تاریخی که غرب معکوس روایت می‌کند/ نقش حزب‌الله در پیروزی سوریه

نویسنده: صلاح چابان

31 تير 1396 ساعت 5:55


از زمان آغاز جنگ، حزب‌الله در عملیات نظامی در داخل خاک سوریه به موفقیت‌های عظیمی دست یافت. در حدود 2هزار تا 5هزار جنگجوی حزب‌الله در سال‌های 2012-2013 در درگیری‌ها شرکت کردند.

دیپلماسی ایرانی: حزب الله یکی از بازیگران اصلی در جنگ سوریه است که بسیار بیشتر از سایرین نادیده گرفته شده. از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه، حزب الله نقشی اساسی در زمینه سیاسی و نظامی ایفا کرده است. وظیفه آنها حمایت از سوریه و دولت این کشور در برابر مداخلات غیرقانونی خارجی بود.

حزب الله گروه سیاسی مسلمان شیعه در لبنان است که یکی از قوی ترین نیروهای نظامی را در خاورمیانه در اختیار دارد. موفقیت نظامی حزب الله تازه نیست. آنها در سال 2006 ارتش اسرائیل را در کمتر از دو ماه شکست داده و از جنوب لبنان بیرون کردند.

از زمان آغاز جنگ، حزب الله در عملیات نظامی در داخل خاک سوریه به موفقیت های عظیمی دست یافت. در حدود 2هزار تا 5هزار جنگجوی حزب الله در سال های 2012-2013 در درگیری ها شرکت کردند. این گروه همچنان فعال هستند اما تعداد آنها به دلایل مختلف مدام در حال تغییر است. حزب الله در بسیاری از عملیات با ارتش عرب سوریه در مناطق حلب، حمص و ریف دمشق همکاری و نقش بسیار مهمی را ایفا کرده است.

حزب الله از سوی غرب به خاطر دخالت در جنگ سوریه متهم می شود و تعجب آور نیست که این گروه به اشتباه تروریستی خطاب شده و از سوی اتحادیه اروپا، کانادا، فرانسه، اسرائیل، هلند، بریتانیا و آمریکا به شکلی مستقیم مورد انتقاد قرار گیرد. به هر حال حزب الله همواره در صف مظنونین همیشگی است.

البته تروریست های واقعی در میان کشورهایی که در بالا اشاره شد قرار دارند. بدون آنها خاورمیانه پایدارتر بود و تروریسم امروزی وجود نداشت. حزب الله در واقع یکی از بازیگران جهانی است که در کنار روسیه، ایران و روسیه با تروریسم مبارزه می کند اما همواره مورد انتقاد قرار می گیرد. غرب برای بی ثبات کردن سوریه برنامه دارد. آنها فکر می کنند که می توانند با سوریه همان کاری را کنند که با عراق کردند اما آنها شکست خورده اند. بنابراین طبیعی است کسانی که از تروریست های حقیقی در سوریه دفاع می کنند، احساس فریب خوردگی داشته باشند.

حزب الله با وجود داشتن نقش حیاتی در نجات سوریه، بسیار کم مورد تقدیر قرار گرفته و در بازی های سیاسی شرکت ندارد. با نگاه به تلاش های نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در جنگ سوریه که گاه بیابان های خالی را بمباران کرده اند، می توانید درک کنید که روایت غرب از جنگ سوریه کاملا معکوس است.

البته هنوز سرنوشت سوریه از رسیدن به یک پایان بندی مشخص، بسیار دور است. اما در پیروزی انسان ها بر نیروهای شر، قهرمانانی واقعی حضور دارند که مورد خشم واشنگتن قرار گرفته اند.
منبع: راشا اینسایدر


کد مطلب: 494161

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcce0q0s2bqos8.ala2.html?494161

الف
  http://alef.ir