اختلال در ضربان طبیعی قلب و بروز سکته با مصرف الکل

8 مرداد 1396 ساعت 14:56


متخصص بیماری‌های قلب و عروق گفت: مصرف الکل، ضربان طبیعی قلب را به هم زده و می‌تواند زمینه ساز آریتمی‌های قلب شود.

به گزارش فارس، سپیده تقوی، متخصص بیماری های قلب و عروق با بیان اینکه نمی توانیم درمان های حیاتی را به فردی که اعتیاد به الکل دارد انجام دهیم، گفت: زیرا این افراد با مصرف مکرر الکل به خود آسیب می رسانند و به درمان ها جوابگو نیستند مگر اینکه الکل را ترک کنند.

وی در شبکه رادیویی سلامت  با تاکید بر اینکه الکل باعث به هم خوردن ریتم قلب می شود، افزود: مصرف الکل، ضربان طبیعی قلب را به هم می زند و می تواند زمینه ساز تمام آریتمی های قلبی شود.

تقوی با اشاره به اینکه الکل به قلب سالم آسیب می رساند، ادامه داد: خیلی از اوقات فرد به زمینه بیماری قلبی خود، آگاهی ندارد و با مصرف الکل متوجه آن می شود.

وی در ادامه بیان کرد: معمولاً علائم آریتمی های قلبی این است که فرد با کاهش یا تپش ضربان قلب مواجه می شود و ممکن است به صورت افت فشار یا سنگ کوپ، خود را نشان دهد یا در آریتمی های بطنی، فرد ممکن است دچار مرگ ناگهانی شود

این متخصص بیماری های قلب و عروق ادامه داد: آریتمی های قلبی انواعی دارند که بسیار خطرناک هستند، که ممکن است در اولین تظاهر های خود موجب مرگ ناگهانی شوند.

وی با بیان اینکه الکل می تواند متابولیسم های چربی را نیز به هم بزند، گفت: یکی دیگر از عوارضی که الکل دارد، کمبود مواد غذایی مفید از جمله ویتامین ب1است. کمبود این ویتامین باعث یک نارسایی قلبی به اسم بری بری می شود که این نارسایی در افرادی که مصرف زیاد الکل دارند دیده می شود و آسیب اضافه تری به قلب می رساند.

تقوی با تأکید بر اینکه الکل ممکن است موجب سکته های قلبی ناگهانی شود، افزود: وقتی که رسوب چربی را در دیواره رگ داریم به تدریج قطر رگ کاهش پیدا می کند و خون رسانی به آن عضوی که از آن رگ خون می گیرد مختل می شود.

وی در ادامه افزود: حال اگر این رگ درگیر عروق کرونر باشد، یعنی به عضله میوکارت مرتبط باشد طبیعی است که خون رسانی به عضله فرد مختل می شود و ماهیچه، کارایی خود را از دست می‌دهد یا از بین می رود.

تقوی بیان کرد: اگر خون رسانی به اعضای دیگر مثلاً به رگی که به اندام ها خون رسانی می کند تنگ شود، اندام های فرد درد می گیرد و موقع راه رفتن و فعالیت دچار درد اندام می‌شود.


کد مطلب: 496953

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdk90osyt0nn6.2a2y.html?496953

الف
  http://alef.ir