وضعیت بدمسکنی 19 میلیون ایرانی

17 شهريور 1396 ساعت 9:21


وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک سوم جمعیت شهری خراسان رضوی در وضعیت خوبی زندگی نمی‌کنند، افزود: 19 میلیون نفر از جمعیت ایران در وضعیت بدمسکنی زندگی می‌کنند.

به گزارش فارس، عباس آخوندی دیروز در جلسه ستاد بازآفرینی استان خراسان رضوی اظهار کرد: در بحث توزیع مسکن و حوزه شهرسازی نیاز به فکر داریم که بدانیم در طول 40 سال گذشته در کجای کار اشکال بوده است.

وی افزود: عدم تامل شدید در حل مشکلات، مسئله مهمی است که در کشور با آن مواجه هستیم، آماری که در دست بوده آمار تکان‌دهنده‌ای است که جای تامل و فکر کرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یک‌سوم جمعیت شهری خراسان رضوی در وضعیت خوبی زندگی نمی‌کنند، افزود: همچنین 19 میلیون نفر از جمعیت ایران در وضعیت بدمسکنی زندگی می‌کنند.

آخوندی تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که تقسیمات کشوری کاهش پیدا کند و باید روستاهای شهر مشهد در کنترل شهرداری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه قرار نیست برای 19 میلیون نفر جمعیتی که در وضعیت بدی زندگی می‌کنند خانه بسازیم، گفت: باید کاری کنیم که مردم قدرت خرید پیدا کنند.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه بیان داشت: در کشور صندوق پس‌انداز وام در بانک مسکن ایجاد شده است که به مردم و زوج‌ها وام می‌دهد و با این وام قدرت خریدشان افزایش می‌یابد به طور مثال با سپرده‌گذاری 10 میلیون 60 میلیون تومان طی 3 سال وام داده می‌شود.

آخوندی افزود: نرخ تسهیلات این وام 8 درصد بوده و خوشبختانه در ایران 260 هزار نفر پس‌انداز کرده‌اند که روزی 800 نفر و در طول سال به 200 هزار نفر می‌رسد که این رقم خوبی بوده و ما می‌توانیم این کار را افزایش دهیم و می‌توان با تلاش بیشتر این عدد را به 2 هزار نفر در روز افزایش داد و توانمند کرد.

وزیر راه و شهرسازی یکی از مشکلات خراسان رضوی را بافت فرسوده دانست، و بیان کرد: در 30 درصد از شهرهای خراسان رضوی بافت فرسوده وجود دارد که نشان‌دهنده علامت پوسیدگی شهر از درون است و این می‌تواند مسئله مشکل‌سازی برای آینده باشد.

آخوندی افزود: رشد جمعیت در ایران رو به کاهش است و حدود 7 تا 10 استان کشور نرخ رشد جمعیت‌شان صفر و یا زیر صفر است و 12 استان صفر تا یک‌ است که ذهن ما مسؤولان را درگیر خود کرده است.


کد مطلب: 509397

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaoonm049nwe1.k5k4.html?509397

الف
  http://alef.ir