انتخابات شوراها در دستور کار جامعه روحانیت قرار گرفت

7 مهر 1395 ساعت 14:49


سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه انتخابات شوراها در دستور کار جامعه روحانیت قرار گرفته است، گفت: قرار است شورایی را از مجموعه اصولگرایان برای انتخابات شوراها تشکیل بدهیم.

به گزارش مهر، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم صبح امروز در نشست خبری با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، اظهار کرد: امروز تقویت بنیه دفاعی کشور در دستور کار نظام جمهوری اسلامی قرار دارد. جوانان ما در دوران دفاع مقدس با دست خالی و بدون حمایت بیگانگان جنگیدند و با ایثار ملت و شهادت جوانان، یک وجب از خاک وطن در دست دشمن باقی نماند.

وی افزود: در همان دوران مظلومیت و کمبود امکانات، جوانان ایثارگر توانستند قدرت نظامی ما را تقویت کنند و ما توانستیم با سرافرازی، جنگ را پایان دهیم و امروز هم با تدبیر مقام معظم رهبری، قدرت بازدارندگی تقویت و توان جمهوری اسلامی در برابر اندیشه تهاجم دشمن افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اظهارات اخیر هاشمی رفسنجانی در خصوص توان دفاعی کشور گفت: برخی حرف و حدیث‌ها که روایت از این می‌کند که دوران امروز، دورانی است که نباید قدرت دفاعی خود را تقویت کنیم و به مسائل اقتصادی و علمی بپردازیم، این سخن با دیدگاه امام (ره) و رهبری و دیدگاه اسلام سازگاری ندارد.

مصباحی‌مقدم تأکید کرد: هزینه تولیدات تسلیحاتی ما در مقابله هزینه تسلیحاتی کشورهای اطراف بسیار اندک است، چرا که ما به خاطر تولیدات داخلی که در این حوزه داریم، هزینه بسیار ناچیزی را متحمل می‌شویم.

وی گفت: البته باید سرمایه‌گذاری برای نیروی انسانی و رشد فناوری داشته باشیم و جمهوری اسلامی طی حدود یک دهه اخیر توانسته است به فناوری پیشرفته دست پیدا کند و این مسیر باید ادامه یابد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با اشاره به اظهارات یکی از اعضای جامعه روحانیت مبارز در خصوص حذف لفظ «مبارز» از عنوان این تشکل، گفت: اخیراً یکی از دوستان ما مصاحبه‌ای کرده و در خصوص عنوان «جامعه روحانیت مبارز» مطالبی را مطرح کرده و دچار اشتباه شده است.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: بنده باید اعلام کنم که عنوان «روحانیت مبارز» تغییر نکرده و از قبل از انقلاب انتخاب شده و به قوت خود باقی است. مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی بعد از گذشت یکی، دو دهه از انقلاب گفتند عنوان «روحانیت مبارز» پیش از انقلاب برای مبارزه با شاه بود و امروز همچنان این لفظ محفوظ می‌ماند چرا که ما با عوامل مزاحم استقرار جمهوری اسلامی همواره مبارزه می‌کنیم.

وی تأکید کرد: مبارزه با استکبار جهانی، ضد انقلاب و صهیونیسم در دستور کار روحانیت قرار دارد و جامعه روحانیت مجموعه‌ای است که دین و سیاست را توأمان دنبال می‌کند و افرادی که جدیداً به جامعه روحانیت مبارز پیوسته‌اند، پس از احراز وصف «مبارز» در شخصیت آنها بوده است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ادامه داد: در جلسه روز گذشته جامعه روحانیت مبارز، دبیرکل محترم به آن برادری که در خصوص لفظ «روحانیت مبارز» مطالبی را مطرح کرده بودند، تذکر دادند.

مصباحی‌مقدم با اشاره به جلسه روز گذشته جامعه روحانیت مبارز گفت: در جلسه دیروز گزارشی از سفر رئیس‌جمهور به ونزوئلا، کوبا و نیویورک داده شد و همچنین در خصوص دیدار احمدی‌نژاد با مقام معظم رهبری و بازتاب‌های این دیدار و سخنان رهبر انقلاب در درس خارج فقه، گزارشی ارائه شد.

