اخطار رئیس جمهور به نوبخت و طیب‌نیا

12 دی 1395 ساعت 8:28


رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از اخطار رئیس جمهور به این سازمان و وزارت اقتصاد بابت تاخیر در پرداخت حقوق کارمندان خبر داد و گفت: در سال جاری رشد بخش مسکن و ساختمان منفی ۱۰ درصد و سرمایه‌گذاری منفی ۸درصد شد.

به گزارش تسنیم، محمد باقر نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه افزود: نمایندگان مجلس همچنین نظر دولت در خصوص هدفمندی یارانه ها را تصویب کردند و بار 88 هزار میلیارد تومانی اضافه شده بر دولت، در تعیین قیمت خوراک پالایشگاه ها را با پیشنهاد ما برداشتند.

وی گفت: رشد اقتصادی پیش بینی شده برای سال آینده 7.7 درصد است .

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: رشد اقتصادی شش ماهه امسال با احتساب نفت 6.5 درصد و بدون محاسبه آن 4.5 درصد بود .
نوبخت گفت: رشد اقتصادی بخش کشاورزی در همین مدت 6 و صنعت 9 درصد بود .

وی به افزایش 19 درصدی تولید گندم، 60 درصدی تولید چای ، 71 درصدی تولید دانه های روغنی و 18 درصدی تولید شلتوک و برنج در نیمه اول امسال در مقایسه با پارسال اضافه کرد و افزود: درزمینه تولید خودروهای سواری نیز در همین مدت 37 درصد، وانت 23 درصد و اتوبوس و مینی بوس 17 درصد افزایش تولید داشتیم.

سخنگوی دولت گفت: در نیمه اول امسال همچنین تولید لاستیک 14 درصد و یخچال فریزر 16 درصد افزایش یافت.

نوبخت افزود: امسال برای فعال کردن 19 هزار واحد صنعتی غیر فعال ، 13 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.

وی با اذعان به رشد منفی در بخش ساختمان گفت: اگر چه در نیمه اول امسال رشد منفی 10 درصدی در بخش ساختمان داشتیم اما قیمت مسکن در حال حرکت به سمت نرخ تورم است و این برای سرمایه گذاران امید بخش است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: امسال 32 هزار میلیارد تومان به صورت نقد ، اسناد خزانه و اوراق مشارکت به پیمانکارانی که از دولت طلب داشتند پرداخت شد.

نوبخت با اشاره به اینکه از سال 92 تا ابتدای دی 94 ، 5 میلیارد و 700 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در 113 طرح صورت گرفت گفت: پس از برجام و دریک سال گذشته بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور صورت گرفته که ْآثارش در آینده مشخص خواهد شد.

وی رشد منفی 18 و نیم درصدی در سرمایه گذاری داخلی را در سال قبل یادآور شد و افزود: با اقدامات دولت این رشد به منفی 8 درصد در شش ماه اول امسال کاهش یافت.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور نظام بانکی کشور را دارای مشکل دانست و گفت: سرمایه اولیه بانک ها کم است و در سال های اخیر افزایش سرمایه دولت در آنها صورت نگرفته و مطالبات معوقه بانک ها هم مزید بر علت شده است.

نوبخت افزود: دولت از دو مسیر پرداخت بدهی هایش به بانک ها از طریق اوراق بدهی و افزایش همزمان سرمایه بانک ها در حال تقویت بانک های کشور است.

وی با اشاره به 50 هزار میلیارد تومان درآمدهای دولت از محل هدفمندی یارانه ها گفت: با کسورات قانونی این مبلغ به 21 هزار میلیارد تومان کاهش می یابد و با اضافاتی که دولت از محل های مختلف به این منابع دارد سالانه 42 هزار میلیارد تومان یارانه به خانواده ها پرداخت می کند.

سخنگوی دولت با اشاره به تصویب ادامه طرح هدفمند کردن یارانه ها در مجلس به همین صورت افزود: بر اساس مصوبه مجلس دولت هر ساله باید در لایحه بودجه سنواتی منابع درآمدی و هزینه های طرح هدفمندی یارانه ها را لحاظ کند.

وی تصریح کرد: یارانه هیچ فرد نیازمندی در کشور قطع نخواهد شد.

نوبخت افزود: رئیس جمهور به وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه اخطار کرده است که حقوق کارکنان دولت هر ماه پیش از پایان ماه به آنان پرداخت شود و حتی برای یک روز به ماه بعد نیفتد که از دی ماه اینگونه خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین نرخ ارز در بازار را واقعی ندانست و گفت: برخی صادر کنندگان در پی افزایش قیمت دلار هستند در حالی که افزایش قیمت دلار همه سیاست های کنترلی دولت و افزایش تولید کشور به هم می خورد.

وی افزود: دولت به هیچ وجه به خاطر تامین ریال مورد نیازش نرخ دلار را افزایش نمی دهد.

نوبخت گفت: از نظر دولت بسیار مهم از که پول ملی کشور تقویت شود.


کد مطلب: 430313

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb8gbafrhbffp.uiur.html?430313

الف
  http://alef.ir