تزلزل در آخرین خطوط دفاعی تروریست‌ها در شرق حلب

15 آذر 1395 ساعت 12:21


نیروهای مقاومت موفق شدند حدود 70 درصد محلات شرقی حلب را آزاد کنند. نیروها به فاصله چند صد متری قلعه حلب رسیده‌اند تا محلات جنوبی دو تکه شود. همزمان اختلافات تروریستها بالا گرفته است.

به گزارش فارس، پس از تسلط ارتش بر دو محله مهم «هنانو» و «الصاخور» در بخش شمالی مناطق شرقی حلب، ارتش سوریه و نیروهای همپیمانش همچنان به این شیوه به عملیات نظامی خود ادامه می‌دهند.

پیشروی اخیر نیروهای مقاومت در مناطق «کرم الطحان، کرم القاطرجی و اطراف محله قاضی عسکر» سبب شده که ارتش سوریه ونیروهای همیمانش، با محاصره آخرین مرکز تحت اشغال تروریستها در شرق حلب کمتر از یک کیلومتر فاصله داشته باشند.

به گزارش «الاخبار»، ارتش سوریه موفق شد روز گذشته مناطق «کرم المیسر، کرم الطحان» و میدانهای قاضی عسکر و «الحاووظ» را آزاد و کنترل یک بیمارستان دولتی را در منطقه قاضی عسکر به دست گیرد. این بیمارستان از مدتها پیش یکی از مهمترین مراکز تجمع گروههای تروریستی حاضر در این شهر بوده است.

تأمین امنیت اطراف فرودگاه «النیرب» حلب
نیروهای سوری همچنین موفق شدند مناطق «المیسّر و الحلوانیة» تا میدانهای الجزماتی و میدان الحلوانیة و راه هنانو را آزاد کنند. این مسئله در واقع سبب شد که نیروهای مقاومت بتوانند امنیت اطراف فرودگاه «النیرب» حلب و قسمت مهم راههای اصلی به این فرودگاه از مرکز شهر برای نخستین بار از تابستان 2012 را تأمین کنند.

روزنامه «السفیر» نیز در گزارشی تحت عنوان «خطوط دفاعی تروریستها در حال فروپاشی و ارتش در حال تعقیب آنهاست» گزارش داد، در سایه پیشرویهای بسیار سریع ارتش سوریه بسیار دشوار است که بتوان برای مراکز حضور تروریستها نقشه ثابتی ترسیم کرد؛ زیرا نیروهای مقاومت بی وقفه به عملیات خود علیه تروریستها ادامه می‌دهند.

نیروهای مقاومت در چند صد متری قلعه حلب
بر خلاف روزهای گذشته که عناصر جبهه النصره و «جیش حلب» توانستند نیمی از منطقه «الشیخ سعید» (در جنوب حلب) را مجددا اشغال کنند، ولی روز گذشته هیچ اجازه به آنان داده نشد که بتوانند اراضی آزاد شده را اشغال کنند.

ارتش سوریه از شرق حلب موفق شد در «کرم الطراب» پیشروی داشته باشد تا راه خود را به سوی قلعه حلب باز کند. نیروهای پیشتاز نیز موفق شدند خود را به فاصله چند صد متری دیوارهای قلعه حلب برسانند که مشرف بر مناطق حلب القدیمه است.

در صورتی که ارتش سوریه بتواند طی ساعات آتی به این منطقه برسد دیگر گزینه مقاومت طولانی مدت تروریستها در شبکه های تونل و گذرگاهها ساقط می‌شود و بخش جنوبی محلات شرقی (تحت اشغال تروریست‌ها) دو تکه (شمالی و جنوبی) می‌شود.

در سایه این تحولات میدانی، تاکنون هیچ برون رفت سیاسی برای تروریستها وجود ندارد و هیچ اتوبوسی در گذرگاههای حلب برای خروج آنان از این مناطق و اعزام آنان به استان «ادلب» در نظر گرفته نشده است.

