اتهام زنی دوباره وزیر خارجه سعودی به ایران

1 بهمن 1394 ساعت 18:51


وزیر خارجه سعودی در راستای سیاستهای خصمانه کشورش علیه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرد.

به گزارش تسنیم به نقل از الریاض عربستان، عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی طی سخنانی در نشست فوق العاده وزرای خارجه عضو سازمان همکاری‌ اسلامی بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای منطقه متهم کرد و گفت: حمله به مقرهای دیپلماتیک عربستان در ایران نشان دهنده سیاست های خصمانه دولت ایران است.

الجبیر همچنین در ادامه ادعاهای بی اساس خود و بدون اشاره به جنگ این کشور علیه یمن گفت: ایران دلیل اصلی بحران و بی ثباتی منطقه است.

وی مدعی شد که ایران به عنوان عضو سازمان همکاری اسلامی به اساسنامه این سازمان و ارزشهای آن که برگرفته از دین اسلام است پایبند نیست.

رژیم سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه برابر با دوم ژانویه ۲۰۱۶ چهار نفر از شخصیت‌های شیعی‌ عربستان و در رأس آنها آیت الله نمر باقر النمر را به‌اتهام واهی اقدامات تروریستی اعدام کرد.

مسلمانان کشورهای مختلف، گروه‌های مختلف سیاسی، حزبی و شخصیت‌های مختلف جهان اسلام، جنایت آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی را به‌جرم مطالبه حقوق مشروع و غصب‌شده مردم منطقه شرق عربستان محکوم کردند و اعتراضات به این اقدام شنیع رژیم سعودی همچنان ادامه دارد.

پس از اعدام آیت الله شیخ نمر النمر که موج محکومیت جهانی را به همراه داشت برخی از معترضان در تهران و مشهد در اعتراض به این حکم به سفارت و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد حمله کردند.

در پی این حادثه عربستان فورا و به طور یکجانبانه روابط خود با ایران را قطع کرد. سپس برخی از کشورهای وابسته به پیروی از آن روابط خود با ایران را قطع یا سطح نمایندگی سیاسی خود را در ایران تقلیل دادند.


کد مطلب: 326311

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdf90sfyt0xs6.2a2y.html?326311

الف
  http://alef.ir