اعتراف اردوغان درباره لزوم گفتگو با ایران

1 فروردين 1395 ساعت 10:02


رئیس‌جمهور ترکیه گفت: داعش تهدید مشترک برای ما و منطقه است و برای حل همه بحران‌های منطقه گفتگو با ایران برای ما مهم است.

به گزارش تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه شامگاه دیروز در استانبول با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای گفتگو و تبادل نظر کرد.

رئیس جمهور ترکیه در این ملاقات گفت توسعه روابط ایران و ترکیه نه‌فقط در خدمت منافع دو کشور بلکه در خدمت صلح و ثبات در منطقه است. وی ضمن تجدید دعوت از حسن روحانی برای سفر به ترکیه بر ضرورت افرایش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور تا سقف ۳۰ میلیارد دلار تأکید کرد.

اردوغان افزود: غرب ضعف جهان اسلام را می‌خواهد و رسالت ترکیه و ایران برای حل مشکلات جاری منطقه سنگین است. داعش تهدید مشترک برای ما و منطقه است و برای حل همه بحران‌های منطقه گفتگو با ایران برای ما مهم است.

ظریف نیز با تأکید بر دوستی ترکیه با ایران در شرائط سخت، خواهان بهترین روابط میان دو کشور در شرائط جدید شد. وی گفت: برای ما ترکیه همسایه بسیار مهم است و مسئولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی برای روابط با ترکیه اهمیت ویژه قائل هستند.

وزیر امور خارجه افزود: در همه بحران‌های منطقه همکاری دو کشور می‌تواند مفید و مؤثر باشد. ما می‌توانیم با همکاری با یکدیگر نمونه موفق نزدیکی مذاهب باشیم نه تفرقه مذاهب.

همچنین ظریف با داود اوغلو نخست وزیر ترکیه دیدار و در خصوص روابط و همکاری‌های دو کشور گفتگو و رایزنی کرد.

نخست وزیر ترکیه در این دیدار با اعلام اینکه اقتصادهای دو کشور مکمل یکدیگر هستند، گفت: باید از روشهای عادی مبادله تجاری عبور کنیم و به تعرفه‌های فراتجارت ترجیحی بیندیشیم. وی با تأکید بر اهمیت حضور جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطح در اجلاس سران اسلامی در استانبول و اشاره به شعار اجلاس (صلح و اتحاد و همبستگی) گفت: سازمان همکاری اسلامی می‌بایست نماد وحدت و اتحاد جهان اسلام باشد.

نخست وزیر ترکیه همچنین بر ضرورت گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی و حمل و نقل تأکید کرد. وی گفت: ما همواره خواهان روابط خوب با ایران بوده‌ایم و خواهیم بود. ما بهترین روابط را با ایران در دوره تحریم داشته‌ایم و اکنون در دوران پساتحریم که زمان عمل است طبیعتاً باید بهترین روابط را داشته باشیم.

ظریف نیز در این ملاقات با تأکید بر ضرورت افزایش همکاری‌های دو کشور در تمامی زمینه‌های دوجانبه و منطقه‌ای گفت: ما هرگز دوستان خود را که در شرائط سخت در کنار ایران بوده‌اند فراموش نمی‌کنیم.

وی افزود: همکاری پایدار میان ایران و ترکیه پیام مثبتی به جهان اسلام اعم از شیعه و سنی می‌دهد.


کد مطلب: 339900

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbg9bfgrhbf9p.uiur.html?339900

الف
  http://alef.ir