نشریه کنگره آمریکا: ولایتی ترامپ را مسخره کرده؛ ایرانی ها منتظر اقدامات ما باشند

18 بهمن 1395 ساعت 13:51


نشریه هیل که توسط کنگره منتشر می شود، نوشت: آزمایش اخیر موشکی ایران اولین آزمایش صداقت دولت ترامپ در مورد سخت گری علیه تهران بود. در دیپلماسی بین المللی مذاکرات سخت گیرانه، امر مهمی است اما اظهارات خصمانه به تنهایی جلوی تحرکات ایران را نخواهد گرفت. با رای اعتماد به رکس تیلرسون به عنوان وزیر خارجه دولت ترامپ، این دولت باید ائتلاف های چند جانبه ای را برای پاسخ گو کردن ایران در مورد رفتارهای غیر هسته ای اش تشکیل دهد و با افزایش تحریم های موشکی فشار را بر این کشور اقزایش دهد. ترامپ باید همزمان با این رویکرد مسیر تجارت موشکی ایرانو  پیونگ یانگ را نیز مسدود کند.

به گزارش انتخاب؛ آزمایش موشک میان برد خرمشهر که قابلیت پرتاب تا 600 مایل را دارد یکی از موارد نقض قطعنامه 2231 است. این قطعنامه از ایران خواسته هیچ فعالیتی در ارتباط با موشک ها بالستیک نداشته باشد و این شامل استفاده از تکنولوژی موشک ها بالستیک نیز هست. ایران این درخواست را در متن قطعنامه به نوع دیگری تفسیر کرده است. اما این بند قطعنامه مهمترین بخش آن در جلوگیری از حمل و نقل سلاح به حزب الله است که قبلا هم دبیر کل سابق سازمان ملل بان کی مون نسبت به آن و نسیت به نقض تحریم های بین المللی تسلیحاتی و انتقال سلاح به حوثی های یمن هشدار داده بود.

چنین پرونده ای از فعالیت های ایران که تهران آن را خارج از پرونده هسته ای قلمداد می کند قابل توجه است. جایی که تیلرسون و نیکی هلی سفیر آمریکا در سازمان ملل می تواند از آن آغاز به کار کنند این است که کمک هایی از هیلاری کلینتون وزیر خارجه اسبق آمریکا برای ساخت اجماعی بین المللی علیه رفتارهای غیر هسته ای ایران قرض بگیرند.

اروپا مانند آمریکا نگران رفتارهای بی پروای ایران است. «ترزا می» هم درباره نفوذ رو به رشد ایران در منطقه هشدار داده است. ترامپ باید با می برای همراه کردن آلمان و فرانسه و ایتالیا جهت حمایت از تحریم های جدید ایران بری رفتارهای غلط منطقه ای اش کار کند. اروپا منافع اقتصادی بیشتری در ارتباط با ایران دارد تا آمریکا اما این به نفع برلین و روم و پاریس است که با توجه به سیل پناهجو های سوری و عراقی و یمنی و با توجه به خطرات امنیتی بی سابقه ای که در این قاره ایجاد شده است که با آمریکا همکاری کنند.

همزمان کاخ سفید باید قوانینی که برنامه موشک های بالستیک ایران را هدف قرار داده است پیش ببرد. پیت روزکام سناتور جمهوری خواه آمریکایی و لی زلدین و داگ لمبورن قانون تحریم های غیر هسته ای ایران را به مجلس معرفی کرده اند. این قانون تحریم هایی را علیه برخی افراد مرتبط با برنامه هسته ایران و شرکت های مرتبط با این مساله را تحت تحریم قرار داده است.

در نهایت خنثی کردن شبکه موشکی کره شمالی باید درالویت ترامپ قرار داشته باشد. اینکه برنامه آزمایشات موشکی کره شمالی برای موشک های دوربردی که قابلیت پرتاب تا قاره اروپا و آمریکا را دارند بدون نظارت باقی بماند تهدیدی علیه جامعه بین المللی است.

همکاری های موشکی ایران و کره شمالی به سال 1980 بر میگردد. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده در سال 2016 که در سالهای کذشته تکنسین های موشکی ایرانی از گروه صنعتی شهید همت به کره شمالی سفر کرده اند تا بر روی 80 تن تقویت کننده راکت در این کشور کار کنند. با توجه به اقدامات جنگ طلبانه روز افزون کیم جونگ اون و تکرار آزمایشات موشکی ایران ، اعمال تحریم های جدید برای از بین بردن این رابطه میان این دو کشور ضروری است . به خصوص در مورد گروه صنعتی شهید همت که در گذشته سعی کرده بود به قطعات موشک آلمانی هم دست پیدا کنند. این چیزی است که تحریم های موشکی ایران و قانون تحریم های غیر هسته ای سال 2017 باید انجام دهد. این تحریم ها در حالا حاضر شامل حال 25 شرکت تحت کنترل گروه شهید همت است. علی اکبر ولایتی وزیر خارجه اسبق ایران اخیرا ترامپ را مسخره کرده و او را فردی بی تجربه خوانده است. ایرانی ها باید منتظر اقدامات آتی باشند. وقت آن رسیده که آمریکا پاسخی در خور به آنها بدهد.
 


کد مطلب: 442899

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdnx0onyt0oj6.2a2y.html?442899

الف
  http://alef.ir