روایتی متفاوت از آخرین شب سه شهید بحرینی

5 بهمن 1395 ساعت 22:50


آیت‌الله دقاق، نماینده حضرت آیت‌الله عیسی قاسم در تهران با اشاره به اینکه عوامل سه‌گانه موفقیت در انقلاب بحرین وجود دارد گفت: به علت وجود چنین عواملی انقلاب بحرین از سایر انقلابهای منطقه متمایز است.

به گزارش تسنیم، مراسم بزرگداشت سه شهید بحرینی به نام‌های سامی مشیمع، عباس السمیع و علی السنکیس، در هیئت هفتگی «میثاق با شهدا» دانشگاه امام صادق(علیه‌السلام) برگزارشد و در این مراسم آیت‌الله دقاق، نماینده آیت‌الله عیسی قاسم در تهران به سخنرانی پرداخت و  کلام خود را با اشاره  به روایت نبی مکرم اسلام (صلی‌الله علیه‌وآله‌و سلم)‌ آغاز کرد که می‌فرماید«فوقَ کُلِّ ذِی بِرٍّ بِرٌّ حتّى یُقتَلَ الرجُلُ فی سبیلِ اللّه ِ ، فإذا قُتِلَ فی سبیلِ اللّه ِ فلیسَ فَوقَهُ بِرٌّ» (بالاى هر نیکوکارى، نیکوکار[دیگرى] است تا آنگاه که مرد در راه خدا کشته شود.  پس، چون در راه خدا کشته شد، بالاتر از آن نیکى وجود ندارد.)

وی گفت: صحبت در مورد بحرین و شهدایی است که اخیرا به صورت ظالمانه اعدام شده‌اند، است. هر سه شهید بزرگوار از مجاهدان و انقلابیون بحرین بودند و همچنین خانواده‌های آنها نیز از خانواده‌های ایثارگر بحرین بودند.
آیت‌الله دقاق با طرح این سؤال که چرا نظام آل خلیفه در این بازه زمانی اقدام به شهادت رساندن این سه شهید بزرگوار کرد؛ در پاسخ گفت: این اتفاق سه دلیل دارد؛ دلیل اصلی که نظام آل خلیفه به چنین اقدامی پرداخت بازگشت آبروی رفته و بازگشت اعتبار از بین رفته آل خلیفه بود. در روز اول سال 2017 میلادی 10 نفر از زندانیان انقلابی بحرین از زندان آل خلیفه فرار کردند و این فرار آنها با یک حمله مسلحانه بود. نظام بحرین دو هفته به دنبال این زندانیان گشت اما آنها را پیدا نکرد.

وی افزود: این باعث افزایش انتقاد کارگزاران و مزدوران نظام آل خلیفه شد که نیروهای امنیتی‌اشان نتوانستند جو را کنترل کنند و زندانیان فرار کردند. نظام آل خلیفه برای رهایی از این فشار اقدام به شهادت رساندن این سه شهید کرد.

آیت‌الله دقاق گفت: علت دومی که باعث به شهادت رساندن سه شهید شد؛ جلب اعتماد امارات متحده عربی بود چراکه در اتفاقات اخیر بحرین یک سردار اماراتی و یک مزدور یمنی به هلاکت رسیدند.

نماینده آیت‌الله عیسی قاسم در تهران با اشاره به اینکه سرباز اماراتی در پادگان به هلاکت رسید گفت: نظام ظالم آل سعود جنازه‌اش را به خیابانهای شیعیان آوردند و با انفجار بمبی در آنجا ادعا کردند که شیعیان این سرباز را کشته اند.
وی درباره علت سوم گفت: نظام آل خلیفه می‌خواست با این اقدام خود به مخالفان خود اعلام کند که هیچگونه آزادی وجود ندارد و یک نظام استکباری محض حاکم است.

آیت‌الله دقاق با اشاره به اینکه شهادت این بزرگواران برای نظام آل خلیفه نتیجه معکوس و غیرقابل پیش‌بینی داشت گفت: به جهت اینکه مردم بعد از شهادت این شهیدان به خیابانها آمدند و اجتماع پرشوری را ایجاد کردند.

وی با اشاره به اینکه به ذکر خاطراتی از شهدا می‌پردازد تا با روحیه آنها شوید، گفت: ساعت سه بامداد شنبه‌ای که قرار بود شهدا اعدام شوند، یک روحانی مزدور نظام آل خلیفه را نزد این شهدا آوردند و مأموریتش این بود که به شهدا بگوید امشب به ضرب گلوله کشته خواهید شد.

نماینده آیت‌الله عیسی قاسم در تهران به نقل از آن روحانی مزدور آل خلیفه گفت:‌ وقتی از آنها خواستم  که وصیت خود را در شب آخر عمر خود نقل کنند، با یک عکس‌العملی مواجه شدم که اصلا انتظار نداشتم؛ آنها خندیدند. به آنها گفتم چرا می‌خندید؟ گفتند: آرزوی دیرینه ما بود که به شهادت برسیم و تو آن را برای ما محقق کردی.

آیت‌الله دقاق افزود:‌ یک روز قبل از به شهادت رساندنشان به خانواده‌هایشان گفتند که بیایند و آنها را ببینند. مادر شهید عباس السمیع درباره آن جلسه می‌گوید فرزندم به من گفت که یک مطلبی به شما می‌گویم بعد از من به جوانان بگویید که انقلاب بدون خون دادن پا نمی‌گیرد و من اولین ایثارگری هستم که با خون من انقلاب به وجود خواهد آمد.

وی گفت: ‌یک سؤالی که اکثر افراد از بنده می‌پرسند این است که آیا انقلاب بحرین پیروز می‌شود یا خیر؟ و پاسخ بنده این است که به اذن الهی بله پیروز خواهد شد.

آیت‌الله دقاق در مورد علت اینکه می‌گوید انقلاب بحرین پیروز خواهد شد گفت: اسباب پیروزی در نزد ما وجود دارد که آن سه چیز است.

وی در مورد عوامل پیروزی گفت: عامل اول وجود رهبری عالم، حکیم و شجاع است و عامل دوم پیروزی را آن دانست که قیام  باید مردمی باشد و نه اینکه صرفا یک حرکت حزبی و فرقه‌ای باشد و عامل سوم خون شهدا و وحدت درباره خون شهدا است.

آیت‌الله دقاق در توضیح این دلایل گفت: انقلابهایی به نام بهار عربی در منطقه به وجود آمد، انقلابهایی که در تونس، مصر، لیبی و یمن به وجود آمد. اکنون سوال اصلی این است که تفاوت انقلاب بحرین با امثال مصر و لیبی چیست؟ آن وجود رهبری واحد برای این حرکت مردمی است و وجود شخصیت حضرت آیت‌الله عیسی قاسم است همانگونه که در انقلاب اسلامی ایران نیز وجود رهبری حکیمانه امام خمینی(ره) باعث به نتیجه رسیدن انقلاب اسلامی در ایران شد.
وی در توضیح عامل دوم نیز گفت: این حرکت حزبی نیست بلکه قیام یک ملت است همانگونه که انقلاب اسلامی ایران نیز یک انقلاب مردمی بود.
آیت‌الله دقاق در توضیح عامل سوم نیز گفت: آن نیز خون شهدا است که ان شا الله به برکت آن پیروز خواهیم شد.


کد مطلب: 438712

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccs4q0i2bq1m8.ala2.html?438712

الف
  http://alef.ir