یوزپلنگ، قربانی صدور پروانه شکار کبک شد؟ +(عکس)

2 آبان 1395 ساعت 12:38


یک گردشگر، نشانی محل کشف لاشه یوزپلنگ را که تصویر آن در شبکه های مجازی منتشر شده بود در اختیار مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست قرار داد.
 

به گزارش تسنیم، انتشار تصویری از لاشه یک یوزپلنگ در فضای مجازی روز گذشته موجی از نگرانی در میان علاقه مندان محیط زیست پدید آورد.

بهرامعلی ظاهری، معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان ساعاتی پس از انتشار تصویر فوق در فضای مجازی ضمن اظهار بی‌اطلاعی از کشف لاشه یوزپلنگ طی روزهای گذشته در استان سمنان  گفت: لاشه‌ای که در عکس دیده می‌شود مربوط به یوزپلنگی است که دستکم 20 روز از مرگش گذشته است و نمی‌تواند مربوط به روزهای گذشته باشد.

وی از عکاسان این عکس یا کسانی که از محل لاشه اطلاع دارند خواست نشانی محل کشف لاشه را در اختیار اداره کل محیط زیست استان سمنان قرار دهند و تضمین کرد: هیچ اتهامی متوجه این افراد نخواهد بود و لذا به جاست که بدون هرگونه نگرانی اطلاعاتی که در زمینه تصویر لاشه دارند را با سازمان حفاظت محیط زیست در میان بگذارند.

به دنبال انتشار اظهارات ظاهری در خبرگزاری تسنیم، یک طبیعتگرد و فعال محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم گفت: روز جمعه 30 مهرماه توسط دامداران منطقه میامی استان سمنان از کشتار یک ماده یوز باخبر شدم و از آنها خواستم تصویر لاشه را با بلوتوث برای من ارسال کنند.

وی با اشاره به اینکه  لاشه در روز تاسوعا توسط دامداران منطقه مشاهده و عکس مذکور، در ساعات اولیه کشته شدن یوز،  گرفته شده گفت: دامداران، شکارچیان کبک را با یک لندرور سبزرنگ را مشاهده کرده اند که به یک یوزپلنگ شلیک کرده و پس از مشاهده دامداران از منطقه دور شده اند. یوزپلنگ زخمی به طرف آغل ها حرکت کرده و توسط سگ های گله از پای درآمده است.

معززی با بیان اینکه منطقه میامی شاهرود به دلیل برخورداری از مناظر جذاب و گونه های جانوری متنوع از قبیل یوز، پلنگ، گور و پرندگان، از محبوبیت ویژه ای نزد شکارچیان برخوردار است اضافه کرد: متاسفانه در این منطقه شکار بیداد می کند و سال گذشته حتی خبر کشتار گور هم در منطقه شنیده شد. در سال جاری که سازمان حفاظت محیط زیست برای شکار پرندگان، پروانه صادر می کند، حضور شکارچیان در این منطقه به شدت افزایش یافته و صدای تیراندازی، صحنه جنگ را تداعی می کند.

این فعال محیط زیست ادامه داد: روز گذشته بلافاصله پس از دریافت تصویر لاشه،آن را با تلگرام برای اسماعیل مهاجر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان ارسال کردم و ایشان گفتند، آقای هومن جوکار، مدیر پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی را برای پیگیری در جریان قرار خواهند داد. امروز هم دامداران طی تماسی خبر از شنیده شدن صدای توله یوز در اطراف لاشه ای دادند که از روز تاسوعا تا امروز در منطقه باقی مانده است.

وی در پایان یادآور شد: در تماس با مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و پروژه بین المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نشانی کشف لاشه یوز توسط دامداران را در اختیار مسئولان قرار داده است.
 
یوز


کد مطلب: 405455

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcammnym49nwy1.k5k4.html?405455

الف
  http://alef.ir