شانس ۹۵ درصدی درمان سرطان گردن رحم با لاپاراسکوپی

9 آبان 1395 ساعت 8:24


علی‌رغم اینکه بسیاری از جراحی‌های گردن رحم در ایران و برخی از کشورها به روش باز انجام می‌شود ولی محقق ایرانی و فوق تخصص جراحی سرطان از دانشگاه آکسفورد، شانس درمان این بیماران در مراحل اولیه را با استفاده از روش لاپاراسکوپی تا ۹۵ درصد می‌داند.

به گزارش ایسنا، دکتر هومن سلیمانی مجد جراح زنان و زایمان و فوق تخصص جراحی سرطان از دانشگاه آکسفورد انگلیس در گفت‌وگویی، بیماری اندومتریوز را یک بیماری با علایم پیچیده توصیف کرد و گفت: این امر به گونه‌ای است که در برخی موارد بیماران مبتلا به اندومتریوز با تصور این که بیماران مبتلا به سرطان هستند، تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند؛ چرا که بیماری اندومتریوز به دلیل مشکل بودن تشخیص، متخصصان را گمراه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه درمان اندومتریوز بر اساس علایم بیمار و خواسته آنها صورت می‌گیرد، خاطرنشان کرد: برخی از بیماران مبتلا به اندومتریوز پیشرفته هستند ولی ممکن است علایم خاصی نداشته ولی برخی از بیماران با علائم کم، در مرحله پیشرفته این بیماری باشند.

سلیمانی درمانی این بیماری را نیازمند ایجاد مراکز درمانی چند تخصصی دانست و اظهار کرد: بیماری اندومتریوز بیماری بومی یک کشور نیست بلکه یک بیماری همه‌گیر است از این رو درمان آن نیاز به مراکز درمانی چند تخصصی و روش‌های کم تهاجمی است.

این فوق تخصص جراحی سرطان دانشگاه آکسفورد با اشاره به روش‌های درمانی در سرطان زنان، از اجرای یک جراحی زنده در بیمارستان «محب کوثر» تهران با روش لاپارسکوپی خبر داد و گفت: این جراحی، یک جراحی زنده سرطان گردن رحم بوده که با استفاده از لاپاراسکوپی انجام دادیم و با اجرای آن درصدد بودیم که اعلام کنیم هیچ جراحی زنان نیست که با استفاده از این روش قابل اجرا کردن نباشد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورها و ار جمله ایران این جراحی با استفاده از روش جراحی باز انجام می‌شود، یادآور شد: استفاده از روش لاپاراسکوپی برای بیماران مبتلا به سرطان باید بیشتر باشد؛ چون متاسفانه به این دسته از بیماران رسیدگی زیادی نمی‌شود و جزو گروه‌هایی هستند که نادیده گرفته می‌شوند.

این جراح ایرانی مقیم انگلستان به بیان مزایای استفاده از روش‌های لاپاراسکوپی برای بیماران مبتلا به سرطان گردن رحم پرداخت و گفت: بیماران سرطانی که با روش لاپاراسکوپی مورد جراحی قرار می‌گیرند شیمی درمانی و اشعه درمان آنها زودتر شروع می‌شود ضمن آنکه سریع‌تر به زندگی روزمره بازمی‌گردند.

به گفته وی، بیمارانی که با روش‌های جراحی باز مورد جراحی قرار می‌گیرند در بیمارستان مدت زمان بیشتری ماندگار می‌شوند و افسردگی در این بیماران افزایش می‌یابد.

سلیمانی با تاکید بر اینکه استفاده از روش‌های لاپاراسکوپی شانس بازگشت به زندگی طبیعی و طول عمر بیشتری را برای بیماران به همراه دارد، یادآور شد: علاوه بر آن میزان موفقیت در درمان بیماران مبتلا به سرطان گردن رحم که در مراحل اولیه بیماری باشند با استفاده از این روش تا ۹۵ درصد افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه درمان بیماران مبتلا به سرطان با اندومتریوز متفاوت است، ‌توضیح داد: درمان بیماران اندومتریوز تا جایی خواهد بود که پزشک پاسخگوی شکایات بیماران چون نازایی و کاهش درد باشند ولی در سرطان، درمان‌ها جدی‌تر است چون اگر بیماری درمان نشود بیمار را از دست خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، دکتر هومن سلیمانی مجد فارغ التحصیل رشته زنان و مامایی از آکسفورد توانسته است مدارک BSCCP و MRCOG را در کولپوسکوپی اخذ کند. وی بعد از اخذ مدرک اتمام دوره (CCT ) به مدت سه سال دوره فوق تخصصی در زمینه های آنکولوژی زنان در مرکز سرطان Churchill در آکسفورد را به اتمام رساند.

وی عضو انجمن بریتانیایی سرطان‌های زنان است و علاقه سلیمانی بیشتر بر روی جرحی اندوسکوپی رادیکان برای سرطان رحم و دهانه و جراحی التیرا رادیکال برای سرطان تخمدان است.


کد مطلب: 408111

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccs4q0s2bqxs8.ala2.html?408111

الف
  http://alef.ir