ابراز خوش‌بینی آلن ایر نسبت به اجرای برجام

5 آبان 1394 ساعت 13:10


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که نسبت به روند اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ خوشبین است.

به گزارش ایسنا، آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا پس از آن که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد، دولت ایران الزامات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای را در اجرای برنامه جامع افدام مشترک (برجام) مدنظر قرار خواهد داد، در گفت‌وگو با صدای آمریکا از گام‌های مهم برداشته شده در راه اجرایی شدن توافق هسته‌ای ابراز رضایت کرد.

آلن ایر با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری آمریکا درباره انجام اقدامات لازم و آمادگی برای روز اجرای توافق و تعدات آمریکا در رابطه با لغو تحریم‌ها، تاکید کرد که نسبت به اجرای برجام خیلی خوش‌بین هستیم.

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان این‌که در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ تمرکز تنها روی مسئله هسته‌ای بود، گفت: البته موضوعات مهم دیگری هم درباره مسائل منطقه، تروریسم و حقوق بشر وجود دارد اما ما روی موضوع هسته‌ای و اجرای تعهدات طبق توافق هسته‌ای تمرکز کرده‌ایم و کانال‌های دیگری برای پیگیری سایر موضوعات وجود دارد.

وی امکان بروز مشکلات در روند اجرای توافق هسته‌ای را غیر محتمل ندانست و افزود: تصور ما این نبود که این راه بدون مشکل خواهد بود. معلوم است که مشکلاتی وجود خواهد داشت ولی ما ساز و کاری برای حل آن‌ها درنظر گرفته‌ایم و کمیسیون مشترک که مسئول نظارت بر اجرای توافق است هفته گذشته در وین تشکیل جلسه داد.

وی تصریح کرد: یکی از مزایای این توافق این است که یک ساز و کار خوب و مناسب برای حل هر مشکلی ایجاد کردیم. ما در این مذاکرات سابقه خوبی از اعتماد داریم.

به گزارش صدای آمریکا، محمد جواد ظریف صبح روز دوشنبه برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس شورای اسلامی ایران رفت و گفت که رهنمودهای رهبر انقلاب چراغ راه ما در اجرای برجام است.

همزمان علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران خبر داد که سند رسمی تغییر کاربری راکتور هسته‌ای اراک در مراحل پایانی تنظیم شدن قرار دارد و ظرف چند روز آینده وزیران امور خارجه ایران و گروه ۱+۵ این سند را امضا می‌کنند.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ که در ماه ژوییه در وین حاصل شد، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در ازای اجرای تعهدات مرتبط هسته‌ای این کشور شامل، کاهش ذخیره اورانیوم غنی‌شده، کاهش تعداد سانتریفیوژها و بازطراحی راکتور آب سنگین اراک لغو خواهند شد.


کد مطلب: 305042

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbasbf5rhbggp.uiur.html?305042

الف
  http://alef.ir