شیرازی ها به دنبال رکورد شکنی با آش

6 آذر 1394 ساعت 9:45


مدیر گره فرهنگی امام هادی (ع) گفت: به مناسبت ۲۸ صفر از سوی خیران و با همکاری آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) آش ۸۰ هزار کیلویی نذری در شیراز طبخ می‌شود.

به گزارش فارس، محمد اسدی بعدازظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پخت آش سبزی شیرازی طی ۱۴ سال متوالی برای نخستین بار در کشور و جهان با حجم بالا طبخ و ۲۸ صفر به محبان اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) اهدا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در این کار خیر بیش از یک‌هزار نفر کار طبخ را بر عهده ‌دارند که سال گذشته ۱۲۰ میلیون تومان هزینه اجرای این طرح بوده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این رقم به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یابد.

مدیر گروه فرهنگی امام هادی (ع) تصریح کرد: در سال گذشته به‌طور میانگین ۴۰ هزار نفر ازنظر تبرکی از این آش استفاده کردند که در سال جاری نیز همین تعداد از برکت این طرح بهره‌مند ‌می‌شوند.

اسدی بیان داشت: در طبخ آش نذری ۴ تن و ۲۰۰ کیلو برنج، یک‌هزار و ۲۰۰ کیلو عدس، یک‌هزار و ۲۰۰ کیلو نخود، ۲ هزار و ۵۰۰ کیلو لوبیاچیتی، ۴ تن تره، ۱۵۰ کیلو ترخون خشک، ۴۰ رأس گوسفند به میزان یک‌تن و ۳۰۰ کیلو و نیز ۱۰۰ کیلو ادویه و ۲۰ حلب روغن ۲۰ کیلویی استفاده‌ شده است.

وی اضافه کرد: برای تسهیل در رفت‌وآمد شهروندان، خواهران می‌توانند از ورودی پارک خلدبرین و برداران از چهار در این پارک برای گرفتن آش نذری اقدام کنند و دوربین مداربسته نیز برای امینت این طرح باشکوه نصب ‌شده است.

مدیر گروه فرهنگی امام هادی (ع) بیان داشت: برای ثبت جهانی این طرح بزرگ‌ سال گذشته یک گروه تصویربردار از کشور کره طبخ آش و استقبال مردم شیراز را از این طرح معنوی ضبط کردند و در این کشور نیز پخش ‌شده است.

اسدی اظهار داشت: به علت استقبال بیش‌ازحد اقشار مختلف جامعه چند استان دیگر نیز با الگو گرفتن از فارس اقدام به اجرای این طرح کرده‌اند.


کد مطلب: 313144

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdos0soyt0ff6.2a2y.html?313144

الف
  http://alef.ir