گفته می‌شود که ترکیه نیز در حال مذاکره با گروههای مختلف تروریستی به جز النصره است؛ زیرا این گروه هر گونه مذاکره یا عقب نشینی از حلب را نپذیرفته است. اما در مذاکرات آنکارا، گروههای «الجبهة الشامیة، أحرار الشام، نور الدین الزنکی، جیش المجاهدین، استقم کما أمرت و فیلق الشام» حضور دارند.

تمایل ترکیه برای پیوستن تروریستهای حلب به عملیات سپر فرات
به گزارش این روزنامه، ترکیه ترجیح می‌دهد که تروریستهای حاضر در حلب به عملیات موسوم به «سپر فرات» بپیوندند و با کُردها در منبج و ریف آن مقابله کنند.

«زکریا ملاحفجی» عضو دفتر سیاسی گروه «اسقتم کما اُمرت» نیز اعلام کرد که «حلب دیگر اولویت ترکیه نیست. اولویت امروز ترکیه سپر فرات و حمایت از مرزهای خودش است».

به هر حال پیروزی در حلب، نهایتا ماهیت فرآیند و راهکار سیاسی و آینده «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه را به طور قطع مشخص خواهد کرد.

در واقع وی بر سر سیطره ارتش سوریه بر شهرهای اصلی و بزرگ از دمشق و حمص و حماه گرفته تا حلب و درعا حساب باز کرده بود که این مسئله نیز با موفقیت صورت گرفته است.

همچنین همه چارچوبهایی که بر اساس طرح تشکیل دولت انتقالی بود و بر مبنای آن بشار اسد از قدرت کنار گذاشته می‌شد، کأن لم یکن شده است.

پس از نبرد حلب، ائتلاف سوریه، ایران و عراق واضح‌تر می‌شود
نشانه‌هایی وجود دارد که از ائتلاف عراق، سوریه و ایران به صورت واضحتری حکایت می‌کند؛ ائتلافی که پس از پیروزی در نبرد حلب قوت بیشتری خواهد گرفت و نیروهای «الحشد الشعبی» عراق نیز در نبردهای داخل سوریه مشارکت خواهند داشت.

«فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق نیز در این زمینه اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی مجبور خواهند شد که برای عقب راندن داعش وارد مناطقی از سوریه شوند.

ظاهرا عدم پذیرش تروریستها برای خروج از حلب همراه با وضعیت میدانی خوب آنان نیست؛ زیرا که اختلافات داخلی بر سر مواد غذایی و مهمات به سر حد حمله به یکدیگر رسیده است؛ به گونه‌ای که مسئول دفتر رسانه‌ای فیلق الشام اعلام کرد که عناصری از «کتائب أبو عمارة و فتح الشام» به مراکز و انبارهای «فیلق الشام و جیش الإسلام» در داخل شهر حلب حمله و یکی از سرکرده های نظامی فیلق به نام «أبو عبدو العشرة» و یکی دیگر از سرکرده‌های جیش الاسلام به نام «صهیب سنده»  را بازداشت و سلاح، مواد غذایی و سوخت آنان را به سرقت بردند.

با وجود این مسئله، گروههای تروریستی اعلام کردند که قصد دارند برای «جیش حلب» (اتحاد گروههای مسلح در حلب) که تازه تأسیس شده است یک سرکرده جدید انتخاب کنند.

امدادرسانی به غیر نظامیان آزاد شده در شرق حلب ادامه دارد
در سایه این رخدادها، روند امدارسانی به افراد غیر نظامی حاضر در مناطق شرقی که توسط ارتش سوریه آزاد شد همچنان ادامه دارد.

در همین راستا، 33 کامیون حامل کمکهای پزشکی، غذایی و لباس و سایر وسایل مورد نیاز به دست افراد غیر نظامی رسیده است.

ساکنان دمشق و ریف آن نیز 10 تن مواذ غذایی به حلب فرستادند تا در میان خانواده های تازه آزاد شده از دست تروریستها توزیع شود.


کد مطلب: 420875

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd5z0okyt0xj6.2a2y.html?420875

الف
  http://alef.ir