نظر کدخدایی درمورد محاکمه متخلفین انتخاباتی

10 خرداد 1396 ساعت 20:56


سخنگوی شورای نگهبان از موثر نبودن تخلفات انتخاباتی در روند کلی آن گفت و اظهار داشت: برخی از گزارشات ارسالی به شورای نگهبان تکراری و برخی نیز اصلا واقعیت نداشت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به روند بررسی تخلفات انتخاباتی در شورای نگهبان اظهار داشت: در روز رأی گیری و بعد از آن گزارش‌ها و شکایاتی نسبت به روند برگزاری انتخابات وجود داشت.

وی افزود: ستادهای کاندیداها گزارشاتی را راجع به تخلفات به شورای نگهبان اعلام کردند و کارشناسان شورا نیز در مهلت مقرر قانونی این گزارشات را بررسی و نتیجه آن به اعضای شورا اعلام شد.

کدخدایی با بیان اینکه تخلفات انتخاباتی در روند کلی انتخابات موثر نبوده، گفت: پس از اعلام گزارش تخلفات، در برخی از حوزه‌ها بازرس اعزام شد و نتیجه‌ بازرسی‌ها نیز بررسی و نهایتا اعضای شورای نگهبان تصمیم گرفتند بعضی از این گزارشات را که منجر به تخلف شده بود، به مراجع قضایی ارسال کنند و به طورکلی باید گفت تخلفات بر روند کلی انتخابات تأثیرگذار نبود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه یکی از کاندیداها از طرفداران خود درخواست کرده بود تا از تخلفات صورت گرفته در روز رأی گیری عکس و فیلم به ستاد آنها ارسال کنند، آیا به نظر شما تخلفات انتخاباتی گسنرده بوده؟ اظهار داشت: گزارشات مختلفی از حوزه‌های گوناگون به ما در شورای نگهبان ارسال شده و موارد مختلفی نیز بررسی گردید.

وی در ادامه تصریح کرد: در میان گزارشات و تخلفات ارسالی نمی‌توان این مسئله را کتمان کرد که برخی از آنها تکراری و برخی نیز اصلا واقعیت نداشت. اما گزارشاتی نیز مطرح شد که صحت آنها تایید شد و گزارش‌هایی نیز در همان روز رأی گیری در ستاد انتخابات کشور بررسی شد و رفع تخلف صورت گرفت.

کدخدایی با بیان اینکه قوه قضاییه در مورد متخلفان انتخاباتی اعلام نظر خواهد کرد، اظهار داشت: پس از بررسی‌ گزارشات، در بعضی از موارد بروز تخلف توسط شورای نکهبان احراز شد و این تخلفات به مراجع قضایی معرفی و قوه قضاییه نیز پس از بررسی‌ این تخلفات اعلام نظر خواهند کرد؛ اما اینکه شخص یا اشخاصی به محاکم قضایی معرفی شوند و یا احراز وقوع جرم در انتخابات، بر عهده قوه قضاییه است.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد بیشترین تخلف صورت گرفته در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اکنون نمی‌توان به طور دقیق از آن نام برد اما دو موضوع کمبود تعرفه و تأخیر در بازگشایی شعب در صبح روز رأی‌گیری، از بیشترین تخلفاتی بود که در حوزه‌های اخذ رأی صورت گرفته بود.


کد مطلب: 478059

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcamanyo49n0w1.k5k4.html?478059

الف
  http://alef.ir