رشد ساختمان منفی ۱۱درصد شد/ معدن همچنان گرفتار رکود

16 اسفند 1395 ساعت 9:21


بر اساس اعلام مرکز آمار از محصول ناخالص داخلی در ۹ماهه نخست سال جاری، درحالی که نرخ رشد بدون نفت ۵درصد بوده، گروه ساختمان رشد منفی ۱۱درصدی داشته است.
 

به گزارش تسنیم، مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی بخشهای مختلف را اعلام کرده است که بر این اساس در 9 ماهه نخست سال جاری نرخ رشد همراه نفت (به قیمت بازار)7.2درصد و نرخ رشد بدون نفت(به قیمت بازار)5درصد بوده است.
 بر اساس این گزارش گروه کشاورزی 5.7درصد، گروه صنعت 10.5درصد و گروه خدمات 5.4درصد رشد داشته است.همچنین بر اساس جزئیات نرخ رشد بخشهای مختلف اقتصاد کشور، زیر گروه ساختمان از بخش صنعت همچنان در رکود شدید به سر می‌برد. بخش ساختمان  در فصل پاییز نرخ رشد منفی 10.9درصد را تجربه کرده و همچنین شاهد نرخ رشد منفی 11درصدی در 9ماهه ابتدایی سال بوده است.

یکی از نکات جالب در خصوص نرخ رشد مثبت 10.5درصدی گروه صنعت در 9ماهه نخست سال، رشد 85درصدی زیر گروه استخراج نفت و گاز طبیعی می باشد که می‌تواند باعث تاثیر مستقیم در نرخ رشد گروه صنعت شود.از سوی دیگر زیر گروه سایر معادن در فصل پاییز شاهد رشد منفی 3.1 درصد بوده و در نه ماهه نخست سال نیز منفی 4.1درصد رشد کرده است.

گفتنی است اخیرا وزیر صنعت نسبت به آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی درخصوص نرخ رشد منفی معدن معترض بوده که بانک مرکزی در پاسخ آمارهای اعلام شده خود را تایید کرد.


کد مطلب: 451573

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccmsq012bqpp8.ala2.html?451573

الف
  http://alef.ir