تاکید وزرای خارجه اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا بر بازسازی سوریه

1 دی 1395 ساعت 9:44


وزرای خارجه اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا در بیانیه پایانی نشست‌ خود در قاهره بر پایبندی‌شان به حمایت از بازسازی سوریه به محض رسیدن به مرحله انتقال سیاسی تأکید کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، وزرای عرب و همتایان اروپایی‌شان در بیانیه پایانی چهارمین نشست مشترک خود در مقر اتحادیه عرب در قاهره، از اوضاع انسانی در سوریه ابراز نگرانی و از دولت سوریه و هم‌پیمانانش انتقاد کردند.

آنها در مسئله فلسطین نیز بر لزوم "تحقق صلح عادلانه، دائم و فراگیر براساس راهکار تشکیل دو کشور" تأکید کرده و از جامعه جهانی به ویژه شورای امنیت خواستند به مسئولیت‌های خود در حفظ صلح و امنیت بین المللی عمل کند.

وزرای خارجه عرب و اروپایی سیاست‌های یکجانبه اسرائیل در قدس شرقی از جمله شهرک‌سازی غیرقانونی را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به محاصره غزه شدند.

آنها همچنین بر حمایت خود از دولت مستعفی یمن تأکید و "اقدامات یکجانبه انصارالله و علی عبدالله صالح" رئیس‌جمهور پیشین یمن را محکوم کردند.

آن‌ها بر حمایت سیاسی و مالی خود از دولت توافق ملی لیبی نیز "به عنوان تنها دولت مشروع در این کشور" تأکید کردند.

در بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب درباره ایران بر اهمیت "روابط خوب و پرهیز از مداخله در امور داخلی یکدیگر" تأکید شده است.

در این بیانیه همچنین به آغاز "مذاکرات استراتژیک" میان اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا تأکید شده و به موضوعاتی از جمله حقوق بشر، تروریسم و مهاجرت اشاره شده است. این وزرا اقدامات تروریستی را محکوم کرده و با همکاری برای حل چالش‌های مشترک توافق کردند.

وزرای خارجه عرب و اروپایی از طرح مذاکرات ملی سودان و تشکیل دولت لبنان نیز استقبال و اقدامات تروریستی در لبنان را محکوم کردند.


کد مطلب: 426491

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdn90ofyt0xo6.2a2y.html?426491

الف
  http://alef.ir