جدل بین دولت اقلیم کردستان عراق و ایزدی ها بالا گرفت

15 دی 1395 ساعت 23:40


اقدام دولت اقلیم کردستان عراق در تعطیل کردن یک سازمان غیر دولتی متعلق به ایزدی ها به مجادله شدیدی میان دو طرف انجامید، بطوری که حتی پای دیده بان حقوق بشر هم به ماجرا باز شد. سازمانی که مقام های کرد آن را بسته اند، حامی کمپین نادیه مراد دختر ایزدی است که به عنوان سفیر صلح سازمان ملل در سال 2016 میلادی شناخته شده است.

به گزارش ایرنا دولت اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه اعلام کرد بدلیل عدم تمدید مجوز سالیانه و فعالیتهای سیاسی برخلاف قوانین اقلیم، سازمان غیردولتی «یزدا» را که متعلق به ایزدی ها در استان دهوک در شمال عراق می باشد، تعطیل کرده است.
سازمان غیردولتی بین المللی «یزدا» پس از یورش داعش و کشتار اقلیت های شمال عراق ، به منظور همکاری و دفاع از حقوق زنان و قربانیان کردهای ایزدی ، در سال 2015 میلادی تاسیس شد.
این سازمان غیر دولتی ، حامی کمپین حمایت از نادیه مراد دختر کرد ایزدی است که در سال 2016 میلادی به عنوان سفیر صلح سازمان ملل شناخته شد.
دیندار زیباری مسئول دفتر پاسخگویی به گزارشهای بین المللی دولت اقلیم کردستان عراق در این خصوص به رسانه ها محلی گفت: سازمان «یزدا» بدلیل عدم پایبندی به قوانین اقلیم کردستان عراق تعطیل شده است.
در همین خصوص اکرم جمو مسئول اداره کل سازمان های غیردولتی در اقلیم کردستان عراق نیز به شبکه تلویزیونی رووداو گفت: سازمان مذکور ضمن اینکه اقدام به تمدید مجوز سالیانه خود نکرده ،براساس اسناد موجود فعالیتهای سیاسی نیز داشته و به همین دلیل قوانین اقلیم کردستان عراق را نقض کرده است.
اما در واکنش به این اقدام دولت اقلیم کردستان عراق، دیده بان حقوق بشر با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از دولت اقلیم اعلام کرد: ضروری است حاکمان اقلیم کردستان عراق به خوبی نسبت به پیامدهای این عمل خود مطلع بوده و به قوانین بین المللی پایبند باشند.
در همین راستا نادیه مراد در صفحه شخصی اش در توییتر با انتشار پیامی نوشت: مایه شرم است که سازمانی که از کمپین من حمایت می کند، توسط دولت اقلیم کردستان عراق تعطیل می شود.
نادیه مراد سفیر سازمان ملل برای صلح در سال 2016 میلادی که پدر، مادر و برادرانش توسط داعش بعد از اشغال شهر سنجار در سال 2014 میلادی به قتل رسیدند، در تلاش برای جلب حمایت های بین المللی برای ایزدی هاست.
داعش در سال 2014 میلادی بعد از اشغال شهر سنجار بیش از 5 هزار ایزدی را قتل و عام کرد و هزاران زن و دختر را به کنیزی گرفت و در بازارهای موصل و رقه به فروش رساند.


کد مطلب: 431837

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdsf0o5yt0sj6.2a2y.html?431837

الف
  http://alef.ir