وی خاطرنشان کرد: گزارش کمیته انتخابات و همچنین دیدارهایی که با برخی از احزاب و فعالان اصولگرا و تصمیمات اتخاذ شده در این زمینه نیز در جلسه شورای مرکزی ارائه شد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سؤالی در خصوص حمایت احتمالی جامعه روحانیت از روحانی گفت: اخبار نادرستی از مواضع بنده مبنی بر تشکیل تیمی برای حمایت از آقای روحانی مطرح شده که بنده تکذیب کرده‌ام. ما هیچ صحبتی از اجماع برای حمایت از روحانی نداشتیم و هنوز تصمیم‌گیری‌ای در خصوص مصادیق انتخابات ریاست جمهوری نرسیده‌ایم و امیدواریم با اقدام جمعی و توافق اکثریت، به نتیجه‌ای واحد برسیم.

مصباحی‌مقدم تأکید کرد: ما هنوز نه نسبت به مصادیق کاندیداهای ریاست جمهوری و نه کاندیدای انتخابات شوراها ورود نکرده‌ایم.

وی با اشاره به وحدت نیروهای اصولگرا گفت: اتحاد و همدلی میان اصولگرایان شدنی است زیرا اصول مشترک میان ما روشن است و اشتراکات ما بسیار و اختلافات ما کم و سلیقه‌ای است؛ بیشتر این اختلافات بر سر تطبیق شاخص‌های اصولگرایی با مصادیق است و راه آن این است که همه نمایندگان احزاب و تشکل‌های اصولگرا بنشینند و با تبعیت از رأی دو سوم اکثریت به نتیجه واحد برسند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سؤالی در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی جبهه پیروان و مؤتلفه، گفت: کمیته‌های انتخاباتی جبهه پیروان و مؤتلفه جداگانه اقدامی نمی‌کنند و قرار شده است با محوریت روحانیت کارهای خود را انجام دهند.

مصباحی‌مقدم تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که در صورت موافقت جامعه مدرسین برای انتخابات ریاست جمهوری با آنها همکاری داشته باشیم و این همکاری را در دوره‌های گذشته انتخابات ریاست جمهوری هم داشته‌ایم؛ غیر از این مسئله در دستور کار ما چیزی قرار ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص نامه احمدی‌نژاد به مقام معظم رهبری در خصوص عدم کاندیداتوری در انتخابات سال آینده گفت: پاسخ آقای احمدی‌نژاد به رهبر انقلاب را مثبت تلقی می‌کنیم.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به این سؤال که آیا علت تمرکز اصولگرایان در انتخابات شورا، ناامیدی از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نیست؟ گفت: چنین نگاهی برای ورود ما به انتخابات شوراها مطرح نیست؛ علت ورود ما به این انتخابات، اهمیت شوراهای اسلامی شهر است و ما مستقل از انتخابات ریاست جمهوری به انتخابات شوراها نگاه می‌کنیم.

مصباحی مقدم ادامه داد: بنا بر تقاضای احزاب اصولگرا، انتخابات شوراها نیز در دستور کار کمیته انتخابات جامعه روحانیت مبارز قرار گرفته است.

وی افزود: قرار شده شورایی از همه گروه ها و شخصیت های اصولگرا از جمله خانم ها در این زمینه تشکیل شود. البته تمرکز بیشتر ما بر روی شورای شهر تهران است و مستقیما در این امر ورود خواهیم کرد.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی درخصوص عدم کاندیداتوری احمدی نژاد و ارتباط آن با جبهه پایداری تاکید کرد: این اتفاق تاثیری بر رابطه جامعه روحانیت با جبهه پایداری نخواهد گذاشت زیرا ما جبهه پایداری را مستقل از احمدی نژاد می دانیم.

مصباحی مقدم با اشاره به سخنان هاشمی درخصوص توان دفاعی اظهار کرد: این حرف ها با دیدگاه های امام و رهبری و اسلام سازگاری ندارد زیرا شرایط تولیدات نظامی و تسلیحاتی ما به گونه ای است که هزینه تسلیحات دفاعی ما نسبت به کشورهای منطقه هزینه بسیار اندکی است.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی در خصوص رایزنی با جبهه پایداری اظهارکرد: هنوز گفتگویی به صورت رسمی با جبهه پایداری انجام نشده است ولی برنامه ما دعوت از همه گروه های اصولگرایی از جمله جبهه پایداری است.

