ثبت 52 حمله شیمیایی داعش در سوریه و عراق

2 آذر 1395 ساعت 11:53


دیده‌بان حقوق بشر در لندن اعلام کرد تروریست‌های داعش تاکنون دست‌کم 52 حمله شیمیایی به سوریه و عراق انجام داده‌اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پرس فورم؛ دیده‌بان حقوق بشر مسئول نظارت بر درگیری‌های مسلحانه در جهان اعلام کرده است دست‌کم 52 حمله شیمیایی را از سوی داعش در سوریه و عراق به ثبت رسانده که همگی پس از سال 2014 بوقوع پیوسته‌اند.

 طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر در دست‌کم 52 حمله جداگانه از تسلیحات شیمیایی شامل گاز کلر و گاز خردل علیه مردم سوریه و عراق استفاده شده است که از این تعداد، بیش از یک سوم در موصل و یا حومه آن بوقوع پیوسته است.

ارتش عراق و نیروهای آمریکایی هشدار داده‌اند با توجه به شکست‌های متعدد داعش در جبهه موصل و رقه ممکن است تروریست‌ها بار دیگر از حملات شیمیایی علیه این دو شهر استفاده کنند تا بتوانند کمینگاه‌های از دست رفته در موصل را پس بگیرند.

ژنرال "جان داریان"، سخنگوی ستاد مشترک ارتش آمریکا در عراق، اعلام کرد: نیروهای ائتلاف نگران استفاده داعش از تسلیحات شیمیایی هستند. آنها پیش از این نیز دست به چنین کاری زده بودند و احتمال دارد باز هم در سوریه و عراق از تسلیحات شیمیایی برای جبران شکست‌های خود استفاده کنند.

 ژنرال آمریکایی در ادامه افزود: داعش در استفاده از تسلیحات شیمیایی بسیار ناآگاه است و دانش چندانی در این باره ندارد. تروریست‌ها اغلب مواد شیمیایی را بر سر موشک‌ها جاسازی و به سمت هدفی مشخص شلیک می‌کنند. این موضوع موجب می‌شود تاثیر مواد شیمیایی استفاده شده به محدوده اصابت خلاصه شود؛ اما با این حال مواد شیمیایی تاثیر کشنده‌ای بر افراد حاضر در محل باقی می‌گذارد.

 گزارش دیده‌بان حقوق بشر نشان می‌دهد دست‌کم 19 مورد از 52 حمله شیمیایی انجام شده از سوی داعش در موصل و حومه آن اتفاق افتاده است.


کد مطلب: 416537

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcds90o5yt0fk6.2a2y.html?416537

الف
  http://alef.ir