تلاش کنگره برای قدرت دادن به ترامپ در برابر روسیه، ایران و سوریه

29 آذر 1395 ساعت 14:28


روزنامه واشنگتن پست نوشت: کنگره آمریکا در تلاش است تا اهرمی را برای دونالد ترامپ ایجاد کند تا وی از طریق آن بتواند روسیه، ایران و سوریه را تحت فشار قرار دهد.

به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه واشنگتن پست، کنگره آمریکا به سختی تلاش می‌کند تا برای دونالد ترامپ رییس‌جمهور منتخب این کشور ابزاری را فراهم کند تا وی بتواند از این طریق دولت‌های ایران، روسیه و سوریه را برای حصول یک راه‌حل سیاسی در سوریه تحت فشار قرار دهد. در این صورت ترامپ قادر خواهد بود از موضع قدرت با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه وارد مذاکره شود و شاید بتواند جان افراد زیادی را حفظ کند.

دولت ترامپ تاکنون درباره طرح‌های خود در خصوص سوریه توضیحی نداده است هر چند رییس‌جمهور منتخب گفته است که ایده‌هایی قوی درباره این مساله دارد و با پوتین نیز درباره آن گفت‌وگو کرده است.

ترامپ، رکس تیلرسون را به عنوان وزیر امور خارجه احتمالی خود معرفی کرده است. کسی که گفته می‌شود روابط خوبی با رییس‌جمهور روسیه دارد. اگر ترامپ خواهان یک توافق با مسکو است او و تیلرسون نیازمند اهرم فشاری هستند که رییس‌جمهور اوباما هیچگاه به کری نداد، ابزاری برای مذاکره با روسیه. اینجا نقطه‌ای است که کنگره وارد عمل می‌شود.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، مارکو وبیو و رابرت کیس دو سناتور جمهوریخواه و دموکرات قصد دارند طرحی را برای تحریم بشار اسد رییس جمهور سوریه، ایران و روسیه به بهانه جنگ سوریه ارائه کنند تا مانع از ادامه افزایش قدرت آنها در منطقه شوند.

واشنگتن پست در ادامه نوشت: تیلرسون که روابطی قدیمی با روسیه دارد اغلب به عنوان یک تاجر تاثیر تحریم‌ها را بی‌اهمیت جلوه داده است بنابراین وی با موافقت با این بسته تحریم به روبیو دیگر جمهوری‌خواهان نشان خواهد داد که منافع امنیت ملی را به حمایت از منافع شرکت اکسون موبیل ترجیح می‌دهد. اگر ترامپ و تیلرسون با این طرح نیز مخالفند باید ابزارهای دیگری را برای فشار بر دولت‌های ایران، روسیه و سوریه معرفی کند در غیر این صورت با مخالفت خود با اعمال فشار بر این کشورها نشان خواهد داد که همچون اوباما و کری وزیر امور خارجه‌اش قصد دارند از موضع ضعف مذاکره و اشتباه آنها را دوباره تکرار کنند.


کد مطلب: 425744

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdok0ooyt0x56.2a2y.html?425744

الف
  http://alef.ir