رقابت تاکسی های آنلاین برای جذب مشتری/ بعد از اسنپ و تپسی، کارپینو هم از راه رسید/ تفاوت‌ های نرم‌افزار جدید

بخش اجتماعی الف، 20 فروردین 96

20 فروردين 1396 ساعت 8:00


پس از ورود تاکسی های اینترنتی به کشور، حالا یک اپلیکشن جدید با حمایت سازمان تاکسیرانی وارد رقابت با اسنپ و تپسی شده است.

به گزارش خبرگزاری ها، این روزها شهروندان با استفاده از یک اپلیکیشن دیگر نیازی به تماس‌های پیاپی و پشت خط ماندن یا انتظار طولانی مدت برای استفاده از تاکسی نداشته و تنها با استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی می‌توانند در اسرع وقت به مقصد مورد نظر خود برسند.

به تازگی اپلیکیشن جدید حوزه خدمت‌رسانی سفرهای درون شهری با نام کارپینو همانند اسنپ و تپسی فعالیت خود را آغاز کرده است. این اپلیکیشن درخواست تاکسی، با اخذ مجوزهای قانونی از شهرداری تهران و سازمان تاکسیرانی فعالیت می کند.

پیش از این تاکسیرانی، رانندگان تاکسی، آژانس‌ها و رانندگان آنها مخالفت زیادی با نرم‌افزارهای اسنپ و تپسی که خدمات حمل‌ونقل شهری با قیمت بسیار پایین‌تر به نسبت تاکسی و آژانس‌ها ارائه می‌دهند، کردند و حتی با چندین بار تجمع جلوی مجلس شورای اسلامی خواهان بسته شدن اسنپ و تپسی شدند.

مزایای کارپینو به روایت معاون شهردار و رئیس سازمان تاکسیرانی
چند روز قبل مازیار حسینی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از آغاز به کار اپلیکیشن درخواست تاکسی در تهران خبر داد و گفته تا به حال ١١هزار شهروند در این اپلیکیشن ثبت‌نام كرده‌اند: مردم از اين سيستم استقبال گسترده‌اي داشتند و در مدت کمتر از سه هفته و در ایام تعطیلات نوروز، ١١هزار و ٥٠٠  نفر از شهروندان در این سامانه ثبت‌نام کرده و بیش از ٢٦٠٠ سفر موفق انجام شده است که این موضوع نشان‌دهنده استقبال خوب شهروندان است. همچنین تاکنون حدود ٢٥٠٠ راننده توسط اساتید دانشکده تاکسیرانی آموزش دیده‌اند و حدود ١٢هزار و ٥٠٠ راننده در صف انتظار برای آموزش هستند.

مازیار حسینی، در مورد فعالیت رسمی اپلیکیشن سازمان تاکسیرانی با بیان اینکه کارپینو به عنوان اولین و تنها اپلیکیشن درخواست تاکسی دارای مجوز است گفت: کارپینو اولین سامانه اینترنتی برای درخواست تاکسی‌های رسمی در شهر تهران است. از این طریق می‌توان درخواست سفر مسافران را به رانندگان، جهت تخصیص تاکسی ارسال کرد.
وی افزود: در این سامانه امکان انتخاب تاکسی برای شهروندان به تفکیک از جمله تاکسی‌های لوکس، تاکسی ویژه بانوان، ون و سایر خودروهای موجود در سیستم وجود دارد که از این طریق می‌توان نیازهای گسترده‌تری از مسافران را در جهت ارتقای سطح رضایت آنان تامین کرد.

به گفته معاون شهردار تهران، علاوه بر پوشش‌های بیمه‌ای برای تاکسی‌رانان، حتی مسافران نیز تحت پوشش بیمه سرنشین هستند و سقف پوشش بیمه‌ای برای سرنشینان تاکسی‌های مورد تایید معاونت حمل و نقل و ترافیک بسیار بالاتر از سطح معمول است.

حسینی افزود این تاکسی‌ها ممنوعیتی برای ورود به محدوده طرح ترافیک ندارند.

همچنین طبق اظهارات میثم مظفر، رئیس سازمان تاکسیرانی شهر تهران سامانه اختصاصی سازمان تاکسیرانی در مقایسه با اپلیکیشن های موجود و فعال در کشور مزایایی را ارائه می دهد که از میان آنها می توان به ایستگاه ها و توقفگاه های اختصاصی در مراکز پر رفت و آمد، تأییدیه سلامت جسم و روان تمامی رانندگان از مراکز مربوطه، ارائه خدمات بیمه ای مسافران برای نخستین بار، امکان سفارش خودروی هیبریدی، مدرن، وَن یا خودرو با راننده زن و  ... اشاره کرد.

مدیرعامل کارپینو: فیلترهای ورودی سختی را در نظر گرفته ایم
گفتنی است احسان جهانی،  مدیرعامل اپلیکیشن کارپینو که از سوی سازمان تاکسیرانی پروانه فعالیت گرفته گفت: فیلترهای ورودی سختی برای عضویت رانندگان در این سیستم در نظر گرفته ایم و بسیاری از رانندگان مسن تاکسی به دلیل اینکه نمیتوانند از گوشی هوشمند استفاده کنند از لیست ما خط می‌خورند.

مدیرعامل کارپینو درباره رقابت با اسنپ و تپسی نیز گفته است: ما قرار نیست وارد جنگ قیمتی بشویم و مزیت رقابتی قیمتی داشته باشیم. ما به لحاظ قیمتی مشکلی نداریم و نمی‌خواهیم در این بخش رقابت کنیم. در مناطق طرح ترافیک قیمت کارپینو کمتر از دو رقیب و در خارج از منطقه‌ی طرح نزدیک به دو رقیب دیگر خواهد بود.

اما از سوی دیگر اين اپليکيشن که تازه شروع به کار کرده، از لحاظ ظاهري عينا مانند اپليکيشن موبايلي اسنپ است؛ هرچند تفاوت‌هايي دارد که اين دو اپليکيشن را از يکديگر متمايز مي‌کند. اين سيستم فقط براي سيستم‌عامل اندرويد معرفي شده و اين مسئله، شرايط را براي کاربراني که از ديگر سيستم‌عامل‌هاي موبايل استفاده مي‌کنند، دشوار مي‌کند، درحالي‌که در اسنپ امکان استفاده سيستم‌عامل‌هاي مختلف وجود دارد.

علاوه‌براين در اين اپليکيشن، امکان انتخاب مسيرهاي کوتاه وجود ندارد و انتخاب اين مسيرها با هشدار نامعتبر بودن مواجه مي‌شود، درحالي‌که اين محدوديت در اسنپ وجود ندارد. بااين‌حال، به دليل اينکه سازمان تاکسيراني، پشتيبان طرح ترافيک براي رانندگان بوده، هزينه و سهولت دسترسي به اين مناطق براي تاکسيراني راحت‌تر است.
 
 


کد مطلب: 460475

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd5z0okyt09o6.2a2y.html?460475

الف
  http://alef.ir