بررسی عملکرد نفتی زنگنه

جناب آقای جهانگیری! چشم، ولی در این تحدی شما بازنده اید

رضا نجفی-کارشناس نفت/21فروردین96

21 فروردين 1396 ساعت 10:46


معاون اول محترم رییس جمهوری طی روز شنبه*عنوان کردند که: "عده‌ای می‌گویند که کابینه دولت تدبیر و امید پیر و خسته است. خطاب به آن خواهران و برادارنمان می‌گوییم که بیایید عملکرد وزرای پیر دولت تدبیر و امید را با عملکرد وزرای جوان دولت‌های پیشین مقایسه کنید تا ببینیم عملکرد کدام دولت بهتر بوده است.*"
 
 به دلیل اعتماد به نفس مثال زدنی جناب آقای جهانگیری که مبارز طلبی نمودند و با نظر به اینکه این جانب اطلاعات و تخصص همه ی حوزه های کاری دولت را ندارم طی این مقاله خلاصه ی عملکرد وزرای نفت فعلی در وضعیت امروز ( روز ادعایی معاون اول محترم) و  دولت قبلی تقدیم می شود:
 
طرحها و پروژه های فعال:

در دولت قبل و در شرایط تحریم 18 فاز پارس جنوبی به طور همزمان فعال بود و توسعه ی میادین نفتی مشترک هفتگانه ی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی، یادآوران، لایه نفتی پارس جنوبی و آذر در کنار دهها طرح و پروژه ی افزایش و نگهداشت سقف تولید، طرحهای تزریق گاز، نمکزدایی نفت و ... قطار عظیم توسعه ی نفت را با سرعتی مثال زدنی به جلو راندند و به تبع آن کارخانجات ساخت تجهیزات صنعت نفت، مهندسین مشاور صنعت نفت و پیمانکاران عمومی هر کدام در چندین و چند پروژه مشغول به کار بودند به طوری که همه ی افتتاح های وزیر فعلی نفت محصول عمل دولت تحریم بوده است حتی پنج فازی که برای تبلیغات ریاست جمهوری پیش رو برای خودتان آماده کرده اید قرارداد آن و عمده ی پیشرفتهای آن طرحها محصول عمل دولت قبل است اما در این دولت و طی روز جاری تنها طرح آذر و یاران جنوبی کمی فعالند (که حداقل دو سال قبل باید به تولید می رسیدند) و پروژه های کوچکی (مثلا در حد سی میلیون دلار!!!) در آزادگان جنوبی. جناب معاون اول آیا گوش خود را بر زنجره های جامعه ی مهندسی، سازندگان و پیمانکاران نفت بسته اید. 

تعداد قراردادهای منعقده:

قرارداد تمامی طرحهای 25 گانه ی فوق و طرحهایی که در همان دولت افتتاح شدند محصول عمل دولت تحریم است در حالی که طی چهار سال گذشته در دولت اقای زنگنه حتی یک قرارداد توسعه ی میدان منعقد نشده است. چهار سال است که مردم را در انتظار ظهور اروپاییان و قراردادهای مساله دار IPC هستند بدون اینکه جرات نشان دادن محتوای IPC را در معرض دید عموم نه، اقلا در معرض دید کارشناسان داشته باشید و مرتبا عنوان می کنند که فصل آینده می خواهند مناقصه ی IPC را برگزار کنند. 

پنج فصل پس از برجام را از سر می گذرانیم در حالی که فقط در نهانخانه ی نفت در کوشک شمال تهران (روبروی بولینگ عبده) فقط یادداشت تفاهم امضا شده است. یکی از آنها هم یادداشت تفاهم واگذاری فاز یازده پارس جنوبی به توتال(و چند شرکت دیگر) بدون برگزاری مناقصه است حال آنکه متن مصوبه ی دولت واگذاری بدون رقابت و مناقصه را اصلا به رسمیت نمی شناسد. وزیر شما قرارداد منعقده در دولت قبلی برای احداث NGL-3200 را پس از افزون بر سه سال از این دولت فقط با پنج درصد!!! پیشرفت به خارج از شرکت نفت منتقل کرد به خیال اینکه فضاحتش دامن دولت را نگیرد، بله سه سال 5 درصد پیشرفت.     
 
نیروی انسانی و مدیر گماری:
آقای زنگنه قول داده اند که ژنرالها را برای مدیریت نفت بیاورند ایشان همه ی معاونینی که خود منصوب کرده بودند را (به جز یکی) تغییر داده اند. 

وضعیت فروش نفت :

در شرایط تحریم که همه ی مشتریان سنتی ( عمدتا اروپایی) با مصوبه ی شورای امنیت، نفت ایران را نمی خریدند وزیر نفت دولت قبل با رایزنی با مشتریان غیر سنتی توانست سقف تولید مجاز شورای امنیت را محقق کند اما وزیر نفت فعلی طی سال جاری در داخل کشور ادعا می کرد که شرایط فریز تولید را هم نمی پذیرد چه برسد به کاهش تولید، حتی پس از جلسه ی اوپک و امضای موافقت نامه ی اوپک هم از تک و تا نیفتاد و ادعای عدم کاهش تولید را مطرح کرد اما پس از انتشار موافقت نامه ی اوپک مشخص شد که ایران نه تنها فریز سقف تولید بلکه کاهش تولید را پذیرفته است. 
 به منظورجلوگیری از تطویل از طرح مسایل از مقایسه ی سایر محور ها به خصوص در عرصات پتروشیمی، پالایش و گاز می گذریم که همین نسبت همانجا هم برقرار است و به مصاحبه ی مدیرعامل شرکت نفت برای غیر قابل برداشت بودن درآمد ایران از میدان گازی رام در انگلیس اکتفا می شود که الحمدلله مصاحبه های آزاد شدن همه ی پولهای فروش نفت از حد تواتر هم فراتر رفته است.
 
از برنامه ی تبلیغاتی وزیر در مورد اقتصاد مقاومتی هم همین بس که تولید فاز یازده پارس جنوبی را در سال 98 وعده کرده اند که تنها دو سال تا آن موقع باقی مانده بدون اینکه قراردادی برای توسعه ی آن منعقد شده باشد و آقایانی که فازهای 36 ماهه ی دولت قبل را غیر ممکن دانسته و به تمسخر می گرفتند حالا خودشان 24 ماهه وعده می دهند.
جناب آقای جهانگیری! ما منتقد دولت قبل هم بودیم اگرچه منتقد منصفی نیستیم و به قول "آقای رییس" باید به جهنم برویم لااقل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در روز یکم فروردین امسال که خصوصیات مدیریت را "با نشاط"، "با حال"، "پرانگیزه و قوی" برشمردند، التفات می کردید و پیرمردهای فرتوت را از دولت تعدیل می کردید.

*منبع ایلنا/کد خبر475873/ ۱۳۹۶/۰۱/۱۹


کد مطلب: 460950

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbsgbagrhb09p.uiur.html?460950

الف
  http://alef.ir