سليمي‌نمين: مجلس آينده قطعا ضعيف‌تر خواهد بود/ برخوردهای کوچک زاده و رسایی مناسب نبود

12 اسفند 1394 ساعت 21:31


سليمي نمين گفته: قطعا لیست اصلاح طلبان در تهران در آینده به اعتماد جامعه خدشه وارد خواهد کرد

یک فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به دلایل شکست اصولگرایان در انتخابات مجلس در تهران گفت: «عملکرد نیروهای اصولگرا در مجلس نهم در شکست آنها بی تاثیر نبود؛ گرچه اصولگرایان این دسته از افراد را از لیست خود کنار گذاشتند و در این باره منطقی عمل کردند؛ اما متاسفانه تاثیرات سوء عملکرد آنها بر اذهان نشسته بود.»

عباس سلیمی نمین فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با فرارو گفت:

*آماری که من دیدم ظاهرا اصولگرایان حتی اگر بیشتر باشند اما وزن آنها کمتر است.

* وحدت و انسجام اصولگرایان هم دیرهنگام بود و هم چندان با اقبال بدنه اجتماعی آنها مواجه نشد. چنانکه برخی از اصولگرایان مانند آقای طلا لیست موازی دادند که به لیست رسایی معروف شد که این کارها ایجاد انشقاق بود.
* حتی نگاهی که اصولگرایان به لیست داشتند گزینشی بود و برخی افراد را جایگزین کردند. در حالی که نباید به افراد امتیاز ویژه ای داده می شد تا سطح تلاش ها و فعالیت های سیاسی کاهش پیدا کند.
*اینکه اصولگرایان برای اقبال و رای آوری سهمیه ای به صنف مداحان بدهند (اگرچه اینها افراد محترمی هستند) باعث تنزل سطح رقابت های سیاسی شد و کار اشتباهی بود و اینها از عواملی بود که باعث عدم توفیق اصولگرایان شد.
*برخی نیروهای اصولگرا موضع گیری های غلطی در مورد بحث برجام داشتند، اگرچه انتقاداتی به برجام وجود دارد اما برخی انتقادات آنها درست نبود.»
* برخوردهای کوچک زاده و رسایی بی ادبانه و نامتناسب بود و برخوردهای اصولی نبود. در حالی که نوع تعامل مهم است و بحث های منطقی و استدلالی باید پذیرفته شود. گرچه دولت بعضا کم تحملی نشان می داد و انتقادات اصولی را هم نمی پذیرفت. اما انتقادات نباید از روی لجاجت باشد و چون با دولت مشکل دارند در همه چیز و با همه چیز مخالفت کنند.»
* در آستانه انتخابات اقداماتی همچون ایجاد مزاحمت برای برخی جلسات نیروهای اصلاح طلب روی داد که البته نمی توان قضاوت کرد که آیا ناشی از طراحی بود یا بر اساس وظیفه و انگیزه خود آن افراد که مانع از برگزاری یک جلسه خاص شوند روی داده است؛ اما این اقدامات بر روی رای سلبی مردم تاثیر داشت.

* قطعا لیست اصلاح طلبان در تهران در آینده به اعتماد جامعه خدشه وارد خواهد کرد. آگاهانه عمل کردن مردم با اطلاعاتی که به آنها داده می شود تفاوت دارد. کارنامه افراد از وقتی که وارد جایگاهی می شوند باز خواهد شد و مردم سوابق و عملکرد آنها را رصد خواهند کرد.»

* در مجموع باید گفت مجلس دهم قطعا ضعیف تر از مجالس قبلی و حتی ضعیف تر از مجلس نهم است.
* برخی شخصیت ها که مهم ترین آن آقای هاشمی بود توانستند خود را به عنوان ملاک و معیار معرفی کنند. هاشمی در این انتخابات مواضعی گرفت و بعضا کارهای غیرآشکاری انجام داد که بسیار موثر بود.
* سلیمی نمین در پاسخ به این سوال که آیا منظور شما این است که مردم در انتخابات فریب خوردند؟، گفت: «خیر، من هیچگاه چنین جسارتی نمی کنم؛ اما باید قبول کرد بخشی از جامعه متاثر از تبلیغات است و در مقطعی کوتاه پذیرش دارد.»
وی ادامه داد: «ما در این انتخابات شاهد پیوند لیست خانه کارگر با یک جریان سیاسی بودیم که این موضوع سابقه نداشت. چند روز قبل از انتخابات هم مراسم تقدیر از کارگران با حضور آقای روحانی برگزار شد که مسلما در تقویت این لیست تاثیر داشت.»


کد مطلب: 336158

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdk90sjyt0sf6.2a2y.html?336158

الف
  http://alef.ir