هشدار صندوق بین‌المللی پول به مصر و عربستان

28 ارديبهشت 1396 ساعت 11:54


صندوق بین‌المللی پول از سیاست‎‌های اقتصادی مصر و عربستان انتقاد کرد و اصلاح نظام اقتصادی آنان را خواستار شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آناتولی، کریس جاوریس، رئیس هیئت صندوق بین المللی پول در قاهره اعلام کرد: دولت مصر باید با بانک مرکزی در "مهار تورم" ایجاد شده در دوران کوتاه گذشته همکاری کند.

وی در ویدئو کنفرانسی با شبکه تلویزیونی "سی بی سی" مصر  گفت: مهار تورم نیازمند پشتیبانی نهادهای رسمی از  بانک مرکزی مصر است. رئیس هیئت صندوق بین المللی پول درخصوص زمان پرداخت بخش دوم وام صندوق به مصر به ارزش 1.25 میلیارد دلار گفت: شورای اجرایی صندوق طی هفته های آینده برای بررسی این موضوع جلسه تشکیل داده و در روز مورد توافق وام را به این کشور اعطا می کند.

وی افزود: هیئت صندوق در قاهره  با بانک مرکزی مصر راهکارهای مهار تورم در کوتاه ترین زمان ممکن را مورد بررسی قرار دادند. مصر بخش اول این وام را به ارزش 2.75 میلیارد دلار را در 11 نوامبر 2016 دریافت کرد و به گزارش بانک مرکزی این کشور نرخ تورم از 14 درصد در اکتوبر 2016 به 32.9 درصد در آوریل 2017 رسیده است.

صندوق بین المللی پول به دولت عربستان نیز اعلام کرد که نیازمند اصلاحات گسترده و مستمر در برنامه کلی کشورشان هستند تا کمبود بودجه خود را تا حدی برطرف کنند.

تیم کالن، رئیس تیم کارشناسان صندوق بین المللی پول که از 30 آوریل به گفتگو با عربستان در خصوص برداشتن تحریم های بخش خصوصی در این کشور پرداخته است، اعلام کرد: اصلاح قیمت حامل های انرژی در اولویت می باشد، اما باید برای رفاه حال مردم به صورت تدریجی باشد. وی افزود: عربستان برای حمایت از بخش خصوصی نیازمند اصلاحات بسیاری است و باید میان بخش خصوصی و عمومی مشارکت برقرار کند.

عربستان در پایان سال 2016 اعلام کرد که در سال آینده با 52.8 میلیارد دلار کمبود بودجه مواجه است.


کد مطلب: 473262

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb0fba5rhbz5p.uiur.html?473262

الف
  http://alef.ir