تسهیل واردات با راه‌اندازی مراکز تجاری کشورهای خارجی

سید جواد حسینی‌کیا؛ 2 مرداد 96

2 مرداد 1396 ساعت 11:25


در شرایطی که بسیاری از صنایع کشور از رکود رنج می‌برند، تصمیماتی که به تسهیل واردات کالاهای مصرفی خارجی دارای مشابه تولید داخل منجر شود، قطعا خلاف اقتصاد مقاومتی است و مانعی بر سر راه تحقق شعار امسال «تولید و اشتغال» محسوب می‌شود.

نمونه این تصمیمات اشتباه را می‌توان اعطای مجوز برای راه‌اندازی مراکز تجاری کشورهای دیگر در داخل کشورمان نام برد. این مراکز مسلما به دنبال بازاریابی برای محصولات و کالاهای تولیدشده کشورهای دیگر در بازار ایران هستند.

به‌طور کلی برخی از این مراکز و مجتمع‌های تجاری اگرچه ظاهرا از نظر قانونی مشکلی ندارند و هر گروه با ثبت شرکت در ایران می‌تواند چنین مرکزی راه بیندازد، اما حقیقت آن است که فعالیت مراکز تجاری کشورهای دیگر کاملاً مخالف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، چون موجب تضعیف تولید داخل و تسهیل واردات می‌شود.

در شرایطی که شاهد واردات بی‌رویه محصولات ترکیه‌ای به کشورمان در چند سال اخیر هستیم، راه‌اندازی مرکز تجاری ترکیه در تهران خبر خوشایندی برای تولید ملی نیست؛ خصوصا آن که ترک‌ها کالاهایی به ایران صادر می‌کنند که نمونه داخلی آنها به وفور تولید می‌شود.

این در شرایطی است که بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری هر کالایی که داخل کشورمان تولید می‌شود نباید وارد شود بخصوص در صنایعی چون پوشاک؛ در حالی که اصلی‌ترین فعالیت مرکز تجاری ترکیه، صنعت نساجی و پوشاک است که این ارتباطی با حمایت از تولیدات داخلی و اجرای سیاست‌های مقاومتی ندارد.

از آنجا که مرکز تجاری ترکیه با مجوز وزارت صنعت ایجاد شده، اعضای کمیسیون صنایع مجلس قطعا پس از تعطیلات تابستانی به این موضوع رسیدگی و از وزارت صنعت پیگیری خواهند کرد. مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت هم ضروری است که نسبت به این نوع تصمیمات تجدیدنظر کنند زیرا پس از پایان تعطیلات مجلس، کمیسیون صنایع با توجه به مسئولیت خود به این موضوع ورود خواهد کرد.

در هر حال، برای جلوگیری از تخلف‌های آشکار و دور زدن قانون توسط شرکت‌های خارجی بهترین گزینه این است که پنجره واحدی در زمینه واردات ایجاد شود که کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی به هیچ عنوان محلی برای فروش داخل کشور نداشته باشند؛ زیرا واردات کالاهای دارای تولید مشابه داخل، خلاف اقتصاد مقاومتی است.

باید مجددا تاکید کرد که هیچ نسخه شفابخشی بجز اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای کشورمان نیست و باید با تمام توان در این زمینه گام برداریم در حالی که برخی افراد که مسئولیت‌هایی نیز بر عهده دارند یا دقیقاً متوجه معنی آن نشده‌اند یا این‌که خودشان در این مراکز منافعی دارند که از این‌گونه طرح‌ها حمایت می‌کنند.

دبیر اول کمیسیون صنایع مجلس


کد مطلب: 494963

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcce0q012bqoo8.ala2.html?494963

الف
  http://alef.ir