اولتیماتوم 7روزه مجلس به سیف برای حل مشکل سپرده گذاران/ تسویه نهایی سپرده‌گذاران پس از شناسایی دارایی ها/ طیب‌نیا هم احضار شد

بخش اقتصادی الف؛ 20 تیر 96

20 تير 1396 ساعت 12:53

مجلس امروز با برگزاری جلسه غیرعلنی وضعیت موسسات مالی و اعتباری را بررسی و مهلت یک هفته‌ای برای بانک مرکزی تعیین کرد تا این موضوع حل کند؛ در غیر این‌صورت پرونده به دستگاه قضا ارسال می‌شود، با این حال ولی ا... سیف گفت: تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمامی دارایی ها صورت می‌گیرد.


به گزارش الف؛ نمایندگان مجلس صبح امروز (سه شنبه 20 تیرماه) و پیش از آغاز جلسه علنی، در جلسه غیر علنی با حضور سیف رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی وضعیت موسسات مالی و اعتباری در جریان آخرین اقدامات صورت گرفته قرار گرفتند.

در جلسه امروز همچنین سوال ۶۱ نماینده از وزیر اقتصاد درباره دلیل عدم پیگیری مشکلات سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری اعلام وصول شد.

یک هفته فرصت بانک مرکزی برای تا مشکل سپرده گذاران
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست علنی امروز  مجلس  با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز با رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی مشکلات سپرده گذاران موسسات مالی و اعتباری گفت: نمایندگان مجلس امروز به بانک مرکزی یک هفته فرصت دادند تا مشکل سپرده گذاران موسسات مالی همچون کاسپین را حل و فصل و گزارش آن را به مجلس ارائه کنند.

وی افزود: در این جلسه با حضور رئیس کل بانک مرکزی و همکاران وی مشکلات سپرده گذاران این موسسات اعتباری بررسی شد و در این جلسه دکتر پزشکیان که از سوی مجلس مسئولیت پیدا کرده بود تا در جلساتی این موضوع را رسیدگی کند، گزارشی به نمایندگان ارائه کرد؛ همچنین در ادامه این جلسه رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از نحوه و تدبیری که برای حل این مسئله داشتند ارائه کرد.

لاریجانی با بیان اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حل این مشکل و طریق آن را راهنمایی کردند، تصریح کرد: در مجموع در مجلس این نظر به بانک مرکزی اعلام شد که باید در اسرع وقت این مشکل به نحو عام حل شود و اگر نیاز دارند بخش های دیگر کشور از جمله مجلس در این خصوص تصمیم گیری کند تا ظرف هفته آینده این گزارش را یا از طریق دولت به مجلس ارائه کنند و یا خود می توانند در دولت این مسئله را حل کنند؛ به طوری که نگرانی افرادی که در این موسسات سرمایه گذاری کردند رفع شود از این رو ما از بانک مرکزی خواستیم با برگزاری جلسه ای به سرعت این موضوع را مطرح و در خصوص آن تصمیمات لازم اتخاذ شود که انشاءالله تا هفته آینده این موضوع را پیگیری خواهیم کرد تا به سرانجام برسد.

بانک مرکزی راهکارهای بازپرداخت مطالبات را ارائه می‌کند
سیدکاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جلسه غیر علنی مجلس گفت: نابسامانی در برخی از این موسسات وجود دارد که باید از قبل ساماندهی می‌شدند که این کار اتفاق نیفتاده و مردم دچار مشکل شده‌اند.

وی افزود: در مورد نوع پرداخت مطالبات مردم،‌ سوال ها و بحث‌هایی مطرح و مقرر شد ظرف هفته آینده بانک مرکزی پیشنهادات و راهکارهای بازپرداخت را بررسی کرده و ارائه دهد تا با همفکری مجلس و دولت حل این معضل انجام شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر بانک مرکزی بخش زیادی از این مطالبات را با استفاده از منابعی که از اموال و املاک این موسسات موجود است می‌تواند پرداخت کند اما برای ارائه راهکار هفته آینده مجددا طی جلسه‌ای بررسی‌ها انجام خواهد شد.

