چرا پیشنهاد فرانسه درباره ادغام ارتش سوریه و گروهک «ارتش آزاد» نشدنی است؟

16 مهر 1394 ساعت 8:22


ترکیب ارتش سوریه و گروهک «ارتش آزاد» برای مبارزه با تروریسم، با توجه به سابقه درگیری این دو و همچنین افزایش بحران بین روسیه و ترکیه، نشدنی است.

به گزارش فارس، «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه از ولادیمیر پوتین خواسته است تا ارتش سوریه و گروه ارتش آزاد برای مبارزه با تروریسم، با یکدیگر ترکیب شوند و از آن‌جایی که ارتش ازاد تحت نفوذ بالای ترکیه قرار دارد، پایگاه خبری- تحلیلی «الدیار» به بررسی این پیشنهاد پرداخته است.

الدیار می‌نویسد خبرگزاری رویترز اعلام کرد که «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه، پیشنهاد کرده است که ارتش سوریه به گروه «ارتش آزاد سوریه» برای مبارزه با داعش بپیوندد و پوتین هم در جواب گفته است که مانعی برای این کار وجود ندارد جز اینکه «استفان دی میستورا» فرستاده سازمان ملل باید کمیته و ساز و کار نظامی خاصی را برای ترکیب ارتش سوریه و ارتش آزاد ایجاد کند؛ البته ترکیب دو طرف به این آسانی نیست چرا که تعداد زیادی از همدیگر کشته و زخمی گرفته‌اند ولی به طور کلی مشکلی نیست.

پایگاه خبری- تحلیلی الدیار در این باره می نویسد: در واقع باید گفت که «بشار اسد» با ترکیب ارتش با گروه ارتش ازاد موافق نیست؛ بلکه می‌خواهد تا وی دستور عفو صادر کند و در پس آن نیروهای ارتش آزاد به ارتش سوریه بپیوندند؛ اما در سوی دیگر نیز ارتش آزاد می‌خواهد تا سلاح به دست جزئی از تصمیمات و قواعد بازی باشد و این نشدنی و غیر قابل اجرا است.

الدیار می‌نویسد: پوتین به وزیر دفاع خود دستور داده است تا با عربستان، ایران، عراق، فرانسه و آمریکا در مورد عملیات که در منطقه «سهل‌الغاب» و «ادلب» شروع شده است، هماهنگ باشد و رئیس‌جمهور روسیه، نامی از «قطر» نبرده است؛ چرا که بین پوتین و قطر مشکل بزرگی وجود دارد؛ به گونه‌ای که وی قطر را یک کشور نمی‌داند، بلکه شیخ‌نشینی می‌داند که از ۳۰۰ شخص و تأسیسات گازی ایجاد شده است و اگر روسیه بخواهد تأسیسات گازی قطر را با موشک بزند؛ این کشور به ۵۰ سال قبل باز می‌گردد.

روسیه با قدرت حومه ادلب و حماه را بمباران می‌کند و بدون شک نیروهای سوری با حمایت روسیه به زودی در منطقه پیروز خواهند شد. در همین حال «پوتین» از وزیر دفاعش خواسته تا با ترکیه در مورد حومه «حماه» و «ادلب» هماهنگ باشد؛ ولی تا کنون ترکیه در این مورد جوابی نداده و کماکان از در مخالفت و مقابله با روسیه سخن می‌گوید و روسیه نیز اعلام کرده است که اگر ترکیه بخواهد تنگه «بوسفور» را به روی روسیه ببندد، مسکو نیز با قاطعیت پاسخ خواهد داد.

این پایگاه لبنانی در ادامه می‌نویسد: فضای بین ترکیه و روسیه بحرانی شده است و همه منتظر درگیری هوایی روسی- ترکی هستند. در همین حال اسپانیا به ترکیه موشک‌های «پاتریوت» داده تا موشک‌های روسی را منهدم کند؛ اما موشک‌های پاتریوت توانایی انهدام موشک‌های روسی را ندارند ولی ممی‌توانند جنگنده‌های روسی و آمریکایی را منهم کنند؛ اما سؤال اصلی در این است که اگر ترکیه چنین اقدامی کرد، روسیه چه پاسخی خواهد داد و جواب این سؤال ناشناخته است.

چیزی که می‌دانیم این است که ترکیه عضو ناتو است و امکانات وسیعی از این طریق در اختیار دارد و روسیه نیز یک حکومت بزرگ با قدرت بالاست و پوتین نیز ترسی از جنگ با ترکیه ندارد؛ اما باید گفت فرانسه و آمریکا تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این جنگ به کار خواهند برد.

الدیار در انتها می‌نویسد: ترکیه خواستار سقوط دولت «بشار اسد» و روسیه نیز خواهان بقای او است. در حال حاضر ارتش سوریه ۲۰ هزار سرباز در اختیار دارد و مخالفان معارض نیز ۱۵ هزار و تروریست‌های تکفیری نیز ۴۰ هزار تروریست در اختیار دارند و نتیجه می‌گیریم که پیشنهاد فرانسوا اولاند نشدنی است.

جنگ روسیه علیه تررویسم در سوریه ۶ ماه طول خواهد کشید و در طول این مدت، بشار اسد نیز با حمایت روسیه، ایران و حزب‌الله پیروی‌های بزرگی بدست خواهد آورد و پس از آن باید به فکر راه حل سیاسی با حضور کشورهای پنج‌گانه شورای امنیت باشیم.


کد مطلب: 300263

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb0gbffrhbg5p.uiur.html?300263

الف
  http://alef.ir