ربات‌ها به کمک بچه‌های دیابتی می آیند

25 اسفند 1395 ساعت 21:20


محققان اروپایی در قالب برنامه‌ای به نام روبات همبازی روبات و برنامه‌های کاربردی طراحی کرده‌اند که می‌توان آنها را روی تبلت و تلفن همراه نصب کرد تا با استفاده از آنها به کودکان مبتلا به دیابت برای انتخاب مواد غذایی در طول روز کمک کرد.

به گزارش همشهري آنلاين، این روبات که نوعي دوست و همبازی کودکان است، قرار است به یکی از اعضای خانواده تبديل شود. دو كودك هلندي به نام‌هاي تاتوم و آریان كه هردو مبتلا به ديابت هستند،‌در اين برنامه حضور دارند.

اين دو كودك روی تبلت‌هایشان برنامه‌های کاربردی مخصوصی دارند كه به آنها در انتخاب غذای مناسب، تنظیم میزان کربوهیدرات و فعالیت‌های بدنی‌شان در طول روز کمک می کند.

سه بیمارستان و دو سازمان حمایت از بیماران مبتلا به دیابت در هلند و ایتالیا نيز در این طرح پژوهشی همكاري دارند.

روبات حاضر در اين پروژه نيز در مطب پزشكان و در هنگام معاينه با كودكان همبازي مي شوند. این روبات که برای کنترل تغذیه کودکان است نقش دوست کودک را ايفا كرده و در حين بازي با او اشتباهاتي انساني مرتكب مي‌شود و به کودکان فرصت مي‌دهد اشتباه او را تصحیح کنند.

پزشکان متخصص اطفال می توانند هر روبات را جداگانه برنامه‌ریزی کنند و برای هر کودک اهداف متفاوتی تعیین کنند. محققان می‌گویند حضور اين روباـ ها باعث مي‌شود کودکانی راحتتر برای معاينه به پزشک مراجعه كنند.

روبات در بازی از کودک می خواهد که بین اعمال مختلفی که در زندگی روزمره پیش می آید یکی را انتخاب کند مثلا رفتن به جشن تولد یا انتخاب دسر، و کودک باید چیزی را انتخاب کند که از هر نظر برای سلامتیش بهتر است. بعد جای کودک و روبات عوض می شود و نوبت روبات است که جواب درست را پیدا کند.

روبات درباره دارو دستوری به کودک نمی دهد اما کمک می کند عوارض ناشی از دیابت را تشخیص دهد. پژوهشگران کاری کرده اند که اطلاعات شخصی یک کودک به کودک دیگری فرستاده نشود.

پژوهشگران قصد دارند کودکان بیشتری را در این آزمایش شرکت دهند و شبکه‌ای مبتنی بر ابر‌داده‌ها به وجود بیاورند که بین روبات‌ها و تبلت‌ها ارتباط برقرار کند و به این دوستان الکترونیکی امکان دهد همراه با کودکان رشد کنند و یاد بگیرند.


کد مطلب: 454589

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc40q0o2bqpp8.ala2.html?454589

الف
  http://alef.ir