چین درباره جنگ "بدون پیروز" در کره‌شمالی هشدار داد

26 فروردين 1396 ساعت 10:23


وزیر امور خارجه چین با اعلام این مساله که از مذاکره بین کره شمالی و آمریکا حمایت می‌کند، گفت: اگر جنگی میان آمریکا و کره شمالی آغاز شود "هیچ پیروزی" نخواهد داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در جدیدترین تلاش برای از میان برداشتن تنش‌ها میان کره شمالی و آمریکا در پی برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی گفت: در صورت وقوع جنگ و درگیری مسلحانه میان پیونگ یانگ و واشنگتن هیچ یک از دو طرف پیروز این جنگ نخواهند بود و تنها تنش در منطقه بیشتر می‌شود و موجی از آوارگان، حضور گسترده سربازان آمریکایی و کره‌ جنوبی در مرز دو کره به وجود خواهد آمد.

وزیر امور خارجه چین در جریان یک نشست خبری با ژان مارک آیرو، همتای فرانسوی خود گفت: در صورتی که جنگی رخ دهد نتایج آن چیزی جز تلفات بیش از اندازه نخواهد بود و هیچ یک از دو طرف پیروز آن نیستند.

وی ادامه داد: ما از دو طرف درگیر می‌خواهیم که اقدمات تحریک آمیز و تهدید کننده علیه یکدیگر را متوقف کرده و اجازه ندهند که اوضاع از کنترل خارج شود.

وزیر امور خارجه چین همچنین به تمامی طرف‌های درگیر در کره شمالی و آمریکا تاکید کرد تا رویکردی انعطاف پذیر برای ازسرگیری مذاکرات داشته باشند و ادامه داد: همزمان با ازسرگیری مذاکرات خواه رسمی یا غیررسمی و از طریق یک کانال یا کانال‌های متفاوت و چند جانبه و دوجانبه مذاکرات باید صورت گیرد. چین تمایل دارد تا از تمامی شکل‌های مذاکره حمایت کند.

این اظهارنظرها از سوی وزیر امور خارجه چین در حالی مطرح شد که کارشناسان این کشور گفته‌اند، احتمال کمی از وقوع جنگ در کره وجود دارد اما هشدار دادند که پکن به هرگونه آزمایش اتمی از سوی کره شمالی واکنشی شدید نشان می‌دهد.

آیرو در بخش دیگری از این کنفرانس خبری به اظهارات بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه واکنش نشان داد و گفت:‌ اظهارات نظام اسد درباه خان شیخون در حومه جنوبی ادلب ساختگی است و واشنگتن این اظهارات اسد را محکوم کرد.

وی اظهار داشت: بیش از ۳۰۰ هزار تن در سوریه کشته و ۱۱ میلیون تن آواره شده‌اند و ده‌ها هزار تن در زندان هستند و این عکس ادعای اسد است.

 وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد، باید آتش‌بس واقعی عملیات هوایی و نظامی ارتش سوریه را متوقف کند و روند سیاسی از سر گرفته شده و به منظور گذار در سوریه براساس قطعنامه ۲۲۵۴ عمل شود.


کد مطلب: 462490

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccoiq0x2bqe08.ala2.html?462490

الف
  http://alef.ir