روشن‌پژوه: سن شروع مصرف مواد مخدر در زنان به کمتر از ۳۰ سال رسید/ مصرف کنندگان گل اغلب مردان بیکارند

بخش اجتماعی الف؛ 16 تیر 96

16 تير 1396 ساعت 11:42


معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: به ترتیب تریاک، شیشه و سوخته تریاک در میان زنان بیشترین مصرف را دارد، متاسفانه سن شروع مواد در زنان به کمتر از ۳۰ سال رسیده و قبح آن در زنان جوان کمتر شده است.

به گزارش فارس، محسن روشن‌پژوه شب گذشته در نشست خبری در رابطه با پیمایش شیوع اعتیاد در کشور، گفت: این پیمایش خانوار به خانوار توسط بهزیستی و حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده است. این پیمایش مانند تمام پیمایش‌هایی که در حوزه‌ آسیب‌ها و اعتیاد در دنیا انجام می‌شود با مشکل کم گزارش‌دهی همراه است. از طرفی مواد مخدر در کشور قبیح و جرم محسوب می‌شود. بنابراین تلاش کردیم تا روش خود اظهاری مردم به واقعیت نزدیک‌تر باشد.

وی ادامه داد: در این پیمایش اگرچه با کم گزارش‌دهی همراه بود اما برای برآورد در جمعیت عمومی جزو بهترین الگوهای پیمایشی است و در هر بار اجرای پایلوت پرسش‌های اصلی را مطرح  کرده‌ایم که چگونه مردم پاسخ بهتری بدهند. یک تیم تخصصی به سراغ مردم رفته و شرایط جنسی، سنی و شغلی را مدنظر قرار داده‌ایم. پاکت‌های بی‌نام و نشان توزیع کرده‌ایم تا پرسشگر احساس راحتی کند.

وی با بیان اینکه این پژوهش به صورت خوداظهاری میان 61 هزار نفر در کل کشور انجام شده، گفت: استان‌ها را به 3 دسته پرشیوع، متوسط و کم شیوع تقسیم کردیم و حجم نمونه در هر استان مشخص شده و بر اساس 30 هزار نقشه و 200 پژوهشگر کار را آغاز کردیم.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه این طرح پژوهشی طی سال 94 تا 95 انجام شده، گفت: به سراغ برآورد اعتیاد نرفته‌ایم چرا که این کار به تشخیص روانپزشک برمی‌گردد بلکه به سراغ برآورد مصرف در طول سال گذشته،‌ماه گذشته، هفته گذشته و تجربه یک بار مصرف (طول عمر) رفته‌ایم. 

وی در مورد نتایج این پژوهش گفت: 24.6 درصد از جمعیت عمومی کشور که حدود 53 میلیون نفر از جمعیت 15 تا 64 سال می‌شود، مصرف خودسرانه دارو (داروهای اعتیادآور و مسکن) و مصرف مواد مخدر در هفته گذشته داشته‌اند.

روشن‌پژوه گفت:‌مصرف مستمر مربوط به هفته و سال 2 میلیون و 808 هزار نفر  مربوط شد و 8 درصد از مصرف‌کنندگان حداقل یک بار تجربه مصرف مواد مخدر داشته‌اند.

وی با بیان اینکه به طور کلی 4 میلیون و 400 هزار نفر از جمعیت 15 تا 64 سال یک بار تجربه مصرف مواد مخدر داشته‌اند، از این تعداد 2 میلیون و 808 هزار نفر مصرف مستمر دارند و این اعداد با واقعیت فاصله چندانی ندارد.

وی با اشاره به اینکه عدم پاسخگویی به این پرسشنامه کمتر از 5 درصد بوده،‌گفت: بر اساس نوع ماده مصرفی در مصرف‌کنندگان مستمر خانواده تریاک در رتبه اول، حشیش و گل در رتبه دوم و محرک‌ها مانند شیشه در رتبه سوم قرار دارند، بنابراین مصرف مواد محرک هنوز بسیار بالاست و نباید فریب آن را بخوریم که مصرف شیشه در جامعه کم شده است. 

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افزود: نوع ماده مصرفی بر اساس یک بار تجربه نیز همچنان تریاک رتبه اول را دارد پس از آن شیشه و در رتبه سوم حشیش و گل قرار دارد و به طور کلی 53.2 درصد تریاک، 6.5 درصد حشیش و 7.1 درصد هروئین بوده است.

