توکلی در آغاز به کار سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در اصفهان خبر داد؛

تشکیل کمیته حقیقت یاب درباره دریافت های نجومی در سه قوه با مسئولیت دکتر نادران/ ۱۴ شرکت در دست همسر و فرزندان "یک وزیر"

بخش خبری الف، 19 آذر 95

19 آذر 1395 ساعت 14:57
«در برابر فساد؛ بررسی علل ناکامی مبارزه با فساد در کشور»؛ این عنوان همایشی بود که صبح روز جمعه با حضور احمد توکلی رئیس هیئت مدیره دیده بان عدالت و شفافیت و نماینده سابق مجلس در خانه بیداری اسلامی اصفهان برگزار شد.

توکلی که ماههاست سازمانی مردم نهاد را برای مبارزه با فساد در کشور تاسیس کرده است، در این همایش اعلام کرد سازمان دیده بان کمیته حقیقت یابی برای بررسی حقوق های نجومی که در قوای مجریه، مقننه و قضائیه پرداخت می شود با مسئولیت اقای دکتر نادران، تشکیل داده است.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به چهار علت اصلی ناكارآمدی مبارزه با فساد اقتصادی اظهار كرد: نخستین دلیل این ناكارآمدی، ترک امر به معروف و نهی از منكر در جامعه است كه این عامل، مبارزه با فساد را سخت و معدود كرده و علت بعدی نیز این است كه وجود فساد بین رهبران و عالمان جامعه ، مبارزه با آن را دشوار خواهد كرد كه در این میان نقش علما در ایجاد فساد بیشتر از رهبران است. 

احمد توكلی بیان كرد: سومین دلیل ناكارآمدی مبارزه با فساد، محدود بودن دامنه آزادی بیان و قلم است؛ زیرا مبارزه با فساد بدون آزادی قلم و رسانه ها امكان پذیر نیست، از این رو آزادی بیان برای شفافیت و شفافیت برای مبارزه با فساد ضروری است.

 به گفته وی، در كشور ما متاسفانه با اظهار نظرها همانند اظهار خبرها برخورد می شود، این در حالی است كه نباید نظر مردم را در زنجیر كرد، بلكه مردم عادی باید بتوانند اظهارنظرهای خود را به صورت آزادانه بیان كنند. 

رییس هیات مدیره سازمان دیده بان عدالت و شفافیت با ذكر مثالی توضیح داد: در قضیه واگذاری املاک نجومی و به دنبال اینكه یكی از رسانه ها لیست اعداد و ارقام و اشخاصی كه این املاک به آنها تعلق گرفته بود را منتشر كرد، در مرحله نخست با مدیر رسانه ای كه این خبر را منتشر كرد برخورد شد، این در حالی است كه ابتدا دستگاه قضایی باید لیست منتشر شده را مورد بررسی قرارمیداد تا از درستی و نادرستی اطلاعات منتشرشده آگاهی پیدا كند و نه اینكه در مرحله نخست با مدیر آن رسانه برخورد می كرد. توكلی گفت: دلیل چهارم ناكارآمدی مبارزه با فساد، سیستمی شدن فساد است؛ یعنی درصورتی كه دستگاه هایی كه مسوول مبارزه با فساد هستند آلوده شوند، دیگر سیستم از خود دفاع نمی كند؛ زیرا عناصری كه مسوولیت مبارزه با فساد را برعهده دارند از سلامت كافی برخوردار نیستند و سیستم به درستی كار نمی كند. 

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکهرد: نوع دیگر فساد، فساد قوانین است؛ یعنی  زمانی كه مفسدان در مجاری  تصمیم گیری نفود  می كنند و  قانون را به گونه ای تنظیم می كنند كه اجرای قانونی سیستم به نفع آنها تمام می شود.

به عنوان مثال قاچاق را قانونی اعلام می كنند. درواقع این دسته از اشخاص ، افرادی را پیش خرید می كنند؛ یعنی هزینه انتخابات  فردی كه مدنظر دارند را پرداخت كرده و  سپس قوانین را به نفع خود تغییر  می دهند.

وی با بیان اینکه وقتی مفسدان در مجاری تصمیم‌گیری نفوذ می‌کنند قانون به شکلی تنظیم می‌شود که انجام فساد به صورت قانونی به نفع آن‌ها تمام ‌شود، تصریح کرد: وزیری عضو هیئت مدیره 18 شرکت است که با فشار، آن‌ها را کنار گذاشت اما امروز 14 شرکت در دست همسر و فرزندان او است، این در حالی است که با این موضوع مبارزه‌ای نشد.


 
مردم به خاطر فساد، بی اعتماد شده اند
توكلي خاطرنشان كرد: يكسري اشخاص هستند كه املاك را تنها به اين دليل خريداري مي كنند كه به فروش برسانند و اين اقدام به نوعي احتكار زمين و مسكن است از اين رو در مجلس هشتم و نهم به دنبال اين بوديم كه قانون ماليات بر سوداگري مسكن را به تصويب برسانيم اما متاسفانه با اين اقدام مخالفت جدي انجام ميشده است.  به گفته وي تسخير فساد عامل خطرناكي است يعني زمانيكه فساد، سيستم را تسخير مي كند مبارزه با آن دشوار است. 

رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت افزود: در مجلس قبل به‌دنبال تصویب طرحی برای مبارزه با سوداگری مسکن و زمین بودیم، اعلام کردیم ظرف 5 سال مالیات این بخش 27 درصد شود اما وزیر راه و شهرسازی نامه نوشت که تورم را بالا می‌برد و اجازه ندادند طرح عملیاتی شود.

