محکوم به قصاص از اعدام رهایی یافت

6 دی 1395 ساعت 14:40


باتلاش اعضای شورای حل اختلاف و با گذشت اولیای دم در مروست، قاتلی که در آستانه اجرای حکم قصاص قرارگرفته بود از اعدام رهایی یافت.

به گزارش میزان، باتلاش اعضای شورای حل اختلاف و با گذشت اولیای دم در مروست ، قاتلی که در آستانه اجرای حکم قصاص قرارگرفته بود از اعدام رهایی یافت.

معاون قضایی رئیس کل در امورشورای حل اختلاف استان یزد با بیان این خبر گفت: پس از کشف یک جسد با دست و پای بسته در مقابل یک درمانگاه در شهر مروست ، مراتب جهت شناسایی مقتول و دستگیری قاتل و یا قاتلین در دستور کار مسئولان قضایی ، امنیتی و انتظامی قرار گرفت.

محمدرضا حداد افزود: با تلاش گسترده مأموران و بررسی شواهد و ادله جرم و انجام تحقیقات میدانی ، سرانجام قاتل دستگیر و پس از بازجویی فنی و حرفه ای لب به اعتراف گشود و به قتل اعتراف کرد.

وی اظهار داشت: مراحل اولیه تحقیق توسط رئیس دادگاه بخش مروست به نیابت از جانشین دادستان انجام و سپس پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان ارسال گردید و پس از رسیدگی و جمع بندی ادله جرم از جمله ، اقاریر متهم و پس از استماع دفاعیات وکیل ، رأی به قصاص نفس صادر شد.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه طبق قانون، مرجع تجدید نظر احکام قصاص نفس ، دیوانعالی کشور است، تصریح کرد : دیوانعالی کشور پس از بررسی پرونده و روند رسیدگی از لحاظ شکلی و ماهوی ، رأی دادگاه کیفری استان را تأیید و درحالیکه همه چیز برای اجرای حکم آماده بود با تلاش شورای حل اختلاف زندان مرکزی یزد ، شورای حل اختلاف مروست و تعدادی از ریش سپیدان و معتمدین محلی ، رضایت شکات پرونده اخذ و این قاتل از اعدام رهایی یافت.

وی ضمن بیان تأثیرعفو وگذشت درجامعه اسلامی گفت : خانواده هایی که از قصاص جانی می گذرند رأفت اسلامی را در جامعه ترویج داده و قرب الهی را نصیب خود می کنند چرا که صلح و سازش یکی از آموزه های دینی و مذهبی است و مورد سفارش دین مبین اسلام است.

معاون قضایی رئیس کل در امور شورای حل اختلاف یزد ابراز داشت :  سرانجام باگذشت اولیاء دم از قصاص محکوم علیه و اتخاذتصمیم خداپسندانه و قابل تحسین خانواده و اولیای دم مقتول شامل همسر، مادر و دو فرزند مقتول ازحق قانونی و شرعی خود در اجرای قصاص نفس،شادمانی و سایه پدرانه را به دو فرزند خردسال قاتل نادم، هدیه کردند.


کد مطلب: 428335

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc14q0p2bqi18.ala2.html?428335

الف
  http://alef.ir