85 درصد مصرف کنندگان گل مرد هستند/3.7 درصد دانش‌آموزان در جمعیت عمومی گل می‌کشند
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در مورد افرادی که گل مصرف می‌کنند، گفت: اغلبت مصرف کنندگان گل یا ماری جوانا با 85 درصد مرد و 15 درصد زن هستند، تحصیلات زیردیپلم و دیپلم دارند، مجرد بوده و 33.10 درصد بیکار بوده‌اند.

وی گفت: سن مصرف گل در طبقات مختلف 51.9 درصد بین 15 تا 29 سال بوده است. متاسفانه مصرف کنندگان گل همزمان به مصرف سیگار، قلیان، مواد محرک و مشروب هم مشغول هستند به طوری که 80 درصد مصرف همزمان مشروب داشته‌اند.

وی ادامه داد: مصرف مواد محرک مانند گل رفتارهای پرخطر و جنسی محافظت نشده را بیشتر می‌کند. به طوری که مصرف گل و تزریق یک ماده مخدر دیگر 34.9 درصد گزارش شده است.

33.8 درصد مصرف کنندگان تفنن را انگیزه اول مصرف اعلام کردند
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت:‌درباره انگیزه اول مصرف مواد مخدر درصد زیادی با 33.8 درصد گفته‌اند چون تفریحی نداشته‌اند آن را مصرف کرده‌اند، 19 درصد به دلیل جلب توجه اطرافیان و 17 درصد به دلیل مواجهه با مشکلات زندگی مواد مخدر مصرف کرده‌اند.

روشن‌پژوه با هشدار نسبت به اینکه الگوی غالب مصرف مواد مخدر چند مصرفی شده، گفت: 30.5 درصد از افرادی که برای اولین بار مصرف را تجربه کرده‌اند، دو مصرفی بودند، 15 درصد سه مصرفی، 8 درصد 4 ماده‌ای و 5 درصد 5 ماده‌ای بوده‌اند و برای افرادی که به طور مستمر مواد مصرف می‌کنند 5 درصد سه ماده‌ای بودند که 140 هزار نفر را شامل می‌شود.

4.7 درصد تزریق با سرنگ مشترک و دست دوم
وی در مورد آمارهای مواد مخدر تزریقی گفت: باید از داده‌های این تزریق برای تبیین سیاست‌های جدید استفاده کنیم چرا که ضرورت دارد برنامه کاهش آسیب‌ها را تقویت کنیم. چرا که در گزارش‌ها آمده 4.7 درصد از کسانی که تجربه اولین مصرف تزریق مواد مخدر را داشته‌اند تزریق غیربهداشتی، سرنگ مشترک و دست دوم استفاه کرده‌اند. 

وی ادامه داد: 37.6 درصد از سرنگ نو و 62.4 درصد سرنگ غیر استریل تجربه کرده‌اند.

سن شروع اعتیاد در زنان به کمتر از 30 سال رسید
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در رابطه با آمار مربوط به زنان گفت: طبق این پژوهش فقط 3.8 درصد مصرف کنندگان زن تجربه یک بار مصرف مواد مخدر را داشته‌اند. بنابراین ملاحظات فرهنگی و اجتماعی زیادی وجود دارد که باید درمان اختصاصی زنان را افزایش دهیم چرا که اکنون درمان برای این گروه سخت است. مراجعه نمی‌کنند و الگوهای درمان هم محدود است. 

روشن‌پژوه گفت: 2.3 درصد زنان در جمعیت عمومی در طول عمر تجربه تزریق مواد مخدر داشته‌اند که البته 75 درصد آنها سرنگ استریل استفاده می‌کردند.

وی در مورد نوع مواد مصرفی در زنان گفت:‌تریاک بیشترین ماده مصرفی، پس از آن شیشه است و سوخته تریاک در رتبه سوم قرار دارد. بنابراین مصرف مواد مخدر در این جامعه رتبه اول را داشته است.

روشن‌پژوه ادامه داد:‌میانگین مصرف تغییری نکرده و نباید گفت که اعتیاد جوان‌تر شده بلکه سن شروع مصرف مواد مخدر در دهه 15 تا 29 سال تغییر کرده و زنان در این گروه سنی بیشتر به سمت اعتیاد رفته‌اند. به عبارتی سن شروع مصرف در زنان کمتر از 30 سال زودتر شده است.

وی گفت: میانگین کلی سن شروع مصرف مواد 24.3 سال است که در مردان 24.1 سال و در زنان 26.2 سال است.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اشاره کرد که میانگین شروع مصرف در مردان و زنان خیلی متفاوت نیست اما قبح مصرف در زنان جوان کمتر شده و آمار مصرف آنها به مردان نزدیک‌تر شده است.
 


کد مطلب: 489841

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcba9ba8rhbwwp.uiur.html?489841

الف
  http://alef.ir