اعتراض نمایندگان به گزارش سیف درباره پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران
محمدعلی پورمختار نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس هم در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به جلسه غیرعلنی امروز مجلس، گفت: ولی‌الله سیف رئیس‌کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس گزارشی را در خصوص اقدامات انجام شده برای سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری در جهت پرداخت مطالبات آنها ارایه داد که اعتراض نمایندگان حاضر را به همراه داشت.

وی افزود: سیف در گزارش خود عنوان کرد که مطالبات سپرده‌گذاران موسسات مالی که با مشکل مواجه شدند تا سقف 50 میلیون پرداخت شده است و در حال انجام امور هستیم.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس اظهار داشت: رئیس کل بانک مرکزی با ارائه آمار غیرشفاف در مورد میزان تخلف انجام شده در ارتباط با این موسسات مالی گفت که بانک مرکزی به دنبال ساماندهی موسسات مالی و اعتباری است و به طور کل گزارش وی را می‌توان یک گزارش غیرواقعی و یکسویه دانست.

پورمختار در پایان خاطرنشان کرد: همچنین در این جلسه مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس نیز مطالبی را در این باره مطرح کرد که در واقع می‌ توان صحبت‌های وی را کپی‌برداری از صحبت‌های رئیس‌کل بانک مرکزی دانست و حرف‌های وی تکرار گزارش ناصحیح و غیرواقعی سیف بود.

افتتاح حساب برای واریزمبلغ علی‌الحساب سپرده‌گذاران/تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمامی دارایی ها
ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی هم که امروز به مجلس رفته بود، در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: از روز گذشته به نام صاحبان سپرده ها و به میزان مبلغ علی الحساب حساب هایی در کاسپین افتتاح و در کنار آن یک یادداشتی ارائه می شود که این مبلغ علی الحساب است.
 
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر انتشار اخباری درباره کسر 10درصدی پول سپرده گذاران کاسپین، گفت: همانگونه که بارها تاکید شده این مبلغ که به سپرده گذاران پرداخت می شود، تسویه حساب نبوده بلکه علی الحساب است و تسویه حساب نهایی پس از شناسایی تمامی دارایی ها و ارزیابی آنها صورت می گیرد، که در آن زمان با تمامی سپرده گذاران تسویه کرد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رقم پرداختی کنونی به هر طریقی که پرداخت شده به صورت علی الحساب بوده است، افزود:با توجه به اینکه مراجعه کم بوده از روز گذشته تصمیم گرفته شده که این مبلغ به حساب تمامی سپرده گذاران واریز شود، چراکه لیست این افراد وجود دارد.

مبالغ واریزی به حساب سپرده گذاران قابل برداشت است
سیف ادامه داد: در حال حاضر به نام صاحبان سپرده ها و به میزان مبلغ علی الحساب حساب هایی در کاسپین افتتاح شده و در کنار آن یک یادداشتی ارائه می شود که این مبلغ علی الحساب بوده و مابقی طلب از طریق تعاونی در حال تسویه به هر میزان دارایی که باشد به تدریج تامین و تسویه می شود.

رییس کل بانک مرکزی، تصریح کرد: مبالغی که به نام سپرده گذاران کاسپین علی الحساب واریز شده قابل برداشت است.

ارسال پرونده به قوه‌قضاییه درصورت عدم‌اقناع نمایندگان
شهاب نادری عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس هم با اشاره به مهلت یک هفته ای نمایندگان به بانک مرکزی برای تسریع در تعیین تکلیف موسسات مالی غیرمجاز، با یادآوری موافقت کمیسیون اقتصادی مجلس با اعمال ماده 236 آیین نامه در خصوص موسسات مالی غیرمجاز، گفت: این موضوع برای تعیین تکلیف نهایی به صحن مجلس ارجاع شده بود که امروز پس از توضیحات سیف در جلسه غیر علنی نمایندگان فرصت یک هفته ای برای تعیین تکلیف این نوع موسسات از سوی بانک مرکزی در نظر گرفتند.

