منابع گازی ایران چند هزار میلیارد مترمکعب است؟

30 آذر 1395 ساعت 22:52


مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به منابع گازی موجود در کشور، میزان این منابع زا ۳۴ هزار میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: ایران از این حیث در رتبه نخست جهان قرار دارد.

به گزارش تسنیم از سمنان، سعید مؤمنی عصر امروز در حاشیه معارفه مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: باید از این منابع خدادادی در راستای توسعه و پیشرفت کشور بهره برد.

وی با اشاره به اینکه این مهم تنها با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی ممکن می‌شود بیان کرد: اما متأسفانه بخش زیادی از این منابع با مدیریت نادرست مصرف، به هدر می‌رود.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه این مصرف نادرست در همه بخش‌ها وجود دارد عنوان کرد: بخش قابل‌توجهی از این نعمت خدادادی در بخش خانگی، صنعتی و اماکن تجاری کشور به سبب بی‌توجهی به مباحث و مقررات ملی ساخت‌وساز به هدر می‌رود.

مؤمنی با بیان اینکه این مهم به علت فقدان ممیزی انرژی رخ می‌دهد، گفت: از طرف دیگر نیز فرهنگ و الگوی اشتباه مردم و صاحبان واحدهای تولید و صنعتی در مصرف گاز یکی دیگر از علل هدرروی گاز در کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران سومین کشور دنیا ازنظر میزان مصرف گاز است خاطرنشان کرد: ایران در مصرف گاز بعد از آمریکا و روسیه به‌عنوان سومین کشور پرمصرف دنیا مطرح است.

مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه کشورمان چهارمین کشور دنیا از نظر تولید گاز است بر ضرورت برنامه‌ریزی برای فروش گاز تولیدی کشورمان به دیگر کشورها تأکید کرد و گفت: از سوی دیگر به‌روزرسانی تجهیزات و به‌کارگیری فناوری‌های نوین مورداستفاده در کشورهای توسعه‌یافته دنیا در دستور کار شرکت ملی گاز ایران است تا سبب حفظ و ساماندهی لوله‌های انتقال گاز شود.

مؤمنی با بیان اینکه این مهم سبب می‌شود که در درازمدت لوله‌های انتقال گاز کمتر دچار فرسودگی شود تصریح کرد: در نظر داریم بر اساس برنامه چشم‌انداز 20 ساله توسعه کشور تا پایان سال 1404 ازنظر تولید و صادرات گاز در رتبه سوم دنیا قرار بگیریم.


کد مطلب: 426399

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaoinyo49nue1.k5k4.html?426399

الف
  http://alef.ir