توكلي در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تشکیل سازمان مردم نهاد دیده بان عدالت و شفافیت توسط خود و برخی از چهره های سیاسی و فرهنگی برای مبارزه با فساد در کشور، به تشکیل شعبات استانی این سازمان اشاره کرد و افزود: این نشست در واقع معرفی سازمان دیده بان عدالت و شفافیت اصفهان است که توسط دلسوزان در این استان تشکیل شده است. وی افزود: اين سازمان به دنبال اين است كه قوانيني كه منجر به فساد مي شود را شناسايي كند و به دنبال قوانين جايگزين باشد.توکلی تاکید کرد: ما همچنين مفاسد بزرگ را شناسايي كرده و به قوه قضاييه ارجاع مي دهيم و حتي مي توانيم براساس قانون شكايت كنيم. 

رئیس هیئت مدیره سازمان دیده بان عدالت و شفافیت مطرح كرد: متاسفانه به دليل فساد هايي كه تاكنون در كشور صورت گرفته مردم بي اعتماد شده اند اما مي توان با فعاليت اين سازمان درصدد جلب اعتماد مردم برآمد تا در برابر زورگويي و زورگيري عناصري كه در حكومت كار مي كنند از مردم پشتيباني كنند

وی افزود: علت دیگر فساد، عملکرد دو دسته از افراد در جامعه است که اگر آن‌ها سالم باشند جامعه نیز سالم می‌شود و اگر آنها فاسد شوند، جامعه نیز فاسد می‌شود، این دسته رهبران و علمای جامعه هستند و البته علما در این میان نقش پررنگ‌تری دارند.

روشنگری و اطلاع رسانی درباره حقوق شهروندی
در ادامه این نشست، مدیرسازمان دیده بان و شفافیت اصفهان نیز بیان كرد: سازمان دیده بان شفافیت و عدالت بر مبنای دو روش فعالیت می كند؛ نخست اینكه موضوعات را به صورت كارشناسی و  با استفاده از توان تخصصی بررسی می كند و دوم اینكه این سازمان با توجه به چارچوب های قانون حركت می كند؛ یعنی  سازمان با استفاده از ظرفیت هایی كه قانون برای آن تعریف كرده كار خود را انجام می دهد، بنابراین این سازمان مجوزهای قانونی را دریافت كرده و براساس قانون به وظایف خود عمل می كند. 

سید مهران نحوی اظهار كرد: نكته ای كه این سازمان را با سایر سازمان ها  متمایز می كند این است كه مبنای راه اندازی سازمان شفافیت و عدالت ، مبارزه بافساد است و البته در این راستا مخالفانی نیز وجود دارد بنابراین كار آسانی نیست و با فرازو نشیب های  بسیاری در این مسیر مواجه هستیم. به گفته نحوی ، افراد بسیاری در اصفهان و از بخش های مختلف كه از دغدغه مبارزه با فساد برخوردار هستند به این سازمان ملحق شده اند و كار در این زمینه اغاز شده است. 

مدیرسازمان دیده بان و شفافیت اصفهان تصریح كرد: طی سالیان گذشته مشكلاتی در یك شركت تعاونی و یك موسسه اعتباری در استان به وجود امده بود از این رو ما مامور شدیم تا این مشكلات را بررسی و برخی از ریشه های ایجاد فساد در این دو مجموعه را پیگیری كنیم.

نحوی گفت: براساس بررسی های انجام شده به این نتیجه رسیدیم كه ریشه وجود این مشكلات این است كه نقض قانون به طور مكرر به وسیله دست اندركاران صورت میگرفته است و علاوه بر آن سیستم های نظارتی نیز به درستی عمل نكردند و با این كه این دو مجموعه بارها به این سیستم ها مراجعه كردند اما مشكل انها پیگیری نشده است همچنین نكته دیگر این است كه مردم از حقوق خود درباره موضوعات مختلف بی اطلاع هستند.

وی ادامه داد: هدف ما در مجموعه دیده بان شفافیت و عدالت ، روشنگری برای اطلاع رسانی از حقوق شهروندی است تا مردم در موضوعات مختلف از حقوق خود اگاهی كسب كنند و نكته دیگر نیز ارتباط با مجموعه های دولتی است كه بسیاری از تخلفات از سوی آنها انجام می شود.

نحوی افزود: ممكن است با یک بیماری بدنی و فیزیكی بخشی از جامعه فلج شود اما فساد موضوعی است كه تمامی اقشار جامعه را از بین می برد و این اراده توسط سازمان ما به وجود امده تا با فساد مبارزه كنیم.

به گفته وی فساد زمین سوخته به وجود می اورد و حال و اینده را تباه می سازد بنابراین اگر دغدغه حفظ اینده در ما وجود دارد باید مبارزه با فساد را جدی بگیریم.

مدیرسازمان دیده بان و شفافیت اصفهان خاطرنشان كرد: این جلسه در راستای كمك به افزایش شفافیت، كاهش فساد و در راستای حفظ ارمان های انقلاب تشكیل شده است زیرا یكی ازدلایل مبارزه مرم علیه نظام شاهنشاهی نیز مبارزه با فساد بود و ما هم مبارزه با فساد را به عنوان هدف اصلی خود در سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت مدنظر قرار داده ایم

این میزگرد قرار بود با حضور حسین راغفر استاد اقتصاد دانشگاه و از فعالان اصلاح طلب برگزار شود که ایشان به دلیل بیماری مادرشان قادر به حضور در این نشست نشدند.


کد مطلب: 422357

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcamuny049nue1.k5k4.html?422357

الف
  http://alef.ir