مقام آمریکایی: برای پاره کردن برجام دیر است

16 بهمن 1395 ساعت 18:50


رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت که برای پاره کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 دیر شده است.
به گزارش ایسنا، پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در گفت‌وگو با شبکه ان بی سی، اظهار داشت: احتمالا توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5به قوت خود باقی خواهد ماند؛ اگرچه جمهوری‌خواهان مخالفت زیادی با این توافق داشتند.
وی با بیان این‌که «برای پاره کردن توافق هسته‌ای دیر شده است»، گفت: من هیچگاه توافق هسته‌ای حمایت نکردم و بر این باور بودم که این توافق یک اشتباه بزرگ است، اما تحریم‌های چندجانبه تمام شده است.
وی افزود: بسیار سخت است بتوان جامعه بین‌الملل را در نقطه‌ای جمع کرد که در آن کشورهای زیادی ایران را منزوی کنند. من فکر نمی‌کنم که شما بخواهید به عقب بازگردید و تحریم‌های چندجانبه را که زمانی اجرا می‌شدند، دوباره ایجاد کنید.
ایران و گروه 1+5 در ژوئیه 2015 به یک توافق جامع دست یافتند که براساس آن، ایران پذیرفت در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای‌اش از لغو تحریم‌های بین المللی  وضع شده علیه تهران بهره‌مند شود. سازمان ملل از زمان اجرایی شدن این توافق در ژانویه 2016 هرگز موردی از نقض توافق از سوی ایران گزارش نکرده است. دیگر طرف‌های این توافق شامل ایران، گفته‌اند که آمریکا نمی‌تواند به تنهایی این توافق را کنار بگذارد؛ چراکه این یک توافق چندجانبه است.
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا چندین بار این توافق را مورد انتقاد قرار داده است، اما از زمان آغاز به کار رسمی خود موضع دقیقی اعلام نکرده و نگفته است که قصد دارد توافق را لغو کند.
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ادامه اظهارات خود گفت که از رویکرد دولت ترامپ در قبال ایران پشتیبانی و کنگره نیز از وضع تحریم جدید علیه این کشور حمایت می‌کند.
وی گفت: آمریکا باید در پاسخ به اقدامات ایران در منطقه و آزمایش موشک‌های بالستیک در این کشور، تحریم‌ها را تشدید کند اما توافق هسته‌ای را نیز با دقت حفظ کند.از نظر من، باید تلاش‌های‌مان را در جایی متمرکز کنیم که نتیجه بیشتری خواهد داشت. آن‌چه آن‌ها (دولت) اکنون انجام می‌دهند، معقول به نظر می‌آید.
وی در ادامه به شعارهای ضدصهیونیستی ایران اشاره کرد و مدعی شد که این کشور صلح‌آمیز نیست.
این عضو جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا همچنین با طرح ادعاهایی علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران گفت که مسکو نیز در بی‌ثبات کردن منطقه با تهران همراه است و این وضعیت منطقه را سخت‌تر کرده است.
رایان همچنین باراک اوباما رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را به دلیل سیاست‌هایش در قبال ایران  مورد انتقاد قرار داد و وی را در آزمایش‌های موشکی ایران و وضعیت سوریه مقصر دانست.
 


کد مطلب: 442276

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccmiq0e2bq0i8.ala2.html?442276

الف
  http://alef.ir