گاز ایران از روسیه سبقت گرفت

6 تير 1394 ساعت 18:00


جمهوری اسلامی ایران برای دومین سال متوالی با سبقت گرفتن از روسیه به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر متعارف گاز طبیعی جهان معرفی شد.

به گزارش مهر، شرکت ملی گاز ایران به نقل از موسسه برتیش پترولیوم انگلیس، اعلام کرد: ایران برای دومین سال متوالی به بزرگترین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان تبدیل شده است.

بر این اساس تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی حجم ذخایر گاز طبیعی قابل برداشت ایران به بیش از ۳۴ تریلیون متر مکعب افزایش یافته که حدود یک تریلیون و ۴۰۰ میلیارد مترمکعب بیش از ذخایر گاز طبیعی روسیه است.

از این رو در حالی ذخایر گاز طبیعی روسیه حدود ۳۲.۶ تریلیون مترمکعب تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تخمین زده شده است که پس از ایران و روسیه، قطر به عنوان یکی از مهمترین شرکای گازی ایران در میدان مشترک پارس جنوبی با در اختیار داشتن ۲۴.۵ تریلیون مترمکعب سومین کشور گازخیز جهان به شمار می رود.

علاوه بر این، در حالی حجم ذخایر گاز ایران تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی در مقایسه با سال ۲۰۱۳ میلادی دست نخورده باقیمانده که حجم تولید گاز کشور سال گذشته میلادی رشدی ۵.۲ درصدی را تجربه کرده است.

با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی تولید گاز ایران با افزایشی حدود ۵ درصدی به ۱۷۲.۶ میلیارد مترمکعب رسیده و ایران را پس از کشورهای آمریکا با ۷۵۸ میلیارد مترمکعب، روسیه با ۵۷۸ میلیارد مترمکعب و قطر با ۱۷۷ میلیارد مترمکعب به چهارمین کشور تولید کننده بزرگ جهان تبدیل کرده است.

با این وجود، به نظر می رسد هم اکنون با توجه به افزایش روزانه ۱۰۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از پارس جنوبی ایران در تولید گاز از قطر پیشی گرفته است.

سال گذشته میلادی حجم صادرات گاز طبیعی ایران هم حدود ۹.۶ میلیارد مترمکعب بوده که از این میزان حدود ۸.۹ میلیارد متر مکعب به ترکیه صادر شده و ۷۰۰ میلیون متر مکعب گاز هم در قالب صادرات و سوآپ تحویل ارمنستان و جمهوری نخجوان شده است.

علاوه بر این، سال گذشته ایران ۶.۹ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از ترکمنستان و حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب گاز از جمهوری آذربایجان وارد کرده است.


کد مطلب: 278955

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdkj0xkyt05n6.2a2y.html?278955

الف
  http://alef.ir