بازگشت مقتدا صدر به عراق

13 تير 1395 ساعت 10:58


حسن السنید، یکی از رهبران حزب الدعوه در کنفرانس مطبوعاتی خود با خبرنگاران از بازگشت مقتدا صدر به عراق ابراز ناخشنودی کرد و گفت: «خدا رحم کند.. بلا برگشت.»

به گزارش دیپلماسی ایرانی،  مقتدا صدر، روحانی عراقی که بعد از جنجال های سیاسی ای که در عراق به راه انداخته بود، به ایران آمده بود و در شهر قم مستقر شده بود، مجددا به عراق بازگشته است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، بازگشت مقتدا صدر به عراق نگرانی های تازه ای را نزد سیاستمداران عراقی ایجاد کرده است. به ویژه که وی در طول مدتی که در عراق بود توانسته بود موجی سنگین علیه آن چه وی ایادی فساد در حکومت عراق می نامید راه بیندازد و وفادارانش در منطقه سبز به همین بهانه توانستند به مجلس و دفتر نخست وزیری عراق یورش ببرند و عملا فعالیت های دولت و مجلس را فلج کنند.

با این حال دولت به کار خود ادامه داد و حتی به خوبی توانست فرماندهی عملیات مبارزه با داعش در فلوجه را پیش ببرد و این شهر را از لوث داعش پاک کند. حالا نیز به سمت موصل به راه افتاده و تلاش دارد تا قبل از پایان سال جاری میلادی کار را در موصل نیز یکسره کند و داعش را از آخرین پناهگاه خود در عراق بیرون براند.

بازگشت مقتدا صدر با اعلام خبر از سرگیری فعالیت های مجلس از سه شنبه این هفته که توسط سلیم الجبوری، رئیس مجلس عراق اعلام شده، هم زمان شده است. از این رو بازگشت او به عراق نگرانی ها را نزد فراکسیون های سیاسی ای که تلاش می کنند فعالیت های مجلس مجددا از سر گرفته شود، افزایش داده است. اگر چه نمایندگان جریان صدر در روزهای آخر تحصن خود به تحصن پایان دادند و به جمع نمایندگان مجلس پیوستند اما هنوز خاطره برخورد با آنها از سوی طرفداران صدر فراموش نشده است.

از تابستان گذشته که افکار عمومی عراق علیه فساد مالی حاکم بر کشور تظاهرات کرد، مقتدا صدر خود را در صف نخست این اعتراضات قرار داد و به همراه مردم خواستار انجام اصلاحات مطابق با تقاضای افکار عمومی شد. او تا همین دو ماه پیش با اعتراض های مردمی همراه بود تا این که عملیات فلوجه آغاز شد و از طرفدارانش خواست در حمایت از نیروهای مبارزی که در میدان جنگ در حال فتح شهرها و ورستاهای مختلف از دست داعش هستند، موقتا تحصن خود را متوقف کنند.

منابع نزدیک به جریان صدر به روزنامه العرب گفته اند که مقتدا صدر بعد از گذراندن دوران اعتکاف خود در ایران به منزلش در منطقه حنانه در نجف اشرف برگشته و قرار است ظرف روزهای آینده میزبان شماری از مسئولان جریان صدر و اعضای فراکسیون الاحرار، نمایندگان جریان صدر در پارلمان عراق، باشد تا درباره آخرین تحولات منطقه بحث و عراق و تبادل نظر کنند.

منابع آگاه عراقی به العرب گفته اند که بازگشت مقتدا صدر به عراق با عدم استقبال برخی جریان های سیاسی از جمله حزب الدعوه اسلامی، به رهبری نوری مالکی و حیدر العبادی نخست وزیر مواجه شده است. آنها از این می ترسند که مقتدا صدر مجددا جنجال تازه ای به پا کند و دوباره فعالیت های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی کشور را مختل کند.

این در حالی است که صدر از یاران خود خواسته است که بعد از برگزاری مراسم عید فطر تظاهراتی میلیونی در بغداد برگزار کنند تا به دنبال آن فشارهای سیاسی به دولت وارد شود تا در اعلام کابینه جدید خود سرعت بیشتری به خرج دهد.

حسن السنید، یکی از رهبران حزب الدعوه در کنفرانس مطبوعاتی خود با خبرنگاران از بازگشت مقتدا صدر به عراق ابراز ناخشنودی کرد و گفت: «خدا رحم کند.. بلا برگشت.»

این در حالی است که حیدر العبادی با وجود گذشت ۸ ماه از وعده تعدیل کابینه خود و تشکیل کابینه ای تکنوکرات هنوز نتوانسته به وعده خود عمل کند و دادگاه فدرال عراق نیز رای به ابطال اصلاحات او داد و از وزرای برکنار شده خواست که به پست های خود برگردند.

صدر هفته گذشته از ایران گفته بود که یارانش به صف خواستاران برکناری روسای سه گانه خواهد پیوست.


کد مطلب: 368837

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc14q1m2bqe48.ala2.html?368837

الف
  http://alef.ir