پیام روشن اعضای شورای امنیت به دونالد ترامپ در رابطه با برجام

30 دی 1395 ساعت 10:39


سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپاو بازیگران اصلی در توافق هسته ای با ایران، شب گذشته در طی نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد پیام روشنی را به رئیس جمهور جدید ایالات متحده دادند: این که توافق هسته ای با ایران موفق بوده است، به خوبی در حال اجرا است و صلح و ثبات را به جامعه جهانی آورده است.

به گزارش «تابناک» سخنرانان مختلف به نیابت از بازیگران بزرگ و تاثیر گذار در توافق هسته ای با ایران شب گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد بر موفقیت آمیز بودن توافق هسته ای با ایران تاکید کردند و لزوم تداوم همکاری در این حوزه با ایران را یاد آور شدند.

در حالی که هیچ کدام از این سخنرانان نامی از دونالد ترامپ بر زباتن نیاورند اما کاملا مشخص بود که روی کلام آنها با رئیس جمهور جدید آمریکا است که قرار است روز جمعه سوگند ریاست جمهوری را یاد کرده و رسما به عنوان ۴۵ امین رئیس جمهور این کشور معرفی شود. ترامپ طی رقابت های انتخاباتی خود انتقادات شدیدی نسبت به توافق هسته ای و برجام داشته است و وعده داده است که یا این توافق را باطل کرده و یا آن را به مذاکره مجدد خواهد گذاشت.

اما شب گذشته جفری فلتمن دبیر سیاسی سازمان ملل متحد، خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: توافق هسته ای با ایران توافقی بسیار خوب و نمونه ای موفق از دیپلماسی چندجانبه، اراده سیاسی و جمعی است که میتواند منجر به حل و رفع پیچیده ترین مسائل در سطح جهانی شود.

وی تاکید کرد ضرورت دارد که همه طرف های درگیر از جمله سازمان ملل متحد و سایر اعضای دخلی در توافق هسته ای و کل جامعه بین المللی به حمایت از اجرای کامل و بدون نقص این توافق و در زمان تعیین شده آن حمایت کنند. اجرای جامع و کامل و بدون نقص این توافق تضمین میکند که برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باقی بماند.

همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا که خود یکی از اشخاص تاثیر گذار در به نتیجه رسیدن توافق هسته ای بوده است، از توافق هسته ای به عنوان یک دستاورد بزرگ نام برد و تاکید کرد که همه طرف های این توافق به تعهدات خود در قبال آن پایبند خواهند بود. وی برای نمونه از افزابیش ۶۳ درصدی تبادلات و تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در پی برداشته شدن تحریم ها یاد کرد.

فدریکا موگرینی همچنین بر بیانیه ای که توسط سفیر اتحادیه اروپا در سازمان ملل قرائت شد تاکید کرد. این بیانیه تاکید داشت که اجرای توافق هسته ای یک روند مداوم است که طی آن اتنتظار میرود همه طرف های توافق به تعهدات و مسئولیت های خود در قبال آن پایبند باشند.

از سوی دیگر سامانتا پاور سفیر ایالات متحده که به نظر این آخرین سخنرانی وی در شورای امنیت و سازمان ملل بود گفت: توافق هسته ای با ایران نشان داد که برای دیپلماسی جان و زندگی افراد حائز اهمیت است. وی با اشاره به گزارش های سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد پایبندی ایران به تعهدات خود در قبال برجام، تاکید کرد که این توافق کار خود را کرده است.

سخنان سفیران و نایبان بازیگران اصلی توافق هسته ای در شورای امنیت سازمان ملل که تنها دو روز قبل از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا بوده است، نشان میدهد که دونالد ترامپ برای زیر سوال بردن توافق هسته ای به شیوه خاص خود با مشکلات زیادی روبرو خواهد بود. حسن روحانی اخیرا اعلام کرده است که دونالد ترامپ نمیتواند توافق هسته ای را باطل کند و عباس عراقچی نیز طی کنفرانس خبری خود گفته بود که مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا به پایان رسیده است.

این در حالی است که حتی اعضای کابینه دونالد ترامپ از جمله جیمز ماتیس وزیر دفاع و رینس پریبوس نیز طی جلسه رای اعتماد خود در کمیته های سنا تاکید کرده بودند که توافق هسته ای با ایران رات نمیتوان نادیده گرفت و اجرای آن در حال حاضر یک ضرورت اساسی است.


کد مطلب: 436751

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdk90ofyt0s56.2a2y.html?436751

الف
  http://alef.ir