شرط هیات ریاض برای آتش‎بس در یمن

30 خرداد 1394 ساعت 21:11


هیات مذاکره‌کننده ریاض از هیات مذاکره‌کننده صنعاء در ژنو خواست تا به مشروعیت منصور هادی را به رسمیت بشناسد، زیرا در غیر اینصورت با آتش‌بس در یمن موافقت نمی‌کند.

به گزارش فارس به نقل از المیادین، منابع دیپلماتیک خبر دادند که هیات مذاکره کننده ریاض در ژنو با تعیین پیش‌شرط برای موافقت با آتش بس در یمن، اعلام کرد که اگر انصارالله و حوثی‌ها و احزاب داخلی یمن، مشروعیت عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن را به رسمیت بشناسد، آتش بس را می پذیرد.

مذاکرات صلح ژنو در حالی پایان یافت که هیأت صنعاء می‌گوید، در لحظات آخر متن توافق تغییر پیدا کرده و هیأت سعودی قصد داشته شروط جدیدی را تحمیل کنند.

وزیر حقوق بشر یمن اعلام کرد که مذاکرات صلح میان طرف‌های یمنی پایان یافت.

ریاض یاسین وزیر خارجه دولت عبد ربه هادی منصور هم گفته که توافقی از این مذاکرات به دست نیامده است ولی این پایان گفت‌وگوها نیست.

گزارش رسانه‌ها حاکی از آن است ‫هیأت صنعاء متن توافق نوشته شده توسط سازمان ملل را نپذیرفته است چرا که این متن توافق قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت را مبنای خود قرار داده بود.‎

‫عادل شجاع از اعضای هیأت صنعاء به المیادین گفت: در ابتدا متن توافق نهایی را به ما ارائه دادند و ما منتشر بحث در مورد آن بودیم، اما به یکباره متن دیگری با مفاد دیگری را به دستمان دادند که شروط متفاوتی را بیان می‌کرد.‎

‫وی ادامه داد: در این متن هفت بندی، به طوری مسائل بیان شده بود که به عربستان در یمن مشروعیت می‌داد‎

‫عادل شجاع در ادامه گفت: هیأت‌های اروپایی ما را تهدید کردند که یا باید این توافق را بپذیرید و یا منتظر عواقب آن باشید.

مذاکرات میان دو هیئت ریاض(طرفداران عبد ربه هادی منصور رئیس جمهور فراری) و هیئت صنعا(احزاب یمنی از جمله انصارالله در این هیئت حضور دارند) از هفته گذشته با تلاش‌های سازمان ملل آغاز شد.


کد مطلب: 277497

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdn50x5yt05o6.2a2y.html?277497

الف
  http://alef.ir