وی با بیان اینکه بنای ما این است که انتخابات شوراها را در دستور کار خود قرار بدهیم، تاکید کرد:‌ تمرکز بیشتر ما انتخابات شورای شهر تهران است و در انتخابات شوراهای شهرستان ها هم تصمیم داریم به صورت مستقیم ورود نکنیم، بلکه اگر آنها از ما مشورت بخواهند، کمکشان کنیم.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: قرار است برای انتخابات شوراها، شورایی را از مجموعه فعالان اصولگرا تشکیل بدهیم تا فرآیندی شکل بگیرد و یک هیئت رئیسه از این مجموعه انتخاب شود و این هیئت رئیسه کار را دنبال کند و به نتیجه برساند.

مصباحی مقدم گفت: در انتخابات ریاست جمهوری هم با استفاده از رایزنی با احزاب، گروه ها و شخصیت های اصولگرا سعی می کنیم نظرات آنها را بشنویم و با مشورت آنها به جمع بندی برسیم.

وی افزود: احتمالاً شورایی غیر از شورای ائتلاف اصولگرایان که در انتخابات مجلس شکل گرفت، تشکیل خواهد شد و باید ببینیم جمعی که از آنها برای تشکیل یک شورا دعوت می کنیم، چه سازوکاری را تدوین و تنظیم می کنند. اما همان سازوکار قبلی و دستور کار نخواهد بود.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سوالی در خصوص مصادیق انتخابات ریاست جمهوری در جریان اصولگرایی اظهارکرد: هنوز بحث بر سر مصادیق صورت نگرفته است. به جبهه پیروان اعلام کردیم که گزینه های خود را به ما پیشنهاد دهند.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوالی درباره مهمترین شاخصه های اصولگرایی تصریح کرد: مبانی اصولگرایی قبلاً در منشور جامعتین ارائه شده است و اصولی را از جمله اسلام، رهنمودهای امام (ره)، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه مبنا قرار داده است. اینها اصول غیر قابل تخفیف ماست. ۱۲ شاخص ایجابی و ۱۲ شاخص سلبی در سند جامعتین آمده است.

وی تاکید کرد: ما اصولگراها باید با یکدیگر بنشینیم و به رایزنی بپردازیم و راه حل رسیدن به توافق این است که با جمع شدن نمایندگان مجموعه های مختلف، اگر در اثر رای گیری به توافق دو سوم رسیدیم، همگی بپذیرند ولی اگر اختلاف به گونه ای بود که دو سوم رای حاصل نشد، همه گروه ها و شخصیت های اصولگرا داوری جامعه روحانیت مبارز را بپذیرند تا مشکل حل شود. در این مسئله، نمایندگان احزاب اصولگرا باید محوریت جامعه روحانیت را قبول کنند.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد دولت در برخورد با فیش های نجومی تاکید کرد: جامعه روحانیت در مجموع عملکرد مجلس، دولت و دیوان محاسبات را مورد بررسی قرار داده و تاکید ما در سرعت عمل و اصلاح قانون حقوق بگیران دولتی است.

مصباحی مقدم افزود: باید احساس تبعیض بین کارکنان دولت از بین برود و تفاوت حقوق ها متناسب با زحمات افراد باشد. رضایت مردم بر رضایت خواص تقدم دارد. بنابراین برخورد با صاحبان فیش های نجومی باید سریع و قاطع انجام می شد ولی متاسفانه رضایتبخش نبوده است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در ادامه به معاهده FATF اشاره کرد و گفت: دو قانون در مجلس گذشته در این زمینه تصویب شد که شامل پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم بود. ما در قانون مبارزه با پولشویی سازوکار روشنی داریم که مشخص می کند چه جرائمی باید مبنا قرار گیرد.

وی گفت: درباره تامین مالی تروریسم هم تبصره داریم که به صورت خاص، موکد، نسبت های آزادی بخش را در مورد جنبش های مقاومت استثناء می کند. بنابراین خارج از این چارچوب، همکاری با FATF قابل قبول نیست.

مصباحی مقدم همچنین با اشاره به درپیش بودن ایام محرم و صفر گفت: قرار است جامعه روحانیت مبارز در ارتباط با فرارسیدن ایام سوگواری امام حسین (ع) بیانیه ای صادر کند و در این بیانیه خطاب به مداحان و واعظان بر لزوم جلوگیری و پرهیز از رواج خرافات در عزاداری های ماه محرم تاکید کنیم.


کد مطلب: 396854

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccpeq102bqo48.ala2.html?396854

الف
  http://alef.ir