تصورات اشتباهی که در مورد هویج دارید

28 ارديبهشت 1396 ساعت 9:59


کم نیستند افرادی که به محض اینکه دچار ضعف بینایی می‌‌شوند و نیاز به عینک زدن پیدا می‌‌کنند؛ اولین گزینه درمانی را آب هویج می‌‌دانند. اما چنین انتظاری در حد معجزه‌‌ای است که هرگز رخ نمی‌دهد!

به گزارش سلامت آنلاین، اما این باور از کجا نشات گرفته است؟ حقیقت امر: هویج یکی از سبزیجاتی است که سرشار از پیش ساز ویتامین A ( بتاکاروتن ) است؛کمبود این ویتامین بر بینایی تاثیر مخرب دارد.

اما از آنجایی که ویتامین A محلول در چربی بوده و انسان قادر به ذخیره سازی آن می‌‌باشد و از سوی دیگر مواد غذایی مختلفی از جمله جگر، تخم مرغ و لبنیات حاوی ویتامین A هستند؛ پس کمبود ویتامین A به ندرت اتفاق می‌‌افتد و هویج فقط شب کوری ناشی از فقر ویتامین A را درمان می‌‌کند نه عیوب انکساری را .

هویج کالری می سوزاند!

این جمله توصیه ای است که اغلب افراد چاق بارها شنیده اند و اکثریت به امید کاهش وزن مدتی در کنار غذای همیشگی خود ، چند هویج هم قرار داده اند اما نتیجه مایوس کننده بوده است . حقیقت امر این است که گرچه هویج هم جز سبزیجات محسوب می شود اما 100 گرم هویج تقریبا 55 کالری انرژی دارد در واقع با خوردن هیچ غذایی نمی توان چربی تجمع یافته در بدن را از بین برد  و مصرف سبزیجاتی از قبیل هویج به عنوان جایگزین کم کالری ترین برای میان وعده های چاق کننده توصیه می گردد.

هویج باعث یبوست می شود!

این سبزی خوش رنگ منبع برخی از فیبرهای غذایی تحت عنوان فیبر محلول است گرچه این دسته از فیبرهای غذایی منجر به کندی حرکت دستگاه گوارش می شوند اما چنانچه همراه با مایعات کافی مصرف شوند تضمین کننده سلامت گوارشی هستند.

خوردن هویج زیاد باعث زردی ( یرقان) می‌‌شود!

حقیقت امر: رنگدانه نارنجی هویج با مصرف زیاد ممکن است منجر به تغییر رنگ پوست گردد که ‌‌هایپرکاروتنوییدمی نامیده می‌‌شود ولی با یرقان که نشانه تخریب کبدی است متفاوت است.‌‌ هایپرکاروتنوییدمی منحصر به پوست می‌‌شود ولی یرقان کل بدن از جمله چشم را نیز درگیر می‌‌کند.

 هویج پخته هیچ خاصیتی ندارد!

همانطور که گفته شد هویج سرشار از ß- کاروتن است که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌‌شود؛ اما در اغلب موارد این ماده مغذی با پروتئین ترکیب شده است و حقیقت امر این است که حرارت می‌‌تواند به جداسازی آن کمک کند و جذب آن را بیشتر نماید. اما باید به این نکته توجه شود که هویج خام قندخون را به آرامی افزایش می‌‌دهد اما وقتی هویج پخته مصرف می‌‌شود سرعت افزایش قندخون هم بیشتر می‌‌شود. پس غذایی مثل پوره هویج پیشنهاد خوبی به دیابتی‌‌ها نیست.

هویج باعث نفخ و سوءهاضمه می‌‌شود و برای معده مضر است

در مجموع سبزیجات به خاطر فیبر و سلولز بیشتر، هضم آرام و طولانی‌تری دارند که همین ویژگی آنها را به گزینه مناسبی برای به تاخیر انداختن گرسنگی تبدیل کرده است. نفخ در اثر تولید گاز در دستگاه گوارش ایجاد می‌‌شود که هویج در بین سبزیجات از این لحاظ در رده پایین قرار می‌‌گیرد و بخارپز کردن هویج می‌‌تواند هضم آن را آسان‌تر کند. در مورد زخم‌‌های گوارشی، مطالعات نشان داده‌اند که فیبرهای محلول موجود در میوه و سبزی دارای نقش محافظتی در برابر زخم دوازدهه هستند.


کد مطلب: 473183

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdjs0osyt05f6.2a2y.html?473183

الف
  http://alef.ir