وی ادامه داد: در صورتی که در مهلت یک هفته ای بانک مرکزی نتواند این نوع موسسات را تعیین تکلیف کند با موافقت نمایندگان اعمال ماده 236 و ارسال پرونده این موسسات به قوه قضاییه صورت می گیرد و در صورت ارسال این پرونده به قوه قضاییه تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز از مجرای دستگاه قضا پیگیری می شود.

وعده سيف در جلسه غيرعلني
احمدعلیرضا بیگی نماينده مردم تبريز در خصوص جزئیات جلسه غیرعلنی نمایندگان با رئیس کل  بانک مرکزی در گفتگو با مهر گفت: در این جلسه بیشتر مشکلات شرح داده شد و راه حل قابل اتکایی ارائه نشد.

وی از وعده سیف مبنی بر حل مشکل ۹۳ درصد از سپرده گذاران خبر داد و ادامه داد: رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد با پرداخت سپرده افرادی که تا ۵۰ میلیون تومان در این موسسات سپرده گذاری کرده اند، مشکل ۹۳ درصد سپرده گذاران حل خواهد شد. برای حل مشکل مابقی افراد نیز هر چه اموال از این موسسات باقی مانده بود، می فروشیم و به مالباختگان می پردازیم. در صورتی که سپرده همه افراد تسویه نشد، سپرده گذارانی که باقی مانده اند، مالباخته محسوب می شوند و می توانند شکایت کنند.

بیگی گفت: در این جلسه مشکلات موسسات مالی و اعتباری آرمان، کاسپین، فرشتگان و ثامن مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: در این جلسه حسین زاده بحرینی نماینده مشهد، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب، سیف رئیس کل بانک مرکزی، پزشکیان نایب رئیس مجلس و علی لاریجانی رئیس مجلس تاکنون دیدگاه های خود را مطرح کرده اند.

موسسات سال‌ها بدون مجوز با نصب تابلو  فعال بودند
ابوالفضل ابوترابی یکی دیگر از نمایندگاه مجلس هم گفت: جلسه غیرعلنی امروز در خصوص ورشکستگی برخی بانک‌ها و موسسات مالی صحبت شد که قاعدتا بخش عمده‌ای از آن محرمانه خواهد بود، اما در این جلسه ولی الله سیف رییس بانک مرکزی قول داد در اسرع وقت تا سقف 50 میلیون تومان مطالبات سپرده گذاران بانک‌هایی مانند کاسپین را تامین کند.

وی با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی در مورد ساماندهی موسسات مالی اعتباری، خاطر نشان کرد: برخی از این موسسات سال‌ها بدون مجوز با نصب تابلو در شهرهای مختلف کشور مشغول بکار شدند و تعدد شعب آنها موجب شد مردم به اشتباه تصور کنند این موسسات تحت نظر بانک مرکزی است و برای سپرده گذاری به آنها اطمینان کردند.

ابوترابی یادآور شد: اشتباه و خطای استراتژیک بانک مرکزی در نظارت بر موسسات مالی موجب شده تا این لحظه نزدیک به 13 میلیون نفر(با احتساب خانوادهایشان) بطور مستقیم و غیر مستقیم در زمره طلبکاران بانکی قرار گیرند.

عضو کمیسیون شوراها در پاسخ به این سوال که آیا پیرامون بحث ورشکستگی بانک ها هم در جلسه با رییس بانک مرکزی مسایلی مطرح شد گفت: بله یکسری موضوعات در این ارتباط مطرح شد که شاید مصلحت نباشد به آنها پرداخت اما در این باره مقرر شد یک کار گروهی بین دولت و مجلس تشکیل شود موضوع را با کمک کارشناسان و صاحب نظران مورد بررسی و چاره اندیشی قرار دهند.


کد مطلب: 491243

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcay6nye49nou1.k5k4.html?491243

الف
  http://alef.ir