رکورداعتصاب‎غذای‌جهان شکسته‎شد

19 مرداد 1395 ساعت 23:27


یک زن هندی رکورد اعتصاب غذای جهان را با ۱۶ سال نخوردن غذا شکست.

به گزارش خبرآنلاین؛ ۱۶ سال پس از این که او شروع به اعتصاب غذا کرد، به نظر می رسد "زن آهنین" هندی ها آیروم شارمیلا، امروز اولین غذای خودش را بخورد.

این زن ۴۴ ساله، به یک نماد مقاومت در برابر خشونتی که در حال رخ دادن در ایالت مانیپور در شمال شرقی هند است، تبدیل شده. فعال حقوق بشر اعتصاب غذا خود را از سال ۲۰۰۰ پس از این که ۱۰ شهروند هندی توسط سرباز ها کشته شدند شروع کرد.

این اعتصاب غذای او که بلندترین اعتصاب غذای تاریخ هم هست انتظار می رود امروز قبل از دادگاهی که شارمیلا را به خودکشی محکوم کرده است، شکسته شود.

در طول این مدت شارمیلا در جایی که پلیس او را نگه داشته توسط لوله و از راه بینی تغذیه می شد.

خودکشی یا اعتراض؟

شارمیلا که در سال ۲۰۰۵ کاندید جایزه نوبل هم بود، از سال ۲۰۰۰ تاکنون ۱۴ بار به اتهام خودکشی محکوم شده است و از طریق همین قانون به طور اجباری از روش های مختلف مانند استفاده از لوله و از راه بینی به او غذا داده شده است.

البته سال گذشته وکیل او ثابت کرد کاری که زن آهنین هندی ها انجام می دهد اعتصاب غذا است نه خودکشی. او برای این حرف خود به تاریخچه اعتصاب غذاها اشاره کرد؛ در دادگاهی او از اعتصاب غذای گاندی و اینکه اعتصاب غذا یک جرم نیست، گفت.

بسیاری بر این باور هستند که با پایان اعتصاب غذا، شارمیلا سال بعد به عنوان یک نامزد مستقل در انتخابات مانیپور شرکت می کند. مانیپور یک ایالت فقیر و بسیار خشک در هند است.

البته برادر شارمیلا در این رابطه به CNN گفت که عقاید سیاسی خواهرش تا زمان آزادی او در روز سه شنبه نمی تواند تایید شود.

تصمیم برای شکستن اعتصاب غذا

بر اساس گزارش گاردین گفته می شود که زن آهنین از روی تاثیر حرف های نامزد هندی-بریتانیایی خود تصمیم گرفته که اعتصاب غذایش را بشکند.

خانواده او تا قبل از اینکه تصمیمش را به طور کلی اعلام کند از این موضوع خبر نداشتند. مادر این زن گفته: او برای ۱۶ سال اعتصاب غذا کرده و هنوز نمی تواند به رویاهای خود برسد، اگر او در انتخابات شرکت کند قطعا ما به او رای می دهیم.


کد مطلب: 379980

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdjn0szyt05n6.2a2y.html?379980

الف
  http://alef.ir