قدیمی‌ترین آشیانه‌های کشور نیازمند توجه ویژه

26 آبان 1394 ساعت 23:41


امیر برخور گفت: اولین آشیانه‌های ساخته شده در صنعت هوانوردی ایران با نزدیک به یک قرن قدمت که در قلعه مرغی قرار دارند، با توجه به زمستان پیش رو، اگربه زودی بازسازی و مرمت نشود فرسوده و از بین خواهند رفت.

به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی نیروی هوایی ارتش، امیر علیرضا برخور جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: در پادگان قلعه مرغی که در حاضر بوستان ولایت است سه آشیانه پروازی از تاریخ هوانوردی ایران وجود دارد.

وی در تشریح جزئیات این آشیانه‌ها افزود: این سه آشیانه هر کدام با مساحت حدود ۴۵۰ متر و ارتفاع ۵ متر هستند و از ویژگی‌های شاخص آن‌ها می‌توان به تیرک‌های چوبی اشاره کرد که سازه اصلی سقف‌های شیروانی را تشکیل می‌دهد، دهانه این آشیانه‌ها به طول ۱۷ متر که بدون هیچ ستونی در وسط جهت جابجایی هواپیما تعبیه شده و خرپاهایی که با میخ چوبی به هم چفت شده‌اند.

جانشین نیروی هوایی ارتش اظهار داشت: این آشیانه‌ها در پی دستور دولت وقت مبنی بر در نظر گرفتن مکانی مناسب برای فرود هواپیماهایی که از انگلستان خریداری شده بود ساخته شده و در سال ۱۳۰۱ برای اولین بار مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی بیان داشت: این آشیانه‌ها که در حال حاضر به عنوان نماد سرزمینی در بحث صنعت هوانوردی به شمار می‌رود را می‌توان جزو آثار تاریخی و فرهنگی کشورمان دانست که به شدت فرسوده شده و با قرار گرفتن در معرض عوامل طبیعی در حال از دست دادن زیبایی مهندسی و اصالت معماری خود هستند.

امیر برخور افزود: از مسئولین شورای شهر و شهردار محترم تهران درخواست می کنیم که توجه ویژه‌ای نسبت به این بنای تاریخی داشته باشند و این یادگار هوانوردی را برای مردم حفظ کنند ودر این راستا نیروی هوایی هم این آمادگی را دارد که هر کمکی لازم باشد انجام دهد.


کد مطلب: 310822

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdxz0sxyt0fj6.2a2y.html?310822

الف
  http://alef.ir