طرح روسی که مخالفان سوریه را به آستانه کشاند

12 ارديبهشت 1396 ساعت 9:59


منابع به شبکه الجزیره اعلام کردند، روسیه در نشست آستانه که قرار است فردا (چهارشنبه) آغاز شود پیشنهاد ایجاد چهار منطقه امن را با هدف "کاهش خصومت‌" خواهد داد، در حالی که نظام سوریه اعلام کرده هیئت آن وارد آستانه شده است و پیش‌بینی می‌شود که مخالفان سوریه نیز که روی باز به این پیشنهادات روسیه نشان داده‌اند، به آستانه بروند.

به گزارش ایسنا، این منابع که از بین مخالفان سوریه هستند به این شبکه‌ گفتند، روسیه شفاها این طرح جدید را درباره بحران سوریه با هدف "کاهش خصومت‌" داده است که شامل ایجاد چهار منطقه امن در ادلب، اطراف حلب، حماه، حمص، دمشق، درعا و قنیطره می‌شود و اجرای منطقه پرواز ممنوع در این مناطق و توقف بمباران‌ها را دربرمی‌گیرد.

به گفته این منابع، استفاده از هر نوع سلاح در این مناطق ممنوع می‌شود و این طرح بر لزوم همکاری گروه‌های مخالف در راستای طرد داعش از مناطق کاهش خصومت تاکید دارد.

براساس این طرح، نیروهای کشورهای تضمین‌کننده نیز می‌توانند به صورت بی‌طرف برای نظارت بر آتش‌بس و توقف درگیری‌ها در میدان مشارکت داشته باشند و کارگروهی مشترک متشکل از کشورهای تضمین‌کننده به منظور حل مسائل فنی تشکیل شود.

در بعد انسانی نیز این طرح از تامین امنیت رفت‌وآمد غیرنظامیان بین مناطق مختلف، بازگشت آوارگان به منازل‌شان، ارسال کمک‌های انسانی، احیای زیرساخت‌ها و تامین نیازهای معیشتی مردم صحبت می‌کند.

این طرح پیشنهاد می‌شود که سه ماه که قابل تمدید است، اجرایی شود. مخالفان نیز خواهان نسخه مکتوب آن شده‌اند و روس‌ها نیز گفته‌اند در دور آتی مذاکرات آستانه نسخه مکتوب آن را تحویل آنها خواهند داد.


کد مطلب: 467800

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccxmq0x2bqe48.ala2.html?467800

الف
  http://alef.ir