسته ای از بین برود.

احتمال عقب نشینی ترامپ زیاد است کما اینکه از تعهداتش برای لغو توافق هسته ای با ایران در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری عقب نشینی کرد. او به خوبی می داند که ایران یک کشور عربی نیست که در برابر آمریکا زانو بزند و دستش را ببوسد و قول بدهد همه خواسته های واشنگتن را بی درنگ برآورده کند و ما نیازی به اشاره به بیان مثال نداریم و این را به فهم و درک مخاطبین واگذار می کنیم.


کد مطلب: 493863

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaienye49noa1.k5k4.html?493863

الف
  http://alef.ir