اردوغان:اقدامات آلمان مشابه با دوران نازی ها است

15 اسفند 1395 ساعت 19:31


رئیس جمهور ترکیه در سخنانی ممنوعیت نشست های سیاسی اتباع ترک در آلمان را مشابه با اقداماتِ دوران نازی ها توصیف کرد.

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه امروز در اظهاراتی اقدام آلمان در  ممنوعیت نشست های سیاسی اتباع ترکیه در این کشور را به اقداماتِ دوران آلمان نازی تشبیه کرد.
«رجب طیب اردوغان» در این باره گفت: چنین اقداماتی (از سوی آلمان) تفاوتی با آنچه در دوران نازی ها به انجام می رسید؛ ندارد.
رئیس جمهور ترکیه ادامه داد: آلمان هیچگونه ارتباطی با دموکراسی ندارد؛ لذا بدانید که اقداماتتان به مثابه رفتارهای دوران نازی ها است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اظهارات خود در این باره در استانبول افزود: وقتی چنین موضوعی را به آن ها می گوئیم، ناراحت نیز می شوند. چرا ناراحت می شوید؟
لازم به ذکر است، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان امروز با انتشار مطلبی انتقاد آمیز درباره مواضع «مولود چاوش اوغلو» همتای ترک خود در خصوص برنامه ریزی برای فعالیت های تبلیغاتی همه پرسی قانون اساسی در کشورهای اروپایی گفته بود: ترکیه باید مطیع قوانین بوده و در خصوص فعالیت های انتخاباتی در کشورهای اروپایی تجدیدنظر کند. 
وزیر خارجه آلمان با هشدار نسبت به افزایش احتمال تشنج میان مناسبات دوجانبه برلین- آنکارا خاطرنشان کرد: ما اجازه نداریم که مناسبات دوجانبه و دیپلماتیک را با تصمیمات نامعقول خدشه دار کنیم.
وی در بخش دیگری از یادداشت خود بار دیگر بر لزوم تسریع آزادی «دنیز یوجل» خبرنگار بازداشت شده روزنامه دی ولت در ترکیه تاکید کرده بود.
در همین راستا، «نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه برای دومین بار طی مدت زمان کوتاهی راهی آلمان شده است. 
بر اساس اعلام گزارش های رسیده، وی قرار است در شهرهای کلن و لورکوزن به ایراد سخنرانی های تبلیغاتی در خصوص همه پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور بپردازد. 
این در حالی است که مقامات آلمان نیز همانند شمار دیگری از مقامات اروپا مخالفت خود را با انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی در کشور خود اعلام کرده اند


کد مطلب: 451448

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdof0ojyt0ko6.2a2y.html?451448

الف
  http://alef.ir